Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mé tělo prošlo peklem, řekla před středečním koncertem Kylie Minogue

  13:15aktualizováno  13:15
Přestože neměří ani 155 centimetrů, patří zpěvačka Kylie Minogue k největším hvězdám hudebního nebe. Začínala v telenovele, dnes by se podle jejího příběhu dala jedna natočit. "Chci se cítit euforicky," řekla v rozhovoru pro MF DNES, který vznikl před jejím velkolepým koncertem v pražské O2 areně.

Je jí dvaačtyřicet, před několika lety přemohla rakovinu prsu a svou kariéru se nyní snaží skloubit s rodinným životem, v němž se jí zdravotní komplikace stále vracejí jako míček pinkaný do betonové zdi. Nabízejí se spousty očekávaných i dotěrných dotazů. Jenže najednou na její zážitky máte deset minut, a navíc jí ani nevidíte do tváře, protože sedí u telefonu v jiné zemi. Jak začít?

Zariskovala jsem. Stovky novinářů jí za třiadvacet let, kdy se suverénně pohybuje na hudební scéně, položily tisíce dotazů. Chytrých, hloupých a někdy úplně blbých. K jedné skupině jsem se holt přidat musela. Šla jsem na to "po holčičím" a s vědomím ztráty několika drahocenných vteřin jsem první otázku položila naprosto banální.

Nezlobte se, že jsem nervózní. Vlastně pokaždé mi připadá divné povídat si s někým automaticky přirozeně, když spolu nesedíme v jedné místnosti.
Ale to není třeba, opravdu...

Můžete mi aspoň prozradit, co máte na sobě?
Co mám na sobě? Tedy na sobě mám... Počkejte, co to vlastně mám na sobě? Jsem v džínách s takovým zdobením na nohavicích, nebo co to je. Mám bundu od Chloé, boty od Yves-Saint Laurenta a sluneční brýle. Nečekala jsem, že se u toho tak zapotím... (smích)

Kylie Minogue

Kylie Minogue na fotografii k turné Aphrodite

Nervozita mírně opadá. Ačkoliv management zpěvačky rozhovor nijak neomezil, čeká se, že nejprve padnou dotazy na megalomanskou show k desce Aphrodite, kterou 2. března uvidí i Česko. Ze záplavy informací je zřejmé, že z pódia se kromě tónů povalí i proudy vody, jež ošplouchnou skalní fanoušky ve Splash Zone, kam stojí lístek 5 990 korun. A vůbec, celá ta produkce by bohatě pokryla náklady na koncerty špičkových hvězd, které by tuzemské festivaly mohly pozvat, minimálně na dva roky dopředu.

Vaše show stojí 25 milionů dolarů, přičemž fanouškům kromě hudby nabídnete i "mokrý" zážitek uprostřed plochy ve tvaru srdce.
Já vím, je to bláznivé...

Kdo s tímhle nápadem přišel?
Program je spojen s bohyní Afrodite, stejně jako má deska. Podle řecké mytologie se zrodila z vody. Takže odtud přišla první inspirace.

Událost měsíce

  • CO Vystoupení australské zpěvačky Kylie Minogue je jedním z nejočekávanějších koncertů letošního roku mimo festivaly. Jeho výprava stojí v přepočtu půl miliardy korun.
  • KDE O2 arena, metro Českomoravská, Praha 9-Vysočany
  • KDY 2. března od 20 hodin
  • ZA KOLIK Lístky stojí 990 až 5 990 korun.

Nechala jste se inspirovat koncertními programy vašich kolegyň Madonny a Lady Gaga? Ať už tím, že se vám něco líbilo, nebo právě že byste se ráda něčemu vyhnula?
Ještě jsem neviděla show Lady Gaga, i když bych velmi ráda. A Madonna? Ano, ta je inspirací, ale dlouhodobou. Její turné Blond Ambition redefinovalo vlastně vše. (dlouho přemýšlí) Ale vlastně se nesrovnávám ani s jednou z těchto zpěvaček. Spíš jde o to, že vím, co dělají, kolik věnovaly času tomu, aby se dostaly tam, kde jsou nyní, jaké používají technologie. Protože každý je chce využívat co nejlépe.

