Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roštejn: souboj jazzu a počasí

  15:55aktualizováno  15:55
Roštejn - Meteorologové se tentokrát příliš nespletli. Dešťové přeháňky navštívily i kraj okolo hradu Roštejn, kam v sobotu po sedmnácté zavítal festival Jazz na hradě. Podivné počasí se podepsalo i na návštěvnosti hradního nádvoří, kde po čtrnácté hodině věnovalo svou pozornost skupině Los Losos z nedaleké Telče jen několik desítek posluchačů.

Po koncertě, který přivál jazzrockovou náladu a funky hudbu začal nekonečný sportovní výkon diváků. Ti už se vlastně nezastavili a trávili svůj čas běháním do nitra hradu a zpět na nádvoří. To podle toho, s jakou intenzitou se z nebe snášely dešťové kapky.

Po "místní" sestavě nastoupila na pódium po černou plachtou formace FTM Jazz Praha. Pořekadlo, že jablko nepadá daleko od stromu se na přednesu jazzových standardů snažili dokázat synové slavných rodičů: Adam Stivín, syn zpěvačky Evy Svobodové Petr Kalfus a trombonista Jan Jirucha, jehož otec vystupoval na Jazzu na hradě několikrát v minulosti.

Na chvíli se začalo zdát, že počasí se umoudřilo. S nástupem tria String Time z Prahy déšť ustal. Místo toho dýchlo na hradní nádvoří slunce, symbolicky alespoň díky jihoamerickým rytmům bosa novy. Dvě kytary a kontrabas se totiž uchýlily do teplých vod latina jazzu. Se skutečným sluncem to ovšem nijak nehnulo a ani mraky neprojevily jakousi shovívavost. Začal další úprk do hradních místností, respektive do místního hostince.

Nicméně déšť už měl poněkud slabší intenzitu a zdálo se, že svoji energii vyčerpal v brzkém odpoledni. I diváků začalo přibývat a slušně zaplněné nádvoří se stalo svědky slavnostní chvíle. Svoje druhé album pokřtil mladý zpěvák Jan Šmikmátor. Kmotry mu byli herec Otmar Brancuzský a zpěvačka Eva Svobodová. Ta už vystupovala v roli zpěvákovy pedagožky na konzervatoři, kam se po prázdninách Jan Šmikmátor vydává. V koncertním programu spolu s Gity Jazz Trio Bohemia zazněly ze Šmikmátorových úst standardy Antonia Carlose Jobima nebo Dukea Ellingtona. Déšť mezi tím ustal a z oblohy co chvíli vykouklo slunce. Nesměle ale přece jen.

Se setměním na pódiu nejprve představil svoji kompozici klavírista Kryštof Marek, aby si po chvíli přizval "na pomoc" Evu Svobodovou. Ta zase nezapomněla na svého syna, který na saxofon doprovodil závěrečnou skladbu komorního recitálu jedné z nejvýraznějších českých jazzových vokalistek.

Úplný závěr festivalu potom patřil již tradičním účastníkům Jazzu na hradě, skupině Just Friends. A samozřejmě opět dešti, který se znovu snesl z noční oblohy. Přesto dokázali mladí jazzmani svým temperamentním projevem, ve kterém nechyběly skladby Milese Davise nebo názvuky funky, roztancovat několik diváků. S nástupem nedělního dne skončil i festival Jazz na hradě. A přestalo vytrvale pršet.

Mezi šesticí jazzových formací se objevila i skupina FTM Jazz Praha. Na snímku trombonista Jan Jirucha a saxofonista Petr Kalfus.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz