Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cirkusák Novák: režisér, herec, akrobat, mluvčí i barman ze šapitó

  4:42aktualizováno  4:42
Hrál v Národním divadle i v seriálech, a pak se rozhodl Čechům ukázat, co je to nový cirkus. Teď si Rosťa Novák otevřel své vlastní šapitó.

Principál Cirku La Putky Rosťa Novák, který stojí za projektem ChapiteauX. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na pražské Letné stojí velké šapitó. Ač je v centru metropole, působí dojmem samostatného městečka. Rosťa Novák tu dělá režiséra, herce, akrobata, manažera, mluvčího a někdy stojí i za barem.

Herec režisérem

Do konce července sem nastěhoval projekt ChapiteauX, v němž v blocích hrají čtyři představení takzvaného nového cirkusu. Novák je v Česku prvním, kdo se zhlédl v trendu, jenž se zrodil v sedmdesátých letech ve Francii. Tehdy tam artisté, tanečníci a muzikanti odvrhli medvědy jezdící na mopedu. V novém cirkusu dnes vidíte nejčastěji akrobatické kousky, které kromě fyzikálních zákonů popírajíii možnosti pružnosti lidského těla. Nejsou však jen samoúčelnou estrádou výskoků a salt, stejně důležitý je i příběh, kterým artisté diváka provázejí.

S kytkou na Letnou

Přijďte na Letnou s pokojovou květinou, dostanete slevu na La Putyku

Z představení La Putyka

Z představení La Putyka

Chcete-li vidět dnes již kultovní představení La Putyka domácího souboru Cirk la Putyka se slevou, vězměte si s sebou pokojovou květinu. Nevěříte?

Sedíme v zahradní restauraci, která je součástí městečka, principál si dává kafe a cigaretu a vypráví, jak se od jednoho představení před třemi lety dostal až ke skutečnému cirkusu, který živí několik desítek lidí.

Rosťa Novák patří k osmé generaci umělecké slavné dynastie Kopeckých, a divadlo jej tak provázelo od dětství. Hrál v Národním, v divadlech Archa
či Minor, účinkoval i v několika populárních seriálech. Teď je však hlavně režisérem, ačkoli sám tvrdí, že neměl touhu ani ambici se jím stát. "Je to jen souhrou okolností," říká. "Ale nestěžuju si, to ne, jen je to od herectví strašně daleko."

Jeho prvním vlastním představením se v roce 2009 stala dnes již legendární La Putyka, která dala jméno i celému hereckému souboru. Představení sbíralo ocenění i nominace (Cena Divadelních novin, tři nominace na Cenu Alfréda Radoka, nominace na Total Theatre Awards v Edinburghu...) a hraje se dodnes – lístky na něj neseženete jinak než s půlročním předstihem.

Novákovo odhodlání vykročit mimo zaběhané divadelní kolonky a zkoušet nové formy umění i zábavy mu umožnilo soustředit kolem sebe výrazné mladé talenty. "Na cirkus se nabalují lidé, kteří chtějí nějakou dobu žít podobným způsobem. Nestalo se, že bychom museli někoho hledat, všechno vzniká ze zapálení pro věc a všichni se kolem nás nějakou dobu už motali," říká Novák.

Jeho cirkus teď živí několik desítek lidí – kromě akrobatů, tanečníků a zpěváků i techniky, maskéry, kostyméry, ale třeba taky fyzioterapeutku. Po třech letech má La Putyka už čtyři představení, a tak se Novák místo hostování po různých divadelních sálech rozhodl postavit šapitó pro pětistovku diváků a s tím mu přibyly další starosti. "Lidé uvidí představení, mají si co dát k pití, je tu veškeré zázemí. Chceme jim poskytnout zážitek. Ale vím, že nebýt úspěchu La Putyky, asi bychom v téhle fázi nebyli," přiznává.

Stan k projektu ChapiteauX

Stan k projektu ChapiteauX

Navíc sáhl po spolupráci s dalšími autory. Oslovil třeba mladou režisérskou hvězdu Jiřího Havelku, vyhledávaného Miroslava Krobota z Dejvického divadla nebo slavného novocirkusového režiséra Maksima Komarova, kteří režírují některá z představení. "Jsou pro mě zajímavými režisérskými osobnostmi a já se tak můžu dostat zpátky na jeviště, kde se cítím nejjistější," vysvětluje.

Rodinný cirkus

Mezi lidmi, které k sobě živelný režisér přitáhl, je i jeho bratr Vítek. Přestože byl díky rodinné tradici u divadla neustále, původně studoval žurnalistiku, hodně cestoval a do cirkusového týmu se dostal tak trochu oklikou. "Byl jsem zrovna v Barceloně, když mi přišla pozvánka na generálku La Putyky," vzpomíná principálův bratr. "Rosťa se ptal, jestli bych s tím nechtěl pomoci, a krátce poté jsem to celé převzal po odcházejícím produkčním. Nejspíš by k něčemu takovému řízením osudu později došlo, ale už tehdy jsem se do toho zamiloval... a dál to bylo jasné."

A Novák už – zatím v žertu – připouští, že si pomalu vychovává další členy své nové cirkusácké rodiny. "Vychováváme si nástupce ze svých dětí, vždyť jenom já mám tři," směje se principál.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz