Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rowlingová napsala tajnou epizodu o Potterovi

  10:56aktualizováno  10:56
Britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová napsala tajně v dubnu krátkou epizodu o Harrym Potterovi, která dějem předchází dosud známým dílům populární série. Text chce prodat v dobročinné dražbě.

Joanne K. Rowlingová | foto: Reuters

Epizoda, jejíž obsah spisovatelka pečlivě tají a která nebude vydána, má 800 slov a bude prodána 10. června v Londýně, upřesnila aukční síň Sotheby's.

Text má údajně podobu karty o rozměru A5. Peníze za prodej dílka půjdou na konto organizací Dyslexia Action, která bojuje proti dyslexii, a English PEN, která prosazuje literaturu jako prostředek porozumění.

"Bylo to zábavné," uvedla pouze Rowlingová, která při loňském vydání sedmého a posledního dílu série o Potterovi ujišťovala, že nejméně příštích deset let nenapíše další příběh.

Unikátní texty pro stejnou aukci napsalo na výzvu charitativních organizací dalších dvanáct spisovatelů včetně Margarety Atwoodové.

Aukční síň neuvedla vyvolávací cenu, ani odhad, za kolik by se počin Rowlingové mohl prodat. "Vzhledem k ohromnému zájmu, který jsme v poslední době viděli u děl podepsaných Rowlingovou, lze určitě říci, že vyhlídky jsou dobré," usoudil odborník Sotheby's Philip Errington.

Loni v prosinci Sotheby's vydražila za 1,95 milionu liber (71,6 milionu korun) exkluzivní knihu pohádek, kterou vytvořila, vlastní rukou napsala a též ilustrovala Rowlingová.

Vydražená částka vytvořila řadu rekordů. Je nejvyšší, jaká kdy byla zaplacena za rukopis současného autora, a současně je to také aukční rekord za dětskou knížku.

Dvaačtyřicetiletá spisovatelka se díky příběhům o čarodějnickém učni stala během několika let z chudobné svobodné matky, která pracovala jako sekretářka a učitelka francouzštiny, jednou z nejbohatších žen Británie. Celkem se ve světě prodalo na 350 milionů jejích knih o Potterovi a všechny díly byly přeloženy do asi 65 jazyků včetně češtiny.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz