Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

?Rozbité hračky aneb Právo na hraní?

  19:05aktualizováno  19:05
- U příležitosti desátého výročí úmluvy o právech dítěte Unicef, které připadá na 20. 11., připravila umělecká skupina Circle @rt a sdružení Faxcination a 4intro VISION čtyřiadvacetihodinovou akci s názvem ?Rozbité hračky aneb Právo na hraní?. Organizátoři zároveň prostřednictvím internetu hledají umělce, kteří by svými díly výročí podpořili. Jestliže tedy máte nápad a nejsou vám lhostejná práva dětí, máte šanci.

Okruhy, v nichž pořadatelé vyhlásili konkurs, jsou následující: děti v armádě, děti hrají dětské hry, děti používají hračky dospělých, děti vládnou světu, dospělí hrají dětské hry, dospělí způsobují vážné dětské nemoci.

Své projekty můžete přihlásit do 10. 11. 1999 a pořadatelé apelují nejen na umělce, ale také na nejrůznější organizace pracující v oblasti dětské problematiky, asociace a školy. Již nyní je jasné, že se akce zúčastní děti z nemocnice Motol, etnická minorita Romů a škola zapojená do programu UNESCO ASPnet.

Práce výtvarníků, kteří se projektu zúčastní, můžete shlédnout na Globální vernisáži internetové galerie. Všechny umělecké práce pak pořadatelé zařadí do soutěže a porota složená z novinářů a výtvarníků vyhlásí výsledky.

 Kategorie, ve kterých můžete soutěžit, jsou: film, video, fotografie, obrazy, grafika, design, animovaný film, sochy, literatura, počítače, tanec, divadlo, hudba, Dj, hudební skupina, internetové stránky a móda.

Samotný projekt se pak rozběhne  20. listopadu 1999 v 00:00 v pražské internetové kavárně Terminal Bar a poběží non stop jeden den. Organizátoři mají na programu videoprojekce k danému tématu, vernisáž, besedy, koncert klasické hudby nebo promítání animovaného filmu, na jehož natáčení se podílely děti a který bude součástí GIFFestivalu, jenž proběhne na internetu.

A kdo že jsou organizátoři celého projektu?

 Skupina Faxcination zahájila svoji činnost v roce 1995, kdy děti ze Sarajeva odfaxovaly třicetistránkový  obrázkový příběh. V té době byla Bosna pod blokádou a jejím jediným spojením se světem byly telefonní linky. Začátek kresleného příběhu pak obdržela jedna česká umělecká škola v Praze. České děti pak mohly pokračovat v animaci a rozvíjení kresleného děje. Další zemí, která se zapojila, byla Belgie, následovalo Portugalsko, Mongolsko a další. Dnes Faxcination spojuje děti z různých zemí  a nejrůznějších národností. Jejich mezinárodním jazykem je kreslení, nástrojem pak fax a internet.


Circle@rt sdružuje mladé začínající umělce a za cíl si klade vystavovat jejich díla nejen v Praze a České republice, ale i v zahraničí. iDNES vás již dříve informovala o výstavě mladých v Urbinu, které se zúčastnili i tři čeští výtvarníci.

Společnost 4introVISION založil Ital Pierluigi di Todaro společně s dalšími třemi lidmi. Prezentuje se na internetu a tvoří jakousi schránkou virtuálních i reálných projektů. Její součástí je i skupina Circel @rt. V minulosti například pod hlavičkou Fair4all pořádala čtyřicetihodinový NET-JAM-DjMarathon proti monopolu Telecomu, z něhož jsme pro vás zajistili živý přenos nebo akci Net-Aid2 na podporu rádia B92.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Najdete na iDNES.cz