Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednou se k psaní pro děti stejně vrátím, myslí si J. K. Rowlingová

  7:32aktualizováno  7:32
Když na konci září vyšlo Prázdné místo, první román J. K. Rowlingové bez Harryho Pottera, byla to knižní událost. Snad všechny anglicky psané noviny se předháněly v hodnocení, ne všechna však byla kladná. "Chápu, že někteří čtenáři čekali dalšího čaroděje," říká Rowlingová.

Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Spisovatelka J. K. Rowlingová se přišla rozloučit s fanoušky (Londýn, 7. července 2011). | foto: Joel RyanAP

Spisovatelka se románem pro dospělé pustila hlavně do tématu vztahů mezi rodiči a dětmi. Česky knihu Prázdné místo vydá nakladatelství Plus, vyjít by měla krátce po Novém roce.

Román Prázdné místo je úplně jiný než Harry Potter. Jak vznikl?
Úplně jinak. Předně mě ten hlavní nápad neosvítil ve vlaku jako v případě Harryho Pottera, ale v letadle. Ale nadchl mě stejně. Je to román-moralita, ale to byl Harry Potter vlastně taky. Jen se Prázdné místo odehrává v současných kulisách. Román je zasazený do malé komunity, jejíž prostředí mi umožnilo popsat charaktery od dospívajících dětí až po šedesátníky. Mám ráda romány, které se odehrávají v devatenáctém století a popisují tehdejší společnost, ať už městskou, nebo venkovskou. A tohle je můj pokus udělat něco podobného, jenomže v modernější verzi.

První recenze na novinku Rowlingové: zklamání i opatrná chvála

A proč zrovna název Prázdné místo? Byly ve hře i jiné názvy?
Ano, ještě se ten román mohl jmenovat Odpovědný. Protože příběh vypráví o tom, jak důležitá je zodpovědnost za to, jak žijeme, zodpovědnost za naše štěstí, zdraví, bohatství, ale i zodpovědnost za ostatní, partnery, děti, širší společnost. Název Prázdné místo vychází ze základní zápletky - uvolní se místo po zemřelém radním - ale když jsem se zamyslela, co je za tímhle označením skryto, došlo mi, že jsem našla mnohem lepší název než ten původně plánovaný. Prázdné místo souvisí se smrtí, to je něco, co se už nikdy nezaplní. Ale všechny mé postavy se prázdnotu ve svém životě snaží nějak vyplnit: jídlem, pitím, drogami, fantaziemi, vzpurným chováním. Máme v sobě malá prázdná místa, která stále volají po zaplnění, a my nebudeme spokojení, dokud to neuděláme.

J. K. Rowlingová na premiéře filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 1
Premiéra šestého dílu Harryho Pottera v Londýně -  J. K. Rowlingová s fanoušky

J. K. Rowlingová poctivě navštěvovala premiéry potterovských filmů a nevynechala ani focení s fanoušky.

Kniha je označována za černou komedii.
Myslím, že ten román je typicky anglický, ale přesto stojí na univerzálních tématech. Pracuji se společenskými jevy, které jsou stejné kdekoli jinde na světě: rodina, manželské krize, napětí mezi dětmi a jejich rodiči, konflikt sobeckého a empatického přístupu, a to i ve smyslu spoléhání se na sebe v kontrastu se spoléháním se na stát nebo na instituce.

Úspěch jako Potter to nebude, míní Rowlingová

Zmínila jste konflikty mezi rodiči a dětmi. Jak se v románu odrážejí?
Jak se západní rodina vyvíjí, ubývá času, který na sebe její členové mají, navíc dnešní děti a dospívající mají úplně jiné zájmy než ty, které měli lidé jejich věku v padesátých nebo šedesátých letech. Mezi generacemi roste komunikační propast. Dnešní mladí jsou na Facebooku, na Twitteru, mají chytré telefony, dospělí novým médiím a stylu jejich komunikace příliš nerozumějí. V tom je mnohem větší rozdíl, než jaký existoval u předchozích dvou generací.

Dospívající vás zajímají už dlouho. V čem to je?
To je tou jejich křehkostí, i když samozřejmě lidé v tomhle věku jsou často vnímáni i jako nebezpeční nebo ničiví, problematičtí. Dospívání je obdobím veliké zranitelnosti. Vynoříte se z milého období dětství a dojde vám, že tohle je váš život a vy ho budete muset řídit se vším, co to obnáší. Najednou začnete být zodpovědní za to, jak naložíte se svým časem, to děti neznají. Teenageři žijí v domácnosti s rodiči středního věku, kteří už se našli, mají své zaběhané pořádky a názory, oni sami se přitom ještě hledají, zjišťují, co je správné, jak chtějí žít. To je velmi výbušná kombinace. To všechno je v mém románu popsané.

A popisujete v něm i sexuální scény nebo píšete o drogách. Musela jste se třeba právě o drogy nějak víc zajímat, dělat výzkum mezi současnými dospívajícími?
To ne, v pravém slova smyslu jsem se nemusela vydat nikam do terénu, abych třeba zkoumala, jak žijí lidé na drogách. Je to fikce, i když charaktery jednotlivých postav samozřejmě odrážejí některé skutečné lidi, které znám ze svých dvou rozdílných životů. Byla doba, kdy jsem byla opravdu velmi chudá. Pak se na mě usmálo štěstí, za ten obrovský obrat jsem velmi vděčná. Ale stále si pamatuju každého člověka, který je předobrazem pro hrdiny v mé knize.

J.K. Rowlingová četla z knihy dětem v londýnském Muzeu přírodní historie

J.K. Rowlingová četla z knihy dětem v londýnském Muzeu přírodní historie

Bývala jste učitelkou. I to vás jistě ovlivnilo.
Ano, to bylo dokonce velmi užitečné. Učila jsem na státních školách, to znamená tam, kde neproběhl žádný výběr dětí, ve školách, které vzaly každého. V každé třídě tak byla strašná spousta velmi rozdílných lidí. I odtud jsem čerpala inspiraci k popisu dospívajících, i když musím říct, že víc asi jde o zkušenosti z doby, kdy jsem byla teenagerem já sama.

Jak vaše psaní ovlivnil fakt, že jste se stala matkou?
V Prázdném místě je mnoho rovin mateřství. Hned tři postavy neplánovaně otěhotní a v souvislosti s už zmíněným tématem zodpovědnosti je to možnost ukázat, jak biologické poslání ženy ovlivňuje její život i v dnešní antikoncepční době. V knize jsou rodiče, kteří to myslí dobře, ale i tak musím říct, že vlastně všech pět dospívajících v knize trpí chybami, které jejich rodiče ve výchově udělali. Stvořila jsem třeba rodinu, v níž jsou oba rodiče úspěšnými lékaři - a podobný úspěch vyžadují i po svém potomkovi. Což je typický tlak, který střední třída vyvíjí na své děti. Na druhou stranu je v románu hrdina na opačném konci sociálního spektra, z velmi deprivované rodiny, musí se vlastně sám starat o svou matku. Musím říct, že rodičovství je tou nejtěžší věcí na světě. A myslím, že svým psaním mohu pomoci k tomu, abychom se nad tím zamysleli.

Jaké je tedy hlavní poselství knihy?
Je v ní jeden hlavní zdroj napětí, velká zápletka, ale také několik menších. Jak třeba skloubit práci a rodinu? V centru mého zájmu však stojí konflikt hodnot v poklidném vesnickém Pagfordu.

Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Daniel Radcliffe, J. K....

Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Daniel Radcliffe, J. K. Rowlingová, Emma Watsonová a Rupert Grint si nadšeně prohlíží tisíce fanoušků (Londýn, 7. července 2011).

Co byste vzkázala čtenářům, kteří doufali, že stvoříte svět bližší tomu z Harryho Pottera?
Jako spisovatelka mohu psát to, co psát chci - respektive musím, co musím. Tuhle knihu jsem potřebovala napsat. A doufám, že se aspoň někomu bude líbit. Ale stejně tak chápu, že ji někdo přijmout nemusí a že by raději četl dalšího Pottera. Což beru jako kompliment. Stejně budu zase jednou psát pro děti, protože psaní pro ně miluju a nejsem schopná s ním přestat.

A co to bude?
To nemůžu prozradit, i když ve svém počítači už mám něco skoro hotového. Ale víte co? Na mé práci je nejlepší, že nemusím ctít žádné termíny, takže počkáme a uvidíme, rezervuji si právo změnit názor.

Rozhovor zprostředkovala vydavatelská skupina Albatrosmedia.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz