Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romanopisce možná čeká proměna v dramatika

  18:30aktualizováno  18:30
Brno - Napříč Evropou dnes uznávaný a nejoceňovanější tuzemský prozaik Jiří Kratochvil čeká na svůj divadelní křest. Dojde k němu dnes v Městském divadle Brno, kde se uskuteční premiéra jeho vůbec první hry A babička slaví devětadevadesáté narozeniny. Na sebezpytnou otázku Proč jsem prozaikem? Kratochvil překvapivě odpovídá: "Možná jen proto, že mě zavčas neoslovilo nějaké divadlo." Divadelní scénář se prý navíc píše zajímavěji, totiž z atmosféry, kdežto román se podle něj musí prostě vysedět. Proč jste tedy napsal divadelní hru až nyní?
Divadlo mě přitahovalo od nepaměti. Má nejrozsáhlejší literární studie, esej Kultura jako katarze, je o divadle. Mým nejuctívanějším literárním guru je divadelník Ivan Vyskočil. Na konci sedmdesátých let jsem v Brně provozoval "bytové divadlo", psal jsem pro ně a fungoval v něm i jako herec a režisér. A v devadesátých letech jsem psal hry pro Český rozhlas. Ale abych mohl napsat divadelní hru, musel jsem si počkat, až o mě nějaké divadlo projeví zájem.
Ve studii z poloviny osmdesátých let jste bezmála věštecky připsal, že obrodu našich dní čekáte od divadla...
Na divadle mě fascinuje to, že je nesmrtelné a stále v centru kultury. Nezadupala ho komunistická totalita, ani náš současný grunderský kapitalismus a nepřeválcuje ho -na rozdíl od literatury - ani videokultura a věk internetu. Geniální básník, když má štěstí, se dočká toho, že jedna či dvě jeho básničky zlidovějí, a geniální prozaik zas toho, že se promění v logo celé jedné pražské čtvrti. Ale když se urodí geniální dramatik, je to obrovské světlo, při němž se probouzejí všichni kolem a překvapeně si protírají oči, něco jako Sokrates, Kristus, Buddha nebo Gándhí. Tak si cením divadla. A kolik takových dramatiků má česká kultura? V tomhle století jen jednoho, už zmíněného Ivana Vyskočila.
Váš první dramatický text má základ v původní rozhlasové hře. Jakou formální proměnou prošel?
Ještě před rozhlasovou Babičkou byla kratičká povídka Smutná hra, kde už je ten základní nápad. Pak jsem přidal další rozměr a udělal z ní rozhlasovou hru. A když mě oslovili dramaturg Městského divadla Tomáš Steiner a režisér Břetislav Rychlík, věděl jsem, že musím přidat k rozhlasové Babičce ještě další dimenzi. To bylo na počátku prosince 1997, jel jsem zrovna do Hannoveru na týden Evropského literárního dialogu. A tam jsem každý den brzo ráno bloudil tím supermoderním a superutilitárním městem, které je tady místo původního, na konci války proměněného v popel a dým. V centru té nejmodernější čtvrti jsem našel parčík s několika hřbitovními pomníčky a gotickými kříži, to jediné, co v těch místech zůstalo po kobercovém bombardování. A kupodivu právě tady jsem v tom zvláštním zimním ránu potkal svou divadelní Babičku. Ten další rozměr, kterým se liší divadelní od rozhlasové hry.
Jak je to s nápadnou připomínkou slavného Saurova filmu v titulu vaší hry?
Ve své divadelní Babičce se hlásím taky ke španělskému surrealismu, jak ho znám z některých Buňuelových a Saurových filmů. Ale bohužel právě film Maminka slaví 100. narozeniny jsem neviděl, přestože parafrázuju jeho název. Ale chválabohu ho viděl režisér Břetislav Rychlík a doplnil inscenaci několika surrealistickými detaily ze Saurovy Maminky.
Číslovka devětadevadesát v názvu hry se shoduje se zakončením nynějšího letopočtu. Půjde o bilancování končícího století nebo hru ze současnosti?
Je to hra ze současnosti, odehrávající se právě teď, několik měsíců před koncem století a tisíciletí. Ale bilancí našeho století bych se ji neodvážil nazvat. Když už, tak tou divadelní metaforou našeho věku.
V rozhovoru často zdůrazňujete vlastní nejistotu, pochyby, strach. Co vás ke zmíněným pocitům vede?
Dejme tomu, že bych byl rád především dramatikem, jenže mám silné pochybnosti o svém dramatickém talentu. Takže si počkám, až jak dopadne Babička. A zatím dokončím svůj další román Noční tango, na němž je koneckonců mé setkání  s divadlem znát.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz