Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Patnáct hodin denně ve studené vodě, vzpomíná Chris Pine na natáčení

  5:59aktualizováno  5:59
Herec Chris Pine patří mezi nejžádanější hollywoodské herce své generace. Zahrál si v novém zpracování Star Treku, tvář propůjčil také akčnímu hrdinovi Jacku Ryanovi a ve čtvrtek míří do kin jeho nový film Do posledního dechu o jedné z nejnebezpečnějších záchranných plaveb v historii.

„Jde o příběh jedné z nejhorších bouří, které kdy východní pobřeží USA postihly. Tato konkrétní bouře přišla v únoru 1952 a vlny během ní dosahovaly výšky přes 20 metrů,“ popisuje okolnosti příběhu Pine.

„Moje postava se společně s posádkou tří mužů vydává na moře na jedenáct metrů dlouhém záchranném člunu. Přijdou o kompas a nemají vůbec žádnou možnost, jak během plavby navigovat. I přesto dokážou zachránit 32 námořníků z ropného tankeru, který byl bouří rozlomen vedví,“ vysvětluje.

Co vás na příběhu Do posledního dechu nejvíc fascinuje?
Ocenil jsem jeho jednoduchost. Je to příběh mužů, kteří dělají svou práci a shodou okolností po nich ta práce jednoho dne vyžaduje, aby se vydali čelit rozběsněným živlům. Nedělali to pro slávu a nepovažovali to za nic výjimečného. Jenom dělali svou práci.

Je vám blízká postava Bernieho Webbera, kterého ve filmu ztvárňujete?
Je to milý a sympatický člověk. Mám ho rád, protože není zatížený cynismem ani ironií a není to člověk, který by byl vychytralý nebo jízlivý. Není to klasický městský člověk. Je to muž z jiné doby.

Fotogalerie

Co jste se o Webberovi v rámci přípravy na roli dozvěděl?
Existuje jedna nahrávka, na které Bernie události oné noci líčí řadu let poté. Čistě z tempa jeho řeči a ze stylu odpovědí naprosto jasně pochopíte, že už ten příběh vyprávěl mnohokrát a že by už o tom ani mluvit nechtěl. Byl to tichý muž, který bral svou práci vážně a byl v ní velice dobrý.

Měl jste možnost setkat se s některým z těch mužů, kteří se tehdy na záchranné misi podíleli?
Bernie zemřel dříve, než se na filmu vůbec začalo pracovat, ale setkal jsem se s Gusem, což byl Bernieho nejlepší přítel, a také s Andym. Oběma je jim už přes osmdesát, ale stále v nich vidíte ty mladé chlapce. Všechno si pamatují naprosto dokonale.

Užili jste si natáčení i přesto, že bylo velmi náročné?
Strávili jsme se štábem spolu spousty hodin a opravdu si to skvěle užívali. To je na natáčení filmů nejlepší - lidé, se kterými se setkáváte a přátelství, která navážete. To jsou věci, které přetrvávají. Jsem za ně vděčný.

Zkázu tankeru zdobí dialog „Vezmeš si mě? – Ne, blíží se bouře“

Recenze Mirky Spáčilové

Z filmu Do posledního dechu

Z filmu Do posledního dechu

Byl pro vás režisér Craig Gillespie oporou?
Na to, že byl původně režisérem reklamních spotů, má neuvěřitelnou schopnost nenechat se těmito nesmírně náročnými projekty zastrašit. Působí dojmem, že je to pro něj naprostá hračka. Jen se tak prochází mezi kulisami a všechno vypadá skvěle. Craigova komunikace s herci a jeho režijní styl nám poskytují spoustu možností k experimentování.

I při natáčení scén v bouři?
To moc nejde. Strávili jsme spoustu času na palubě záchranného člunu v nádrži, kolem které byly rozmístěny ventilátory o výkonu 200 koňských sil. Bičovaly nás větrem s umělým sněhem z rostlinné želatiny. Pak na nás vedoucí týmu speciálních efektů cákal vodu, která byla nevyhnutelně velmi studená, ale bylo toho mnohem více.

To muselo být nepříjemné.
Vlastně to byla docela zábava, skoro jako na horské dráze, ale když to máte vydržet patnáct hodin, začíná toho být až příliš.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Další z rubriky

Proč má Jaroslav Plesl trauma z tělocviku? Odpoví v pořadu Za scénou

Herec Jaroslav Plesl

Herec Jaroslav Plesl se příští týden objeví na filmových plátnech v novém filmu režiséra Miroslava Krobota Kvarteto....

Pitt či Cruise v popředí, vrah Manson v pozadí. Tarantino chystá retro

Quentin Tarantino v pražském studiu při nahrávání filmové hudby k westernu The...

„Nejde o Charlese Mansona, jde o rok 1969,“ prohlásil Quentin Tarantino o svém příštím projektu. Případ vraha Sharon...

VIDEO: I podruhé musí animovaní Úžasňákovi zachránit celý svět

Z filmu Úžasňákovi 2

Pokračování animovaného hitu společnosti Pixar, které do kin přijde 2. srpna 2018, zveřejnilo ukázku. Film Úžasňákovi 2...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz