Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jinou verzi Mnichova znám až díky Zelenkově filmu, říká herec Myšička

  16:59aktualizováno  16:59
Autorský film režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, který jde do kin 22. října, spojuje zábavu s polemickým pohledem na takzvanou mnichovskou zradu. Hlavní roli zkrachovalého reportéra, jenž objeví politickou senzaci roku, vytváří Martin Myšička.

Martin Myšička při natáčení filmu Ztraceni v Mnichově | foto: Falcon

Člen souboru pražského Dejvického divadla, který vystupuje v Zelenkových hrách a točil s ním film Karamazovi, představuje v režisérově novince novináře, který odcizí papouška citujícího prohitlerovské a protičeské výroky svého někdejšího pána, francouzského zástupce u podpisu mnichovské dohody Édouarda Daladiera. Vedle smíchu však film nabízí i nový možný výklad Mnichova jako Benešovy diplomatické geniality. „Sám jsem teď rozpolcený,“ přiznává Myšička.

Fotogalerie

Režisér Petr Zelenka přiznal, že všeobecně vžitý pohled na Mnichov 1938 coby zradu mocností změnil až díky četbě historika Jana Tesaře. Jak to bylo s vámi?
Úplně stejně jako u Petra Zelenky. Také jsem tuhle interpretaci neznal, objevil jsem ji až díky našemu filmu a přiznávám se, že na to stále ještě nemám úplně vyhraněný názor. Připadám si hlavně rozpolcený, nicméně už jsem nakloněn spíše té variantě, že v tehdejší bezvýchodné situaci to bylo asi nejmenší zlo ze všech, která se tenkrát rýsovala.

Proč tedy myslíte, že se stále držíme jen školní verze o zradě spojenců a našem odhodlání?
Těžká otázka, také si teď říkám, jestli to v dnešní době už není jen jakási tradice, způsob národní úmluvy. Navíc když se podíváte do ciziny, zjistíte, že téma Mnichova je opravdu mnohem důležitější pro nás než pro jiné země a že cizinci hodnotí tehdejší události z dost odlišného úhlu pohledu, než je zvykem u nás.

Vidíte nějakou současnou ozvěnu či dopad tehdejších událostí z Mnichova?
Uvědomil jsem si to v souvislosti s nynějším konfliktem na Ukrajině - v tom smyslu, že sledujeme všeobecnou opatrnost ze strany různých zemí, jejich strach z jakéhokoli ovlivňování či přímého zasahování.

Snímek Ztraceni v Mnichově sice otevírá hodně výbušné historické téma, ale dělá to s nadsázkou a vtipem na půdě absurdní komedie. Myslíte, že to je schůdná cesta?
V tomhle případě, tedy pro potřeby kinematografie, která zákonitě musí počítat s masovým publikem, je to podle mého názoru zcela namístě. Dokonce to považuji za skvělý nápad, protože prostřednictvím komedie se doklad, jak se rodí národní mýty zrádců i zrádců v uvozovkách, dostane i k lidem, kteří se jinak o dějiny nezajímají nebo je přinejmenším nepřitahují do té míry, že by si sami vyhledali odbornou publikaci.

Dovedete si „případ Mnichov“ ve výkladu, který navrhuje Zelenkova komedie, představit i jako naprosto vážně míněný historický film?
Jistěže by to šlo. Ovšem tady by hrozilo jedno nebezpečí, vážně pojaté historické filmy se totiž vyznačují tím, že doložená fakta leckdy překroutí. Nedělají to z ideových, nýbrž z čistě profesionálních, vypravěčských důvodů, prostě jen proto, aby byl příběh na plátně dramatičtější. A k tomu, aby působil vypjatě, si zase tvůrci zpravidla musí vybrat naprosto jednoznačně, jestli se postaví buď na jednu, nebo na druhou stranu. Nic mezi tím neexistuje.

Což Ztraceni v Mnichově opravdu nedělají.
Přesně tak. Právě na půdě komedie může naštěstí zůstat zachována relativita pohledu. Každý divák si nakonec sám rozhodne, kterému výkladu chce věřit.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Banderas si oholil vlasy i obočí. Na premiéře jej fanoušci nepoznávali

Antonio Banderas s fanoušky na premiéře seriálu Génius: Picasso v Malaze (22....

Jinak poklidné prostory před divadlem Teatro Cervantes de Málaga zaplnily davy fanoušků a fotografů. Místní se nemohou...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz