Nasazením hip hopu po opeře děsit nebudeme, slibuje šéf kanálu ČT art

  • 2
Od září přibudou v České televizi "nové dva kanály v jednom". Na dětský, který bude vysílat přes den, naváže vždy v osm hodin večer kulturní stanice ČT art. V jejím čele stojí Tomáš Motl.

Může kultura malé země naplnit televizi? "Věřím, že zajímavých věcí máme dost," slibuje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl mix zpráv, původní tvorby, zahraničních nákupů a archivů. Začne se každý den dvacetiminutovými Událostmi v kultuře s Jiřím Svobodou nebo Petrou Křížkovou - a co bude následovat?

Rejžek, Burian a spol.

"Základem je stanovit pravidelné časy pro každý žánr, naučit diváky v nabídce hledat a přitom je nevyděsit tím, že bychom třeba po opeře nasadili hip hop," vysvětluje. Možnost, že by každý den patřil jednomu oboru, nakonec zamítli: vznikly by prý škatulky. "Sledujeme spíš pocitovou spřízněnost," říká o skladbě jednotlivých dní.

Od pondělí do čtvrtka vždy ve 22:45 se vysílá kritická talk show Artefakta: pondělní o aktuálním dění uvádí Jan Rejžek, úterní portrétní příběhy Jan Burian, středeční alternativní objevy Lucie Klímová, čtvrteční okno do krajů Miroslav Balaštík. "Ale nepůjde o prázdné kavárenské tlachání," ujišťuje Motl.

Týden s novou stanicí

Pondělí
velké pódiové zážitky, kritická talk show Jana Rejžka, slovenské okno

Úterý
pop-rockové pódium, kritická talk show Jana Buriana, animace

Středa
magazíny, kritická talk show Lucie Klímové, alternativní hudební klub

Čtvrtek
perly dokumentu, kritická talk show Miroslava Balaštíka, přepisy knih

Pátek
Bigbít a jiné cykly, Film 2013, světový rock, živě vysílaná Tečka

Sobota
tematické večery, pocty či přenosy, Divadlo Komedie

Neděle
Divadlo žije, artové filmy, klasická hudba, herecké hvězdy

Pondělky patří velkým zážitkům, od opery přes koncerty a balet po činohru; vystřídají se tu premiéra Bohémy s Annou Netrebko i legendární Král Ubu s Janem Libíčkem z Divadla Na zábradlí.

Čas do talk show doplní dokumenty a po Artefaktech přijde slovenská tvorba, jednou měsíčně nahrazená blokem studentských filmů.

"Teoreticky mohou běžet až do šesti ráno, kdy přepínáme zpět na dětský kanál, a ty nejlepší můžeme přenést do hlavních večerních časů," chválí Motl hlavně práce školy v Písku.

Úterky dají prostor české hudbě – rocku, popu, folku, návratu Pražského výběru, čtvrtstoletí Čechomoru, novinkám, archivu.

"V první vlně nepostihneme celé dění, nestavíme televizi na zelené louce od nuly, spíše přeskupujeme, co je k dispozici. Z deseti skvělých kapel jich zatím devět ukázat nemůžeme - ale tu desátou uděláme parádně," vysvětluje realitu Motl.

Následují profily osobností a po Artefaktech animované filmy završené klasickou hudbou.

Středa je dnem magazínů, nynější pořady Artmix, 333 a Terra musica se budou střídat s novým Monoskopem, odhalujícím trendy televizní tvorby. Na ně navážou pořady o výtvarném umění, architektuře, po kritickém pořadu přijde Hudební klub od jazzu po etno a na závěr televizní dramatická díla z archivů.

Čtvrteční Perly českého dokumentu zahájí Největší přání III, po nich přijdou premiérový knižní servis, nové dokumenty z cyklu Úděl nadání, přepisy literárních děl a opět klasika před spaním.

Pátky uvede výběr nejlepších domácích cyklů v čele s Bigbítem, pak následuje magazín Film 2013 a Rockování se světovými jmény jako Bon Jovi, Björk, Leonard Cohen. Novinkou je Tečka páteční noci, dvouhodinové pásmo vysílané živě z Prahy, Brna či Ostravy.

Na sobotu se chystají přenosy událostí či komponované večery, do nichž se vejde profil Divadla Komedie včetně jeho inscenací či pocta Filipu Topolovi s koncertem Psích vojáků a filmem Žiletky. "V plánu je loučení Jiřího Bělohlávka s BBC, ale klidně si umím představit třeba hold heavy metalu," říká Motl.

Konečně neděle zařadí do hlavního času hned po cyklu Divadlo žije "přístupné" artové filmy v původním znění s titulky - před desátou večer se mnohé kvůli zákonu vysílat nedají - a vyvrcholí velkými jmény ve vážné hudbě a v herectví.

ČT art je při startu omezena reálnými možnostmi i tím, co jí dodají "vývojáři". Ale když hledí do budoucna, vidí Motl i jiná nebezpečí?

"Jistě. Hrozí pseudointelektuání tlachání. Přílišná až vědecká nesrozumitelnost. Módnost – kdo hraje Mozarta v kůži, nemusí být ještě dobrý muzikant. Naše malé ghetto, do nějž se zavíráme. Stereotyp typu Tak se to vždy dělalo, jehož opačnou krajností je experimentální schválnost. A vážnost - přitom kultuře nesluší hluboké hlasy a tragické výrazy, zábavnost je způsob komunikace," připomíná Motl.

Proč přepínají

Informace, hodnocení, zážitek; to jsou tři stavební kameny kulturního kanálu. Jeho šéf ví, že nejtěžší je spojit chytrost s jednoduchostí, nerecyklovat a přesvědčit tvůrce, že na prvním místě nestojí jeho ego, nýbrž divák; ostatně toho si užil už jako šéfdramaturg ve Feničově Febiu. Bude si muset hlídat také sledovanost?

"ČT art není pod jejím diktátem, ale bude mě samozřejmě zajímat, proč přepnuli právě ti, na které jsme mysleli."