Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rowlingová se soudí o potterovský lexikon

  3:16aktualizováno  3:16
Britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová po sérii románů o Harrym Potterovi plánovala napsat potterovský lexikon. Jenže záměry jí zkřížil Američan Steve Vander Ark, který má lexikon už hotový – na webu, ale rád by ho vydal knižně.

Joanne K. Rowlingová | foto: Reuters

Rowlingová a společnost Warner Bros., která ji zastupuje, střet dovedly před newyorský soud. Ten se kauzou zabývá tento týden.

"Netěší mě, že musím podniknout právní kroky, ale jsem zde proto, že si uvědomuji problém, který se netýká jen mne samotné. Pokud se povolují knihy, které opisují jiné práce, trpí tím autoři, fanoušci i čtenáři," uvedla v pondělí Rowlingová, která Vander Arkův lexikon považuje za "krádež ve velkém", jež zneužívá sedmnácti let její "těžké práce".

"Existují mnohé knihy v různých jazycích, které komentují nebo kritizují Harryho Pottera – a je to v pořádku. Ale tentokrát nejde o analýzu ani komentář – je to něco jiného. Ta kniha zachází příliš daleko a nenabízí vůbec nic," dodala Rowlingová, která chtěla vlastní lexikon vydat do tří let a výtěžky z prodeje věnovat charitě. Spor ji však prý vyčerpal natolik, že přestala psát.

Vše přitom začalo celkem nevinně. Knihovník Steve Vander Ark vymyslel a na webu www.hp-lexicon.org úspěšně provozoval potterovskou encyklopedii. Začala fungovat v létě roku 2000, zpočátku jako seznam pojmů vyskytujících se v potterovských románech. Postupně přibývaly další sekce, jako třeba bestiář, atlas, diskusní fórum.

Rowlingová tuto stránku, která je zdarma přístupná, podporovala a roku 2004 ji dokonce i ocenila. Jenže pak americké nakladatelství RDR Books oznámilo, že lexikon vydá v podobě čtyřsetstránkové knihy a prodávat ji bude za pětadvacet dolarů.

Rowlingové i Warner Bros. vadí nejenom knižní verze, ale i to, že se publikace má od internetového fóra lišit. Neobsáhne diskuse a komentáře fanoušků, takže podle Rowlingové jde o pouhé "převyprávění".

Podobný názor sdílí i český překladatel Harryho Pottera Pavel Medek. "Internetový lexikon znám, připadal mi celkem chytře a solidně připravovaný. Nicméně si moc neumím představit, jak bude fungovat v knize, kde se nikam neprokliknete," podotýká.

V tomto směru by více očekával od lexikonu Rowlingové, kde si autorka může dovolit osobnější tón a objasnit inspirace, podněty, souvislosti. "I když mám k postojům Rowlingové řadu výhrad, v tomto případě bych s ní souhlasil," dodává Medek.

Žalované nakladatelství RDR Books obhajuje svoji verzi – totiž právo vydat nezávislého literárního průvodce. Pokud by Rowlingová u soudu vyhrála, bylo by to podle něj "dramatické rozšíření copyrightu", které by v důsledku postihlo nejen vydavatele lexikonů, ale encyklopedií vůbec.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz