Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S tátou teď píšeme čtvrtou verzi filmu, říká Jan Svěrák

  17:57aktualizováno  17:57
Jeho otec Zdeněk Svěrák slaví v pondělí 28. března osmdesátiny. V ten den se po celém Česku i ve světě bude promítat jejich společné dílo: Obecná škola Když kdysi jeli na besedu o tomto filmu, poprvé si prý promluvili nikoli jako otec a syn, ale jako dva chlapi. Co prozradil Jan Svěrák v rozhovoru pro týdeník Téma o svém tatínkovi?

Zdeněk a Jan Svěrákovi | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Projevilo se nějak ve vaší výchově, že je otec profesí kantor?
Asi jo. My jsme se v dětství neradi táty na cokoli ptali, protože to bylo vždycky na dlouho. Zeptali jsme se třeba, co to je aluminium, a on pravil: „To je velmi zajímavá otázka, děti. To je hliník.“ Vzal encyklopedii a celé heslo nám přečetl. Pak k tomu ještě přidal z vlastní zkušenosti, jak se nějak zajímavě s tímhle kovem setkal... Asi jsem to po něm převzal. Jakmile něco vím, strašně rád to sděluju a vysvětluju. Takže teď se radši neptají moje děti.

Zakazoval vám něco, když jste byl v pubertě?
Tak normálně. Ptal se, v kolik přijdu. Ale výchovu měla na bedrech maminka. Ona je hospodářka rodiny a on je ten ředitel, který něco dělá v kanceláři, kam se moc nesmí. Když jsme zlobili, maminka vyhrožovala: „Počkejte, až přijde táta domů, ten vás nepochválí.“ Ale táta chodil tak v půl desáté a my už jsme byli v posteli, takže se ty průšvihy většinou zaspaly.

Zdědil jste něco po tátovi?
Několik fyziognomických anomálií. Trochu srostlé prsty na noze: ukazováček a prostředníček. Hrbolky na uších. A jestli ne nějaký talent, tak aspoň radost z tvořivosti.

Týdeník Téma

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Proč kdysi spolu půl roku nemluvili? Co Jana Svěráka s tátou baví? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Téma.

A povahově?
Myslím, že jsem namíchaný i s mámou.

Váš otec v loňském rozhovoru o vás vyprávěl, že jste mu udělal největší radost tím, že jste se rozhodl stát se filmařem. Čím udělal radost on vám?
Když si se mnou poprvé povídal jako chlap s chlapem. Stalo se to v autě, když jsme jeli po premiéře Obecné školy (srpen 1991, pozn. red.) na besedu s diváky někam do severních Čech. Město si nepamatuju, ani nevím, kdo z nás řídil, ale pamatuju si, že to byl pro mě silný zážitek. Najednou jsme si byli rovni. Aspoň jsem měl ten pocit. Nebylo to jako otec a syn, ale jako kolegové. Lehce starší a lehce mladší, ale kolegové. Tehdy jsem byl už tři roky ženatý a měl jsem dítě, takže jsme si mohli povídat o tom, jak to je v tom manželství občas těžký, a postěžovat si na ty naše holky (usmívá se). Tehdy se z nás stali kamarádi, to byl magický moment.

Teď spolu píšete scénář podle jeho povídkové knížky Po strništi bos, kde popisuje své dětství v městečku Kopidlno, tedy období, které předcházelo ději ve filmu Obecná škola. Jak to jde?
Hezky (usmívá se). Ten scénář začal vznikat už asi před třinácti lety. Právě chystáme čtvrtou verzi. A hodil to na mě. Říkal: „Všechno je napsaný v té knížce, tak to předělej do scénáře.“ Jednou za čtrnáct dní se scházíme na několikahodinové porady. Nastíním mu, co bych chtěl změnit. A když ho přesvědčím, povídá: „Dobrá, ale já to škrtat nebudu. Je to tvůj scénář.“ Škrtnu to a pak spolu ještě třeba píšeme nové dialogy.

V novém filmu mě omladí, prozradil Zdeněk Svěrák ve videochatu iDNES.cz:

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries.

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

RECENZE: Veselé díky za Dabing Street, kde z vulgarit vytaví poezii

Tereza Voříšková v seriálu Dabing Street

Comeback, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda - a teď Dabing Street. V důstojně vážném roce „osmičkových“ výročí tvoří seriál...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Být, či nebýt? Otázka zrozená pro komedii s Cumberbatchem

Judi Denchová, Tim Minchin, Harriet Walter, princ Charles, David Tennant, Paapa...

Jestliže znavený smrtelník zahlédne v sobotním programu slovo „pocta“, zpravidla rychle prchá k nevázanějším pořadům.

VIDEO: Zapomenutý poklad. Vrací se Racek Jonathan Livingston

Trailer k filmu Racek Jonathan Livingston

Americký film Racek Jonathan Livingston, který podle slavného románu Richarda Bacha a s hudbou Neila Diamonda vznikl v...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Najdete na iDNES.cz