Show takového kalibru vyžaduje spoustu zkoušek. Jsou pro vás náročné? Právě nyní (rozhovor vznikl v lednu) nacvičujeme se skupinou v Londýně, moji tanečníci jsou zatím v Los Angeles. Takže další velký krok bude se sehrát, naučit se společně fungovat. A naučit se přesně pohybovat. Nejen podle choreografie, ale znát každý kousek scény. Možná lidem nedochází, jak je to náročné. Vlastně by jim to ani nemělo docházet, protože vy chcete, aby se v průběhu večera ztratili v zážitcích, oni nemají zkoumat naše pohyby. Scéna je ale neskutečně divoké místo se spoustou překážek. Nad hlavou máte konstrukci vážící tuny, všechno se okolo vás hýbe, do toho pobíhají další lidé. Většinou je tma a vše je takové matoucí, takže opravdu musíte znát každý centimetr jeviště. Takže ano, zkoušky jsou velmi důležité. Když už se zdá, že nám to všem jde, v tu chvíli se začnu těšit na lidi a chci jim to ukázat. Protože ti tam stále chybějí a jsou tou nejdůležitější částí každého vystoupení. A je to tu.

Toho jsem se bála. Absolutní nadšení z projektu, který technologicky zdokonaluje už tak precizní stroj s názvem Kylie Minogue, v němž by se mohlo ztratit to podstatné - hlas. Ale můžu si dovolit jí takhle zatnout tipec, když ještě nezačala pořádně zkoušet? Zkusím to.

Když o tom tak přemýšlím: vaše turné bývají plná třpytivých obrazů a emocí. Nezdá se vám, že spektákly tohoto rozměru mohou "zabít" čistý zpěv?
My se do programu snažíme vklínit i pasáže, kdy se opravdu vrátíme ke kořenům zpěvu. Zazní jen vokál a třeba akustická kytara a samozřejmě publikum. Vím, že lidé milují obří podívanou, ale kdyby chyběl moment přímočaré komunikace, nebyla bych spokojená. Myslím si, že i fanouškům by něco chybělo. V mých koncertech takové chvilky najdete vždycky. Ale vaše otázka je na místě.

Vizualizace scény pro koncerty Kylie Minogue
Kylie Minogue zahájila turné k desce Aphrodite v dánském Herningu (19. února 2011)
Kylie Minogue zahájila turné k desce Aphrodite v dánském Herningu (19. února 2011)

Zpěvačka zahájila turné v dánském Herningu, na scéně se objevují kromě desítek tanečníků i vodotrysky.

Prošlo to... A je tu druhý zádrhel. Oči mi stále utíkají k časomíře na mobilním telefonu. Vím, že bych se měla začít ptát na osobnější věci. Ale jak se elegantně dostat od turné, kterým Kylie Minogue žije, k nemoci, kterou nemusela přežít. Zbývá pět minut.

Média napsala o vašem albu tisíce řádků a většina z nich je pochvalných. Mám stejný pocit, protože nic proti předchozí desce X, ale na albu Aphrodite jste to pro mne opět vy. Uvolněná, bavící se a šťastná. Považuji to za jasný signál vítězství nad nemocí.
Ano, naprosto. S albem X, které vyšlo před několik lety, vlastně nevím, v jaké jsem byla náladě. Ani teď to nedokážu přesně popsat. Věděla jsem jediné, že se chci zase vrátit k práci a že jsem toho fyzicky schopná. U Aphrodite jde jednoznačně o oslavu. Chci se cítit euforicky, uvolněně. A to byl největší kompliment, kterého se mi mohlo dostat, když vyšly první recenze, v nichž to kritici vnímali stejně.

Koncept turné, jak jste již připomněla, souvisí s Afrodite, k níž býváte svou krásou přirovnávána. Jenže bohyně, do níž jste se převtělila, není dokonalá. Bojovala s rakovinou. A také s vlastním tělem, což je podle propagačních materiálů skoro neuvěřitelné. Fanoušci vás vidí stále neodolatelnou a okouzlující, vidíte se vy jinak?
Vlastně ano. Mé tělo prošlo peklem. Nevím, jestli se cítím víc taková jako dřív, nebo jsem spíš našla vnitřní harmonii, která tam dřív nebyla nebo jsem ji nevnímala. Vzdala jste se i botoxu a úprav obličeje. A krátce nato jste se nechala vyfotit v plavkách... Byla jsem trochu nervózní...

Pro mne to je zase odpověď rakovině: takové "Víš co, trhni si nohou... Mám na to se svlíknout".
Přesně, tak to bylo. Ptala jsem se sama sebe: Mám se fakt vyfotit v plavkách? Pak jsem si řekla: Jasně že jo, sakra! Ukážu dalším ženským, že to mohou udělat taky. A samozřejmě sobě, že jsem tu bitvu vyhrála.

Zpěvačka Kylie Minogue v plavkách na fotografiích pro časopis Blackbook.

Zpěvačka Kylie Minogue v plavkách na fotografiích pro časopis Blackbook

Tomu říkám drsný test.
No, víte... Měla jsem pěkně učesané vlasy a dobrý make-up. (směje se) Ale kdybych se takhle dobře necítila ve své hlavě, dopadlo by to špatně. Oceňuju, že jste si všimla, že za tou reklamou a focením je něco víc.

Váš boj inspiroval řadu žen k tomu, aby se samy nechaly vyšetřit. Mluvilo se dokonce o "Kylie efektu".
Cítila jsem se jako součást jakéhosi zvláštního sesterství, které mě neodlišuje jen proto, že jsem TA celebrita. Protože si ostatní často myslí, že jste jiný, jen proto, jaký vedete život. Ne, nejste. Tím, že jsem si prošla těžkou dobou, jsem mohla pomoci dalším. Mohla bych na to být i pyšná, ale to zní samozřejmě blbě, doufám, že mi rozumíte, jak to myslím.

Ano, tak to přesně bývá. Lidé, kteří se v mém životě mihli nebo pravidelně míhají a bojují se stejnou nemocí, patří do všech skupin, o nichž Kylie mluví. Jsou mezi nimi závistivci, co vidí za známým jménem především protekci, ale i vzory pro ostatní. Nechci si ani na vteřinu představovat, jaké to je, když vám někdo oznámí, že vaše tělo dostalo takovouhle ťafku. I zpěvačka tomu nechtěla věřit. "Jen proto, že má někdo bílý plášť, neznamená, že musí mít za každou cenu pravdu," uvedla v jedné populární talk show. S rakovinou prsu se prala od května 2005, prošla chemoterapií, o níž mluvila jako o osobním "objevování nukleární bomby". Později se lékařům omluvila. Po skončení léčby ji opustil partner, na nového čekala měsíce. Ten současný je o deset let mladší. Model ze Španělska, Andres Velencoso Segura.

Kylie Minogue a Andres Velencoso

Kylie Minogue a Andres Velencoso

Váš partner o vás kdesi řekl, že jste nejkrásnější v džínách. A nenalíčená.
(Výbuch smíchu.) Díky bohu... Ale samozřejmě že ocení, když jsem nalíčená na focení, natáčení klipů, nebo když vystupuji na jevišti. Díky tomu, že je z branže, ale nežije v žádné iluzi. A proto se vedle něj můžete ráno probudit jen tak...

Mimochodem, kdo z vás dvou tráví více času v koupelně?
Jééé, já.

Kylie se sama omlouvá, musíme končit. Na papíře mám před sebou jedinou poznámku: děti.

Mám poslední otázku.
Samozřejmě. Můžete.

Mám poslední otázku a je nepříjemná. Pro ženu, která chce mít děti. Pro ženu, které se to přání kvůli zdravotnímu stavu postupně vzdaluje z dohledu. Pro ženu, jejíž sestra, která s dětmi ve svém životě nepočítala, porodila zdravého syna.

Říká se, že byste ráda založila rodinu. Ale před vámi je možná dvouleté turné. Znamená to, že se pro vás stalo koncertování prioritou?
To je velmi těžká otázka. (nekonečné ticho) Důležitá je rovnováha. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Je tu přece jen dost možností, jak si rodinu pořídit. A doufejme, že mě v budoucnu čeká.

I když nelituju, mám zvláštní pocit, že tenhle dotaz by rok dva počkal. Zní poslední zdvořilostní věty, Kylie Minogue mě zve na svůj koncert. Souhlasně zahuhlám, vydechuju a nepatrně se mi lesknou oči.

Díky. Opatrujte se.
I vy.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kapela Ritchie Blackmore’s Rainbow
Do Prahy míří Ritchie Blackmore’s Rainbow, v O2 areně zahrají v dubnu

Kapela, v níž legendární kytarista Ritchie Blackmore kombinuje hard rock s klasickou hudbou, je zpět. Po několika koncertech z roku 2016 nyní Ritchie...  celý článek

Boris Carloff
VIDEO: Boris Carloff obaluje melancholii vokály a syntezátory

Hudebník a producent Boris Carloff vydává album The Solipsist, o němž tvrdí, že je jeho nejelektroničtější a zároveň nejpísničkovější. Zároveň vypouští klip ke...  celý článek

Jiří Macháček, Mig 21 (Hrady CZ, Bouzov 2015)
VIDEO: Málo jsme se houpali na oslíku, vzkazují Mig 21 v povolebním klipu

Kapela Mig 21 vydává singl Svoboda není levná věc. „Jsme nespokojeni s výsledkem voleb? Nedivme se, málo jsme se angažovali. A to především v oblasti té...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.