Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romanopisce možná čeká proměna v dramatika

  18:30aktualizováno  18:30
Brno - Napříč Evropou dnes uznávaný a nejoceňovanější tuzemský prozaik Jiří Kratochvil čeká na svůj divadelní křest. Dojde k němu dnes v Městském divadle Brno, kde se uskuteční premiéra jeho vůbec první hry A babička slaví devětadevadesáté narozeniny. Na sebezpytnou otázku Proč jsem prozaikem? Kratochvil překvapivě odpovídá: "Možná jen proto, že mě zavčas neoslovilo nějaké divadlo." Divadelní scénář se prý navíc píše zajímavěji, totiž z atmosféry, kdežto román se podle něj musí prostě vysedět. Proč jste tedy napsal divadelní hru až nyní?
Divadlo mě přitahovalo od nepaměti. Má nejrozsáhlejší literární studie, esej Kultura jako katarze, je o divadle. Mým nejuctívanějším literárním guru je divadelník Ivan Vyskočil. Na konci sedmdesátých let jsem v Brně provozoval "bytové divadlo", psal jsem pro ně a fungoval v něm i jako herec a režisér. A v devadesátých letech jsem psal hry pro Český rozhlas. Ale abych mohl napsat divadelní hru, musel jsem si počkat, až o mě nějaké divadlo projeví zájem.
Ve studii z poloviny osmdesátých let jste bezmála věštecky připsal, že obrodu našich dní čekáte od divadla...
Na divadle mě fascinuje to, že je nesmrtelné a stále v centru kultury. Nezadupala ho komunistická totalita, ani náš současný grunderský kapitalismus a nepřeválcuje ho -na rozdíl od literatury - ani videokultura a věk internetu. Geniální básník, když má štěstí, se dočká toho, že jedna či dvě jeho básničky zlidovějí, a geniální prozaik zas toho, že se promění v logo celé jedné pražské čtvrti. Ale když se urodí geniální dramatik, je to obrovské světlo, při němž se probouzejí všichni kolem a překvapeně si protírají oči, něco jako Sokrates, Kristus, Buddha nebo Gándhí. Tak si cením divadla. A kolik takových dramatiků má česká kultura? V tomhle století jen jednoho, už zmíněného Ivana Vyskočila.
Váš první dramatický text má základ v původní rozhlasové hře. Jakou formální proměnou prošel?
Ještě před rozhlasovou Babičkou byla kratičká povídka Smutná hra, kde už je ten základní nápad. Pak jsem přidal další rozměr a udělal z ní rozhlasovou hru. A když mě oslovili dramaturg Městského divadla Tomáš Steiner a režisér Břetislav Rychlík, věděl jsem, že musím přidat k rozhlasové Babičce ještě další dimenzi. To bylo na počátku prosince 1997, jel jsem zrovna do Hannoveru na týden Evropského literárního dialogu. A tam jsem každý den brzo ráno bloudil tím supermoderním a superutilitárním městem, které je tady místo původního, na konci války proměněného v popel a dým. V centru té nejmodernější čtvrti jsem našel parčík s několika hřbitovními pomníčky a gotickými kříži, to jediné, co v těch místech zůstalo po kobercovém bombardování. A kupodivu právě tady jsem v tom zvláštním zimním ránu potkal svou divadelní Babičku. Ten další rozměr, kterým se liší divadelní od rozhlasové hry.
Jak je to s nápadnou připomínkou slavného Saurova filmu v titulu vaší hry?
Ve své divadelní Babičce se hlásím taky ke španělskému surrealismu, jak ho znám z některých Buňuelových a Saurových filmů. Ale bohužel právě film Maminka slaví 100. narozeniny jsem neviděl, přestože parafrázuju jeho název. Ale chválabohu ho viděl režisér Břetislav Rychlík a doplnil inscenaci několika surrealistickými detaily ze Saurovy Maminky.
Číslovka devětadevadesát v názvu hry se shoduje se zakončením nynějšího letopočtu. Půjde o bilancování končícího století nebo hru ze současnosti?
Je to hra ze současnosti, odehrávající se právě teď, několik měsíců před koncem století a tisíciletí. Ale bilancí našeho století bych se ji neodvážil nazvat. Když už, tak tou divadelní metaforou našeho věku.
V rozhovoru často zdůrazňujete vlastní nejistotu, pochyby, strach. Co vás ke zmíněným pocitům vede?
Dejme tomu, že bych byl rád především dramatikem, jenže mám silné pochybnosti o svém dramatickém talentu. Takže si počkám, až jak dopadne Babička. A zatím dokončím svůj další román Noční tango, na němž je koneckonců mé setkání  s divadlem znát.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz