Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

?Rozbité hračky aneb Právo na hraní?

  19:05aktualizováno  19:05
- U příležitosti desátého výročí úmluvy o právech dítěte Unicef, které připadá na 20. 11., připravila umělecká skupina Circle @rt a sdružení Faxcination a 4intro VISION čtyřiadvacetihodinovou akci s názvem ?Rozbité hračky aneb Právo na hraní?. Organizátoři zároveň prostřednictvím internetu hledají umělce, kteří by svými díly výročí podpořili. Jestliže tedy máte nápad a nejsou vám lhostejná práva dětí, máte šanci.

Okruhy, v nichž pořadatelé vyhlásili konkurs, jsou následující: děti v armádě, děti hrají dětské hry, děti používají hračky dospělých, děti vládnou světu, dospělí hrají dětské hry, dospělí způsobují vážné dětské nemoci.

Své projekty můžete přihlásit do 10. 11. 1999 a pořadatelé apelují nejen na umělce, ale také na nejrůznější organizace pracující v oblasti dětské problematiky, asociace a školy. Již nyní je jasné, že se akce zúčastní děti z nemocnice Motol, etnická minorita Romů a škola zapojená do programu UNESCO ASPnet.

Práce výtvarníků, kteří se projektu zúčastní, můžete shlédnout na Globální vernisáži internetové galerie. Všechny umělecké práce pak pořadatelé zařadí do soutěže a porota složená z novinářů a výtvarníků vyhlásí výsledky.

 Kategorie, ve kterých můžete soutěžit, jsou: film, video, fotografie, obrazy, grafika, design, animovaný film, sochy, literatura, počítače, tanec, divadlo, hudba, Dj, hudební skupina, internetové stránky a móda.

Samotný projekt se pak rozběhne  20. listopadu 1999 v 00:00 v pražské internetové kavárně Terminal Bar a poběží non stop jeden den. Organizátoři mají na programu videoprojekce k danému tématu, vernisáž, besedy, koncert klasické hudby nebo promítání animovaného filmu, na jehož natáčení se podílely děti a který bude součástí GIFFestivalu, jenž proběhne na internetu.

A kdo že jsou organizátoři celého projektu?

 Skupina Faxcination zahájila svoji činnost v roce 1995, kdy děti ze Sarajeva odfaxovaly třicetistránkový  obrázkový příběh. V té době byla Bosna pod blokádou a jejím jediným spojením se světem byly telefonní linky. Začátek kresleného příběhu pak obdržela jedna česká umělecká škola v Praze. České děti pak mohly pokračovat v animaci a rozvíjení kresleného děje. Další zemí, která se zapojila, byla Belgie, následovalo Portugalsko, Mongolsko a další. Dnes Faxcination spojuje děti z různých zemí  a nejrůznějších národností. Jejich mezinárodním jazykem je kreslení, nástrojem pak fax a internet.


Circle@rt sdružuje mladé začínající umělce a za cíl si klade vystavovat jejich díla nejen v Praze a České republice, ale i v zahraničí. iDNES vás již dříve informovala o výstavě mladých v Urbinu, které se zúčastnili i tři čeští výtvarníci.

Společnost 4introVISION založil Ital Pierluigi di Todaro společně s dalšími třemi lidmi. Prezentuje se na internetu a tvoří jakousi schránkou virtuálních i reálných projektů. Její součástí je i skupina Circel @rt. V minulosti například pod hlavičkou Fair4all pořádala čtyřicetihodinový NET-JAM-DjMarathon proti monopolu Telecomu, z něhož jsme pro vás zajistili živý přenos nebo akci Net-Aid2 na podporu rádia B92.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz