Zpěvačka Lou Rhodes a bubeník Andy Barlow spolu hrají od roku 1996.

Zpěvačka Lou Rhodes a bubeník Andy Barlow spolu hrají od roku 1996. | foto: MAFRA

Rozpad nám pomohl uvědomit si, kdo jsou skuteční Lamb, popisuje Lou Rhodes

  • 0
Koncertovat k nám míří britská triphopová kapela Lamb, která už dnes patří mezi klasiky elektronické hudby. Zpěvačka Lou Rhodes však přiznává, že její kořeny rostou z folku.

Britští Lamb, které vedle zpěvačky tvoří ještě producent Andy Barlow, se představí 2. prosince v pražském Lucerna Music Baru. Kromě ochutnávky z nové desky by měly zaznít i jejich klasické hity jako Górecki nebo Gabriel.

Přijedete s novým cédéčkem Backspace Unwind. Jak byste ho sama nejlépe vystihla?
Zrovna jsem ho poslouchala v autě a říkala si, že je skvělé, jak to tam funguje. Myslím, že to je dobré znamení. Většinou když doděláme nahrávku, je pro mě těžké ji poslouchat a nějak objektivně se k ní vracet.

Podepsal se na tom způsob, jakým novinka vznikla?
Určitě. Bylo to jiné než obvykle. Rozhodli jsme se, že tu desku uděláme a že ji uděláme rychle. Myslím, že má díky tomu tah a lehkost, alespoň já ji tam slyším.

Přitom jste po minulé desce sami spekulovali, že skončíte.
Jenže pak jsme byli osmnáct měsíců na turné a najednou jsme zase pocítili záchvěv kreativní nálady. Asi tak před rokem jsme začali na desce pracovat, jenže Andymu do toho přišla nějaká produkce. A já jsem se proto rozhodla dát v mezičase dohromady sólovou desku.

Měli jsme hotové tři písničky, dali jsme si pauzu na půl roku a zbytek alba dodělali během dalších šesti měsíců. Pomohlo nám, že jsme se rozhodli nezasekávat se pořád dokola na detailech a naopak experimentovat víc s estetikou, kterou už jsme rozvinuli na naší předchozí desce „5“.

Zmínila jste se o své sólové desce. Na té vycházíte z folku, k elektronice má hodně daleko. Jak to přišlo?
Jsou to moje kořeny. Máma je folková zpěvačka, vyrůstala jsem obklopena anglickým a americkým folkem, který mi pouštěla. Jako malá jsem si ty písně zpívala s ní, utvářely mě. Myslím, že když jsme před deseti lety vyhlásili s Lamb pauzu, byl to tehdy jeden z hlavních důvodů. Potřebovala jsem si od elektronické hudby odpočinout a prozkoumat svoje akustické podhoubí.

Ale navazovat na někdejší hity teď může být těžší. Bylo to tehdy správné rozhodnutí?
Jsem za ně ráda ze spousty důvodů. Mohla jsem se oddat téhle stránce své tvůrčí osobnosti. A Andy i já jsme dostali prostor a čas si uvědomit, o co jde v Lamb. Před naším rozpadem jsem ho tlačila do akustičtějších poloh, až teď vidím, že by to nikdy nemohlo fungovat. Lamb jsou zvláštním spojením mého písničkářství s Andyho elektronickými nástroji. To je esence kapely. Aktuální deska tím rezonuje.

Takže správně ta otázka zní, jak jste se vůbec dostala k elektronice a Lamb?
Všichni jsme mnohostranné bytosti. Taky nechcete ráno vstát a jíst stejné jídlo. To není protimluv, prostě máme každý rád různé věci.