Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romští autoři mají první čítanku, píší dobře

  2:39aktualizováno  2:39
Brněnské Muzeum romské kultury vyslalo na knihkupecké pulty jedinečnou publikaci: čtyřsetstránkovou knihu Čalo voďi/Sytá duše. Jde o vůbec první pokus reprezentativně představit literární tvorbu romských autorů žijících v České republice.

Přebal knihy Sytá duše - sborník textů psaných romskými autory | foto: Muzeum romské kultury

Antologii sestavily romistky Helena Sadílková (1977) a Jana Kramářová (1974), a to jako opožděný doplněk ke stejnojmenné a stejně tematicky zaměřené výstavě, která se v Brně uskutečnila v polovině roku 2006. Editorky se sice v knize omezily pouze na prózu s tím, že poezii a folklor by rády představily v příštím svazku – ale žánrová vymezení jdou v případě romské literatury stranou.

Na ně je písemnictví tohoto etnika příliš mladé: poprvé se totiž ústní vyprávění proměnila v psaný text až po druhé světové válce, první časopisecké publikace spadají do 60. let – a předcházející pokusy poskládat romskou literaturu do knižních výběrů skončily u dvou útlých, špatně distribuovaných svazků, které připravila zakladatelka české romistiky Milena Hübschmannová (1933–2005).

. Čalo voďi/Sytá duše

Texty zařazené do bilingvní čítanky Sytá duše napsalo jedenadvacet autorů tří generací: od nejstaršího Andreje Pešty (1921) k nejmladšímu Petru Žigovi (1981). Někteří za sebou mají samostatné publikace v nakladatelstvích Triáda nebo G+G (Erika Oláhová, Margita Reiznerová, Gejza Horváth), většina se však širšímu čtenářskému okruhu představuje poprvé.
V knize jsou jejich práce řazeny tematicky: od vzpomínek na předválečnou romskou soudržnost v komunitách na východním Slovensku přes trudné roky války a komunismu až k situaci současné, v níž rezonují především majoritní předsudečnost a xenofobie.

Romští autoři zařazení do Syté duše nejraději vyprávějí: základem jejich stylu je poetická zkratka a průzračnost – to, co mají na srdci, se rázem ocitá na jazyku, resp. na papíře. Jejich texty se tak blíží deníkovým zápisům, a to nejen svojí fragmentárností a otevřeností, ale také realistickým základem, syrově nahozenými popisy toho, co autor vidí nebo viděl kolem sebe.

Lidové umění a art brut dohromady
Spontaneita jejich výrazu však často dobarvuje skutečnost fikcí, takže do některých vyprávění pronikají prvky legend, báchorek a pověstí, a to jednou hrdinských, jindy fantaskních až hororových.

Sytá duše je kniha věrná svému šťastně zvolenému titulu: literárně neškolení tvůrci, kteří by sami sebe za spisovatele nikdy nepovažovali, píší proto, že psát musí – že je cosi nutká, že se v nich náhle vzedmuly emoce, že se jejich duše nasytila bolestí či štěstím.

Díla romských autorů mají stejný kořen jako lidové umění nebo art brut. Poměřovat je proto mustrem "vysoké" beletrie je ošemetné: jednak proto, že kvůli tomu přítomná antologie nevznikla – a jednak z důvodu, že by se krásná literatura mohla zhrozit, co všechno podstatné kdesi poztrácela…

Čalo voďi/Sytá duše
Sestavily a průvodní texty napsaly Jana Kramářová a Helena Sadílková. Muzeum romské kultury, 400 stran, cena neuvedena.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz