Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koller je hvězda, ale i normální, rovný chlap, tvrdí britský producent

  16:21aktualizováno  16:21
Britský producent Kipper Eldridge má ve své sbírce Grammy a proslul zejména spoluprací se Stingem a Garym Numanem. Působil jako kytarista a klávesák, ale z natáčení s Davidem Kollerem vyzdvihuje práci s rytmikou. Nejvíc problémů zatím nadělala čeština.

Britský producent Kipper Eldridge | foto: archiv

Jak vám zatím nahrávání jde?
Fantasticky. Svým způsobem je to setkání dvou kultur. Spolupracoval jsem zatím jen s pár lidmi mimo angloamerickou hudební oblast. Žádný z nich nebyl na Davidově úrovni. Je to pro mě zajímavé setkání, protože jsem ho neznal, když jsem vyrůstal, nikdy jsem o něm nečetl v novinách, neslyšel jeho hudbu. Překvapilo mě, že i když je tu hvězda, je to normální, rovný chlap.

Co vás ke spolupráci s ním přesvědčilo?
Viděl jsem klip k písničce Ty a já, kde hraje na bicí, exploduje a začne hořet. Říkal jsem si, že je to šílenec. Když jsme se sešli, viděl jsem, že je otevřený tomu, aby do nahrávání někdo vstoupil a přispěl. Že nechce jen pokračovat v tom, co dělá se svojí kapelou.

Zaujalo vás něco specifického na práci s českými muzikanty?
Největší výzvou je jazyk, protože melodické linky a frázování jsou odlišné od rytmizace anglické a americké. Ať už to dopadne dobře, nebo špatně, snažíme se, aby některé melodické linky působily alespoň pro moje ucho lehčeji, aniž bychom museli udělat kompromis ve významu. Občas to totiž působí, že se do jedné melodie musí vměstnat příliš slov. Zatím s tím experimentujeme, uvidíme, jaký bude výsledek.

Fotogalerie

Co jste si před nahráváním řekli? Kam má ta deska směřovat?
David přijel do mého studia, poslouchali jsme spolu nějakou hudbu a mluvili o spoustě věcí, aby mezi námi bylo jasno. Jako producent jsem ve dvojí pozici: chci, aby byl spokojený David jako umělec, ale platí mě jeho vydavatel, který má také určitá očekávání. Mým úkolem je, aby byli spokojení všichni.

Co vám přijde jako nejsilnější stránka nahrávaných písní?
Mají silné kytarové riffy. Michal Pelant přišel s několika zabijáckými kytarovými linkami, snažíme se udělat z nich hlavní motivy. A taky rytmika, o kterou se stará David a jeho syn Adam. Do dvou písniček se nám teď podařilo nahrát neuvěřitelné bicí. Z rytmiky se stalo jedno z důležitých témat desky.

Dá se nahrávání srovnat s nějakou vaší předchozí zkušeností?
David má rád nezávislou hudbu, možná je to nejvíc alternativní natáčení, jaké jsem kdy dělal. Ne že by bylo experimentální, ale používáme jiné harmonie, díváme se na hudbu jinak než na nahrávkách, na nichž obvykle pracuju.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz