Folková písničkářka Joan Baezová

Folková písničkářka Joan Baezová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Nový Dylan? Nevím. Stojí to za to?“ ptá se před koncertem Joan Baez

  • 0
V minulosti k nám Joan Baez jezdila hlavně kvůli Václavu Havlovi, teď bude 16. října koncertovat ve Velkém sále Lucerny. „Nějakou chvíli jsem u vás nehrála. Netuším, jaké přijde publikum, doufám, že tu nějaké mám. Uvidíme,“ říká.

Legendu amerického folku pojí s Českou republikou bohatá minulost: „Abych řekla pravdu, vůbec nevím, co očekávat. Byla jsem v Praze už tolikrát, ale většinou se všechno soustředilo na mé přátelství s Václavem Havlem.“ A připomíná příběh, jak se s pozdějším prezidentem setkala ještě před sametovou revolucí v zákulisí Bratislavské lyry, kde jí dělal bedňáka.

„Za tu dobu jsem si u vás našla přátele a toto bude jeden z mála koncertů pro celou oblast,“ říká o plánovaném vystoupení. Přestože se postaví na velké pódium pražské Lucerny, s sebou si přiveze jen dva muzikanty. „Jeden hraje na perkuse a druhý ovládá šest nástrojů. Některé písničky budu hrát samozřejmě jenom sama,“ dodává.

K tomu se samozřejmě váže otázka, co vlastně bude hrát. Od vydání její poslední desky Day After Tomorrow s písničkami od Toma Waitse, Elvise Costella, T Bone Burnetta a dalších uplynulo šest let, což je poměrně dlouhá doba. „Je mým úkolem lidi zabavit. Samozřejmě budu hrát známé písničky, ale dojít by mělo i na úplné novinky,“ odpovídá. 

„S albem se to má tak, že ho nechci natočit jen proto, abych nějaké měla. Musí být tak dobré jako cokoliv, co jsem za posledních padesát pět let nahrála. A to bude stát hodně práce,“ uvědomuje si zpěvačka. Proto jsou podle ní přípravy ještě v úplných začátcích. 

Boje už neprožívá

Třiasedmdesátiletá Joan Baez proslula v šedesátých letech zpíváním protestsongů. Dnes přiznává, že přes vyhrocené události ve světě je pro ni politika v hudbě mnohem méně důležitá.

„Když Spojené státy  zažívaly období krize, byla jsem mnohem političtější a kritičtější. Teď je Amerika v krizi znovu, ale neuvědomuje si ji. Myslím, že nejdůležitějším tématem za hodně dlouhou dobu je klimatická změna. Ale řešit tuto otázku budou muset mladší, což vypadá nadějně,“ myslí si slavná zpěvačka. Sama už žádné velké boje neprožívá a i v hudbě se soustředí na jiná témata. „Já sama už ani nepíšu, nic jsem nesložila už dobrých pětadvacet let. Nejsem na žádném tažení,“ vysvětluje Baez, která se v uplynulé době věnovala věcem důležitějším pro ni než pro celý svět.

„Deset let jsem strávila tím, abych byla k dispozici své mámě, když jí bylo devadesát. Nakonec se dožila stovky. Nedávno jsem slyšela, jak někdo mluvil v rádiu o nás, kteří dělali angažované věci. Říkal, že někdy je revoluční zůstat doma. A tam jsem byla. Nebudu předstírat, že za něco bojuji, když to není pravda,“ přiznává Joan Baez.

A vyrovnává se s nostalgií po slavné éře kontrakultury, k jejímž silným hlasům patřila. „Šedesátá a sedmdesátá léta byla výjimečná. Nedají se s ničím srovnávat. Byla to exploze talentů, písní i politiky. Vše se dělo najednou,“ vzpomíná na dobu, kdy sklízela úspěch s protestsongy jako We Shall Overcome. 

„Od té doby hudba přestala být kontrakulturou, je prostě naší kulturou. Pokud si nenajde zásadní objekt, za který se postavit, nikdy už tu sílu mít nebude,“ hodnotí dnes tehdejší časy. „Samozřejmě jsou jednotlivci, kteří dělají skvělé věci. Ale chybí lepidlo, které by to dalo dohromady jako nás v šedesátých a sedmdesátých,“ myslí si.

Když mluví o hudbě, pořád o ní uvažuje především jako o reflexi toho, co se děje kolem nás. „Myslím, že i dnes  vzniká spousta skvělých písní, ale neexistuje pro ně platforma, kde bychom je mohli slyšet. Proto převládá hollywoodská hudba,“ dodává zpěvačka. 

Staré dobré songy

K jedné ze svých nejslavnějších skladeb ze sedmdesátých let se ostatně při posledních návštěvách Prahy trochu nečekaně vrátila. Předělávku písničky Diamonds & Rust, v níž se vyrovnávala s někdejším vztahem s Bobem Dylanem, nazpívala za doprovodu kapely Monkey Business. „Dal nás dohromady Jan Urban. Bylo to veselé natáčení. Myslím, že jsou to opravdu talentovaní muzikanti,“ vrací se se smíchem v hlase ke zkušenosti s tuzemskou kapelou.

Bob Dylan ostatně Joan Baez svým způsobem provází dodnes. Na otázku, které písničky zpívá na aktuálních koncertech nejraději, odpovídá skoro bez zaváhání, že právě staré dylanovky, jež nejen divákům připomínají zlatá šedesátá. A jak se jí líbí současná tvorba jejího někdejšího přítele? „Nevím. Já to neslyšela. Stojí za to?“ rozesměje se Joan Baez spokojeně a zvědavě.


Témata: Joan Baezová