Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rotrekl pořádá své Spisy

  19:01aktualizováno  19:01
Brno - Na úctyhodných šest set šedesát stran se rozestřela dosavadní básnická tvorba významného brněnského literáta Zdeňka Rotrekla. Pod názvem Nezděné město vydalo nakladatelství Atlantis první svazek jeho sebraných Spisů. Nezděné město stojí na počátku pozoruhodné ediční řady, která počítá s pěti díly. Sebrané dílo by mělo představit široký autorský záběr jedenaosmdesátiletého brněnského rodáka. Rotrekl - známý především jako autor poezie - je ovšem také prozaikem, esejistou, publicistou, literárním historikem a rozhlasovým i televizním scénáristou.

Jednotlivým literárním oborům budou věnovány čtyři nadcházející svazky. Atlantis vydá Rotreklův román Světlo vychází potmě. Prózy, eseje a rozhlasové hry pojme kniha Podezřelá krajina s anděly. Spisovatelovy paměti mají pracovní název Hnízda stromu, který odchází. Výběr z publicistiky, ro

 

Takže: 3 (1987 - 1989)
Visí to slovo povisuté
nad povislým balkónem s balustrádou která
zpytuje paměť neobouvajících se atlantů
Na smirkový papír píše -
Dnes mě fotografoval telecí Kentaur

Santa Clara hledí z plechu nepamětné kuchyně
v níž ve žlutých hrncích vařím nepamětné křečky
s otazníkem nad řeckým ypsilonem

Názor (1974)
Kdyby zvonek konvalinky
netloukl na poplach při svém odcházení
uvěřil bych mu i když
ani mráz svou tvrdou gumou nevymaže
rozprostřený jed
                                         16.35 SEČ
zhovorů a autorská bibliografie zase vyjde pod výmluvným názvem Svoboda není dar.

"Autor první svazek Spisů, nazvaného podle jedné z jeho sbírek, uspořádal do deseti oddílů," poznamenala editorka Jana Uhdeová. Rotrekl zařadil do objemné knihy veškerou tvorbu z let 1940 až 1999. Sebrané spisy tak představují i literární satisfakci pro autora, který strávil třináct let v žaláři a celých čtyřicet roků nemohl oficiálně publikovat. Soubor Nezděné město výmluvně předznamenává nová báseň datovaná 6 - 8 - 2000 - 17.30 SEČ. Na minutu přesné datace ilustrují jednu z originalit básníka, jehož projev osciluje mezi barokně romantickým cítěním a katolickou vírou.

Jak se literární odborníci shodují, bude to nejenom mimořádný rozsah Nezděného města, ale právě Rotreklův jedinečný básnický styl, který bude čtenářským oříškem. "Zatím jsem pochopil nanejvýš dvě třetiny textu. A možná, že si to jen namlouvám, " konstatuje ve svém hodnocení knihy literární kritik Antonín Měšťan. "Intelektualitu jeho veršů ještě prohlubuje značná frekvence biblických a kulturněhistorických symbolů, odkazů a citátů," píše literární historik Jaroslav Med.

Rotrekl ve svých často až surreálných vizích experimentuje s jazykem. A tak v řadě jeho básní narazí čtenář na úryvky v latině, španělštině, němčině, angličtině či francouzštině. Brněnský básník a publicista Pavel Švanda ve svém kritickém hodnocení upozorňuje, že podobné momenty "nejsou výrazem makaronských libůstek vzdělance, ale důsledkem pocitu sounáležitosti s širší evropskou tradicí."

Kniha v hliněně hnědém přebalu s Chagallovým obrázkem nabízí čtenáři nebývale důkladnou a bedlivě komentovanou pouť Rotreklovým básnickým dílem. Sám autor spolu s editorkou Janou Uhdeovou opatřili svazek seznamem názvů a incipitů a mimořádně pečlivou ediční poznámkou.

Z pomyslného čtenářského zakletí tak řadu básní vysvobodí zápisy a komentáře k jednotlivým básnickým sbírkám. "Zaznamenal jsem pro čtenáře zvláštnosti vzniku svých sbírek, dané nepřirozeným životním stylem, který jsem si zvolil: v okupaci německé, v pozdějších převratech, vězeních, koncentračních táborech, revolucích, pseudorevolucích, v okupaci sovětské a v dvacetiletém disidentském období," připojuje Rotrekl.

Pečlivá reedice textů dovedla básníka k prohlášení, že všechny kritické úpravy v tomto svazku považuje v budoucnu za naprosto závazné.

Zdeněk Rotrekl vydal ve čtyřicátých letech tři básnické sbírky: Kyvadlo duše (1940), Kamenný erb (1944) a Pergameny (1947). Byl totálně nasazen. Léta 1949 až 1962 strávil v žaláři v důsledku vykonstruovaného procesu s vysokoškolskými funkcionáři. Původní ortel trestu smrti mu byl změněn na doživotní žalář. Sotva se v roce 1968 dočkal občanské rehabilitace, byla mu hned v roce 1969 zakázána opět publikační činnost. Jeho díla vycházela v samizdatu či v exilu. Všech jeho osm takto vydaných sbírek vyšlo kromě Nezděného města (1971) v devadesátých letech. V roce 1996 pod značkou nakladatelství Melantrich vydává svazek poezie Cestovní klínopis.


První svazek sebraných spisů Zdeňka Rotrekla představuje autorovo kompletní básnické dílo

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz