Romové budou hrát jazz i funky

  • 3
Místo tradiční romské muziky jazz a funk. Taková hudba oslovila mladé brněnské Romy, podle jejich vkusu se řídili i pořadatelé romského Django festu a na dnešní večer sezvali do brněnské Flédy výkvět jazzové i funkové scény.

"Romům se na Flédě líbí, zvykli si tam chodit. Klub je otevřený všem," pochvaluje si Irena Bagárová z pořádajícího Společenství Romů na Moravě.

Festival se na Flédě usadil již před třemi lety, a při tom již zůstalo. "Původně vznikl, aby se začínající brněnské kapely mohly někde představit, později jsme zvali i známé hudebníky," prozradila Bagárová.

Letošním tahákem bude snad nejznámější romská funková kapela Gulo čar. Devítičlenný soubor se dostal do povědomí ziskem hudební ceny Anděl v kategorii world music. Kapela předskakovala v Praze legendárním Gipsy Kings a fenomenálnímu zpěvákovi Jamesi Brownovi.

Neméně lákavé, přesto pro romský festival netradiční bude vystoupení rockové kapely Garáž a Tonyho Ducháčka. "Chtěli jsme nabídku letos trochu zpestřit, uvidíme, jak se budou líbit," řekla k dramaturgii Bagárová. Mezi vystupujícími se objeví i proslulí Točkolotoč nebo Matuš Bagár s romskými baladami.

Funk bude znít také z předsálí, kde zahrají brněnští Tu-la-more. Jazzový zvuk přinese na podium duo zpěvačky a kytaristy vystupující pod názvem Na jednu noc či hráči sdružení ve volném seskupení Zkušebna. Program začíná v 19 hodin.

Velkou lásku, kterou chovají Romové k hudbě, vyjadřuje i název přehlídky. "Django je jméno slavného romského kytaristy. Přestože měl amputované dva prsty, platil za výborného hráče," vysvětlila Irena Bagárová.

Držitelé prestižního hudebního ocenění Anděl kapela Gulo čar si získávají publikum po celé zemi. Jejich funk si oblíbili i návštěvníci open-air festivalů.

,