Režisér Peter Jackson na premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť v Los...

Režisér Peter Jackson na premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť v Los Angeles (2. prosince 2013) | foto: AP

Tolkien byl smířen s tím, že nějaký film vznikne, upozorňuje Jackson

  • 4
Berlín (Od zpravodaje iDNES.cz) - Novozélandský režisér Peter Jackson promluvil o druhém dílu své trilogie natočené na motivy Tolkienova Hobita na evropské premiéře v Berlíně. Na setkání dorazil obut stejně jako hlavní hrdina Bilbo - tedy naboso.

I těch několik málo minut ukázalo, v čem Jackson jako režisér vyniká. Je totiž hlavně skvělým vypravěčem, stačila chvilka a hned jsme se ocitli s Bilbem v nitru Osamělé hory, kde se po letech probudil drak Šmak.

Hobit: Šmakova dračí poušť

Jaký je rozdíl mezi natáčením prvního a druhého dílu?
Prostřední film vám vždycky dopřává nejvíc svobody, nemusíte příběh začínat ani uzavírat.

A není to právě více náročné?
Ani ne. Je to už tak v podstatě s publikem domluvené, jdou na film, o kterém vědí, že má otevřený konec. U Pána prstenů také věděli, že skončí, až Frodo donese prsten do Mordoru. To je výhoda trilogií, nemusíte u všech filmů dodržovat klasická pravidla.

Šmak je hodně povedený. Jak náročné bylo vybrat ten správný vzhled?
Museli jsme vzít v potaz jeho charakter. To je na něm totiž to hlavní, a proto jsme se na to soustředili. Jinak je těžké si dneska nějak draka vymyslet, protože už jich tu za posledních deset let bylo tolik. A pokud jde o mluvící draky, tak mi na mysl neustále přicházel Sean Connery. Už to jeho jméno Šmak (Smaug v angličtině) zní, jako by ho Connery sám říkal.

Chtěl jste vytvořit spíš novou neokoukanou příšeru?
To ne, prostě to měl být drak. Takže to netrvalo moc dlouho. Nejde totiž ani o to, jak vypadá - lidé si po filmu nebudou říkat, kolik měl zubů a jaký měla tvar jeho hlava či ocas. Jde spíš o jeho osobnost a hlas - to vám zůstane v paměti. Docela mi totiž ležela v hlavě scéna s Glumem z předešlého filmu. I tam se podobně v příšeří setkává Bilbo s nějakým děsivým tvorem. Glumovi ale Bilbo rychle porozumí, je mu jasné, že ho nechce zabít.

Kdežto Šmak neměl být tak předvídatelný?
Přesně tak, Šmak nechává Bilba žít jen prostě proto, že se mu chce. Je to paranoidní skrblík, který si přes dvacet let leží v hoře a čeká, kdo přijde. On ví, že jednou někdo určitě přijde. Leží tam ve zlatě a očekává nějakou obrovskou a silnou armádu. A pak se objeví malý hobit, což ho překvapí. Takže se snaží přijít na to, o co tu jde, a přistupuje na Bilbovu hru. Tahá z něj co nejvíc informací. Jestli má venku nějakou podporu a jak je silná. Šmak je hodně chytrý, chytřejší než Bilbo.

Ve filmu se poprvé objevuje i Medděd, jak jste postupovali při jeho ztvárňování?
Trošku jsme si ho upravili, když čtete knihu, představíte si někoho jiného. Nechtěli jsme, aby bylo jasné, zda je hodný, či zlý. Stará se jen o sebe, už prožil hodně zlého. Nesnáší trpaslíky, ale skřety ještě víc. Takže se rozhoduje, na kterou stranu se přidá.

Co myslíte, že by Tolkien na váš film řekl?
Je mi jasné, že by se mu spoustu věcí nelíbilo. Ale asi by se mu dost scén i líbilo. Pravda je, že práva na zfilmování prodal ještě za svého života, takže byl zjevně smířený s myšlenkou, že podle jeho knihy nějaký film vznikne. Asi by ho okouzlila technika, kterou dneska máme. V šedesátých letech totiž určitě netušil, co budeme dnes schopni udělat.

Nejste už za ty roky jeho světem trochu unavený?
Hned po Pánovi prstenů jsem neměl zájem dělat Hobita. Ani jsme k tomu neměli práva. Byl jsem rád, že jsem si mohl dát pauzu - a ta byla docela dlouhá.

Nakonec jsme se rozhodli, že Hobita nenatočíme tak, jak byl napsán. Rozhodli jsme se nikoli pro pohádku, ale pro bohatý svět, který Hobitovi Tolkien dodělal v dodatcích. On sám svého Hobita rozšířil, aby navazoval na mytologii Pána prstenů. Touto cestou jsme se vydali i my.

Co vás osobně nejvíc baví na takových filmech?
Těší mě, že se někomu líbí. Točím je hlavně proto, abych bavil lidi. Je to přece jen zábavní průmysl. Nejde o nějaké požitkářství, mám přece jenom velkou zodpovědnost. Sám jsem začal filmy natáčet, protože jsem se na ně moc rád díval. Vyrůstal jsem na fantasy. Takže když někdo na mé snímky reaguje pozitivně, jako jsem na ně kdysi reagoval já, jsem převelice spokojený.

8. prosince 2013