Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roman Vávra festivalové baťůžkáře miluje

  16:08aktualizováno  16:08
Roman Vávra přijel na letošní karlovarský festival představit celovečerní dokument Bitva o život. On-line rozhovoru věnoval hodinu a s formou chatové komunikace byl spokojen. Na festival dorazil s delegací k filmu, ale připustil, že možná jednou dorazí klasicky, s baťůžkem: "Jsem starej porťák a baťůžkáře tudíž miluju. Vážně. Myslím si, že jestli je tento festival ve světovém kontextu něčím unikátní a přitažlivý, je to množstvím lidí, kteří sice nemají na drahé hotely, ale mají rádi film. Bůhví, jestli také někdy nepřijedu také s baťůžkem".

Režírovat v Čechách filmy s příjmením Vávra není jen tak. Je Roman Vávra nějak spřízněn s režisérem Otakarem Vávrou? "Ano, jsem jeho synem, akorát že otec není filmař, ale konstruktér," přiznává třiatřicetiletý režisér, který před pár lety představil svůj první hraný film Co chytneš v žitě, letos na festivalu v Karlových Varech doprovází celovečerní dokument Bitva o život a začátkem příštího roku začne natáčet pohádku Čert ví proč. 

Posluchač katedry dokumentu na sebe už na škole upozornil filmy, v nichž se stíraly hranice mezi žánrem dokumentárním a hraným. "Jestli mě něco k filmu přitáhlo, pak to byla francouzské nová vlna, hnutí free cinema a z našich klasiků Passer a Forman," říká Roman Vávra. "Celková přirozenost, inspirace prostředím, v němž se příběh odehrává, ale i uvolněná, trochu absurdní legrace, jsou věci, které se mi ve filmech vždycky ohromně líbily."

Uvedené charakteristiky lze ostatně bezezbytku vztáhnout i na jeho hranou prvotinu. Povídkový film Co chytneš v žitě vznikl na základě úspěšného školního cvičení Osina, k němuž časem přibyly epizody Stoh a Cesta. Výsledkem byla zábavná povídková trilogie o poli v různé roční době a lásce v každém věku.

Odpovědi Romana Vávry naleznete ZDE

"Původně jsme chtěli natočit jenom takovou pytlovinu, nezávazný malý filmeček, který nás bude bavit. S tím, že by se to mohlo rozrůst v celovečerní film, jsme vůbec nepočítali: jenže jak naznačuje úvodní povídka, nikdy nevíš, co chytneš v žitě. Když Osina začala vyhrávat různé ceny a nám přišla nabídka od Čestmíra Kopeckého, dali jsme se do toho."

Tři "polní povídky" vyprávějí tři příběhy o milostných vztazích mužů a žen: v první (Osina) si vyrazí na výlet mladá dvojice, ve druhé (Stoh) si parta kluků vybuduje v balících slámy doupě, do něhož se jim nastěhuje zvláštní nájemnice, a ve třetí (Cesta) se postarší nevěsta s ženichem vydávají přes bahnitý lán. Všechna mikrodramata spojuje prostor pole, které se podobá zvlněnému moři, poušti s tajemnou pyramidou, ale i mokrému hrobu. "Pole je z hlediska obrazu i příběhu ohromně vděčný prostor," potvrzuje Roman Vávra. "Právě kvůli dojmu z volného, dalekého horizontu jsme také zvolili širokoúhlý formát." Film, za nímž stojí producent Richard Němec, dostal grant Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a kromě Andrey Elsnerové, Ladislava Freje ml. a Kláry Issové se v něm objeví také Iva Janžurová, která se tak po dlouholeté pauze opět vrátila před filmovou kameru.

Druhým filmem, pod kterým je režisér Roman Vávra podepsán, je celovečerní snímek ze současnosti, který se natočil za spolupráce tří režisérů, Bitva o život. Měl být nejprve filmem o jedné zvláštní události v obci Bystré v Orlických horách, brzy však spontánně přerostl v celoroční sledování života zdejší výjimečné komunity. Nečiní už tak rozdíl mezi skutečností a karnevalem, jež se na sklonku tisíciletí přibližují až na dotek objektivu, byť - tak jako vždycky - stále jde o život.    

Režisér Roman Vávra při práci na filmu Bitva o život.

Režisér Roman Vávra během natáčení filmu Bitva o život.

Režisér Roman Vávra při práci na filmu Co chytneš v žitě.

Režisér Roman Vávra při práci na filmu Co chytneš v žitě.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

Najdete na iDNES.cz