Rowlingová: Bohatší než královna

  23:02aktualizováno  23:02
Majetek duchovní matky oblíbeného kouzelnického učně Harryho Pottera snese srovnání s nejbohatšími podnikateli a finančníky z britských ostrovů. Vždyť bývalá učitelka Joanne Kathleen Rowlingová s chudičkým příjmem dokázala jen v minulém roce vydělat tolik, že jí zůstala obrovská suma i po zaplacení daní. Podle listu Sunday Times inkasovala více než pět miliard korun!

Dost pro všechny

Stůl J. K. Rowlingové je navíc tak bohatě prostřený, že z něj čas od času spadnou tučné drobty.

Vždyť jen představitel filmového Pottera herec Daniel Radcliffe si ve svých čtrnácti letech vydělal skoro osmdesát milionů, a to jen za pouhých dvanáct měsíců. Ostrovní list Sunday Times i jeho mohl zařadit do svého výročního seznamu Britů s nejvyššími příjmy.

Jedním z těch, kdo opatrují penězovod se značkou Harry Potter, je agent paní Rowlingové Christopher Little. A také jeho odměna za udržování dobře namazaného stroje stojí za zmínku. V roce 2002 dokázal vydělat stamilionové sumy. Nutno dodat, že po právu.

Své si totiž odpracoval. Dříve než ho přijali v Bloomsbury, obrazil neúspěšně dvanáct jiných nakladatelství. A všude slyšel totéž: „Je nám líto, ale zkuste to jinde.“ Každý si asi dovede představit, jak se dnes cítí manažeři, kteří něco podobného vypustili z úst.

Absolutní šampionka

Tolik jako J. K. Rowlingová neumí vydělat ani největší žijící klasička popové literatury, britská špionka v americké továrně na sny, spisovatelka Jackie Collinsová. Na globální úspěch kouzelnického učně nedosáhl ani jeden z jejích nabitých kasovních trháků.

Potter jasně pokořil slibný titul Britky žijící a pracující v USA s mnohoznačným názvem Hollywoodské rozvody. Celkové hrubé příjmy Jackie Collinsové za rok 2002 jsou odhadovány na „pouhých“ čtyři sta padesát milionů korun. Jackie však nemusí být nijak zvlášť frustrovaná. Není totiž jedinou celebritou, kterou J. K. Rowlingová přeskočila.

Duchovní matka Harryho Pottera je na žebříčku nejvyšších příjmů sestavených listem Sunday Times na skvělém pátém místě, a předčila tak i sira Paula McCartneyho, jehož nezdaněný příjem v loňském roce dosáhl celkem jednu miliardu a osm set tisíc korun. Větší roční příjmy než Rowlingová měl alespoň na britských ostrovech ruský ropný magnát Roman Abramovič (25,4 miliardy) a za ním už jen tři podnikatelé.

Ano, autorka momentálně nejpopulárnější pohádky na světě je opravdu movitá. S majetkem, jehož celková čistá hodnota je odhadována na více než dvanáct a půl miliardy korun, je bohatší než britská panovnice. Sama Rowlingová své příjmy zlehčuje.

„Nedávno jsem se sešla se svým účetním a povídám: Říkají, že jsem na seznamu boháčů výš než královna, což znamená, že jste musel zpronevěřit opravdu hodně peněz,“ prohlásila spisovatelka v rozhovoru s reportérem BBC a důrazně zpochybnila, že by držela tak velký majetek, jaký uvádějí britská média.

Ať tak či onak, velmi působivé je tempo, jakým Rowlingová dokázala své nemalé jmění vydělat. Když se o spisovatelce řekne z nuly na dvanáct miliard za šest let - to už bere dech.

„Pracuji v oboru už osmnáct let, ale nic takového jsem ještě neviděl.“ Tak letos v červnu komentoval Philip Bell, vedoucí oxfordského knihkupectví Blackwells, rekordní rychlost, s jakou mizelo z pultů zatím poslední vydání literárního seriálu o Harrym Potterovi. Není divu. Jen Blackwells prodal za jeden jediný den tisíc výtisků.

První knihu - Harry Potter a Kámen mudrců - a zatím poslední, pátý díl čarodějnického cyklu s podtitulem Fénixův řád dělí právě šest let. Za tu dobu už bylo prodáno skoro dvě stě milionů kopií. Co je za tímto úspěchem? Stručně: značná dávka úsilí. Toho musela spisovatelka vyvinout nemálo.

Bylo to kdysi na začátku sedmdesátých let. Bylo jí tak pět, možná šest. Sotva se naučila psát, hned si dala literární pseudonym. Slečna Včelka pilně psala, rostla a potkávala přátele. A jedno z takových setkání na ni udělalo opravdu silný dojem. Ve Winterbournu, kam se přestěhovala s rodiči, bydlela dívka s příjmením Potterová...

O nějakých dvacet let později jela Joanne Kathleen Rowlingová večer zpožděným vlakem z Londýna do Manchesteru. A pak se to stalo. „Harry vstoupil do mé hlavy úplně zformovaný,“ zavzpomínala později. To bylo v roce 1990. Měla hrdinu, nosný námět i zkušenosti a spoustu práce před sebou. Té se jako svobodná matka věnovala hlavně ve chvílích klidu, když usnula její dcerka Jessica. Za první vydání Harryho Pottera ji Chris Little dohodl honorář „pouhých“ sto dvacet tisíc korun.

Jedna z velké generace

Příběh čarodějného učně postupně okouzlil celou planetu. A svět není fascinován jen Harrym Potterem, ale také úspěchem jeho stvořitelky, který se zdá zcela jedinečný. Avšak J. K. Rowlingová není první britskou dámou, která přišla a zcela si podmanila svět literatury.

Dílo Agathy Christie (zemřela v roce 1976) dnes představuje nezpochybnitelnou klasiku mezi detektivkami. Ba co víc, je to nejtvrdší jádro oblíbeného žánru, který Christie pomáhala vytvářet. Od roku 1920, kdy vydala svou první knihu, napsala celkem sto detektivních románů a novel. A jejích knih se do dnešních dní prodaly už skoro dvě miliardy.

Další spisovatelskou-rekordmankou je bezpochyby Barbara Cartlandová, extravagantní, ale opravdu pracovitá dáma. Spisovatelka romancí, která zemřela v květnu 2000, byla a je v literárním oboru velmi uctívaná a žádaná. A poptávku po svém díle vždy dokázala uspokojit opravdu velkoryse. Autorka stovek svazků zvládla napsat nebo nadiktovat také více než dvacet knih za jediný rok, a to ještě v době, kdy už překročila osmdesátku. Joanne K. Rowlingová má ty nejlepší předpoklady obě předchůdkyně daleko překonat.

První dámy slavné kolegyně
J. K. Rowlingová není zdaleka první britskou spisovatelkou, která se dokázala prosadit ve světovém měřítku. Měla řadu předchůdkyň, které si dokázaly získat čtenáře i vydělat miliony.

Jackie Collinsová (1940 )
Mistryně thrilleru a velekněžka populárního čtení zejména pro ženy. Britka, která žije trvale v USA, dokáže na jedné knize vydělat miliony dolarů.

Agatha Christie (1890-1976)
Od roku 1920, kdy vydala svou první knihu, napsala celkem sto detektivních románů a novel. Jejích knih se do dnešních dní prodaly už skoro dvě miliardy.

Barbara Cartlandová (1901-2000)
Extravagantní a pracovitá. Úspěšná spisovatelka romancí, která zvládla napsat nebo nadiktovat více než dvacet knih za jediný rok, a to ještě ve době, kdy už překročila osmdesátku.

HARRY POTTER - KDO A JAK NA NĚM VYDĚLÁVÁ

J. K. ROWLINGOVÁ
Z učitelky jazyků a svobodné matky vyrostla spisovatelka a vydavatelka, jejíž jméno je synonymem pohádkového úspěchu
hrubý příjem za loňský rok: 5 miliard korun
odhad majetku: 12 miliard korun


CHRISTOPHER LITTLE
Literání agent J. K. Rowlingové, kterého na cestě za úspěchem odmítli s prvním rukopisem Harryho Pottera ve dvanácti knihkupectvích
hrubý příjem za loňský rok: 800 milionů korun
odhad majetku: řádově stovky milionů

DANIEL A. RADCLIFFE
Filmový představitel Harryho Pottera. Když mu bylo osm let, nedočetl prvního Pottera. Ve čtrnácti si s ním dokázal vydělat velmi slušnou sumu
hrubý příjem za loňský rok: 78 milionů korun
odhad majetku: řádově stovky milionů

Třetí díl ságy Joanne Rowlingové o čarodějnickém učni má název Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. Hlavní představitelé dětských rolí zůstávají stejní. Na snímku z natáčení je Daniel Radcliffe jako Harry Potter a Emma Watsonová v roli Hermiony Grangerové. Jejich třetího kamaráda Rona Weasleye hraje Rupert Grint.

Autoři:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...Najdete na iDNES.cz