Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romeo a Julie - vášně a zmatky na scéně

  18:26aktualizováno  18:26
- Ostravská inscenace Romea a Julie je výpovědí o běsech a vášních v každém z nás, o bariérách, které si stavíme. Režisér Juraj Deák obsadil do titulních rolí mladičké herce, nedospělé věkově i herecky, což dodalo inscenaci náboj a kouzlo bezprostřednosti. Romeo Marka Holého se představuje jako nevybouřený mladíček, toužící po naplnění své lásky (ať už je jejím objektem Julie či jiná dívka).
Vnitřní zmatek a sexuální nedočkavost se odrážejí v jeho klackovitých pohybech. Těžko skrývaná tréma v úvodní části představení dala ve slovní rovině zapadnout mnohým významům, teprve ve vypjaté scéně s Tybaltem se Holý uvolnil a výrazně vylepšil pocit ze svého vystoupení. Jana Bernášková vetkla Julii do vínku dětskou rozjívenost i schopnost rychle dospět. Stejně jako Romeo vnímá své milostné vzplanutí dramaticky a osudově, s notnou dávkou divadelnosti. Uniká z neprodyšně uzavřeného "skleníku" rodičovské péče a vypitím lahvičky se oddá osvobozujícímu, halucinogennímu tanci.
Režisér nechává milenecký pár bez zaváhání volit extrémní řešení, nacházet rozkoš v duševním sebetrýznění. Postavy inscenace jsou ovládány temnými běsy, deroucími se na povrch. Zásadním tématem se stává pudové chování lidí, zvířeckost, která nutí bránit si hranice teritoria za cenu sebezničení - tyto rysy přímo zosobňuje uhrančivý Tybalt (Petr Sýkora).
Deákovi se podařilo vyvážit a sjednotit všechny složky inscenace - oproštěnou konstrukci na točně, důsledné využití světel, drásavou až disharmonickou hudbou s chorálními zpěvy, soustředěné herecké výkony i svižnou choreografii soubojových scén. Nevyvaroval se však zadrhnutí na třecích ploškách mezi svým osobitým a "tradičním" pojetím dramatu. Nejmarkantněji to prozrazuje plesová scéna, kde je neopodstatněným a rušivým způsobem střídán zběsilý tanec masek v divokém tempu s poněkud sterilními, ač líbeznými, úryvky hudby. Šťastně se podařilo propojit vážnou a komickou rovinu hry především energií kypící Chůvě v podání Jitky Smutné (v alternaci s věrou Janků) a bláznivě moudrému Merkuciovi (František Strnad).
Naddimenzovaný obraz vévody a komentář všetečného průvodce hrou (Tomáš Jirman) učiní otazník za věčným příběhem. Usmíření rodů nad mrtvými těly milenců vyznívá do ztracena, ne jako režijní záměr, ale spíše jako nepříliš čitelná tečka.

Wiliam Shakespeare: Romeo a Julie
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

překlad Jiří Josek
režie Juraj Deák
scéna Ondřej Nekvasil
kostýmy Milan David
hudba Petr Malásek
choreografie Igor Vejsada
šerm Libor Olšan

Premiéra 23. ledna v Divadle Jiřího Myrona

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz