Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rowlingová napsala tajnou epizodu o Potterovi

  10:56aktualizováno  10:56
Britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová napsala tajně v dubnu krátkou epizodu o Harrym Potterovi, která dějem předchází dosud známým dílům populární série. Text chce prodat v dobročinné dražbě.

Joanne K. Rowlingová | foto: Reuters

Epizoda, jejíž obsah spisovatelka pečlivě tají a která nebude vydána, má 800 slov a bude prodána 10. června v Londýně, upřesnila aukční síň Sotheby's.

Text má údajně podobu karty o rozměru A5. Peníze za prodej dílka půjdou na konto organizací Dyslexia Action, která bojuje proti dyslexii, a English PEN, která prosazuje literaturu jako prostředek porozumění.

"Bylo to zábavné," uvedla pouze Rowlingová, která při loňském vydání sedmého a posledního dílu série o Potterovi ujišťovala, že nejméně příštích deset let nenapíše další příběh.

Unikátní texty pro stejnou aukci napsalo na výzvu charitativních organizací dalších dvanáct spisovatelů včetně Margarety Atwoodové.

Aukční síň neuvedla vyvolávací cenu, ani odhad, za kolik by se počin Rowlingové mohl prodat. "Vzhledem k ohromnému zájmu, který jsme v poslední době viděli u děl podepsaných Rowlingovou, lze určitě říci, že vyhlídky jsou dobré," usoudil odborník Sotheby's Philip Errington.

Loni v prosinci Sotheby's vydražila za 1,95 milionu liber (71,6 milionu korun) exkluzivní knihu pohádek, kterou vytvořila, vlastní rukou napsala a též ilustrovala Rowlingová.

Vydražená částka vytvořila řadu rekordů. Je nejvyšší, jaká kdy byla zaplacena za rukopis současného autora, a současně je to také aukční rekord za dětskou knížku.

Dvaačtyřicetiletá spisovatelka se díky příběhům o čarodějnickém učni stala během několika let z chudobné svobodné matky, která pracovala jako sekretářka a učitelka francouzštiny, jednou z nejbohatších žen Británie. Celkem se ve světě prodalo na 350 milionů jejích knih o Potterovi a všechny díly byly přeloženy do asi 65 jazyků včetně češtiny.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz