Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roman Vávra festivalové baťůžkáře miluje

  16:08aktualizováno  16:08
Roman Vávra přijel na letošní karlovarský festival představit celovečerní dokument Bitva o život. On-line rozhovoru věnoval hodinu a s formou chatové komunikace byl spokojen. Na festival dorazil s delegací k filmu, ale připustil, že možná jednou dorazí klasicky, s baťůžkem: "Jsem starej porťák a baťůžkáře tudíž miluju. Vážně. Myslím si, že jestli je tento festival ve světovém kontextu něčím unikátní a přitažlivý, je to množstvím lidí, kteří sice nemají na drahé hotely, ale mají rádi film. Bůhví, jestli také někdy nepřijedu také s baťůžkem".

Režírovat v Čechách filmy s příjmením Vávra není jen tak. Je Roman Vávra nějak spřízněn s režisérem Otakarem Vávrou? "Ano, jsem jeho synem, akorát že otec není filmař, ale konstruktér," přiznává třiatřicetiletý režisér, který před pár lety představil svůj první hraný film Co chytneš v žitě, letos na festivalu v Karlových Varech doprovází celovečerní dokument Bitva o život a začátkem příštího roku začne natáčet pohádku Čert ví proč. 

Posluchač katedry dokumentu na sebe už na škole upozornil filmy, v nichž se stíraly hranice mezi žánrem dokumentárním a hraným. "Jestli mě něco k filmu přitáhlo, pak to byla francouzské nová vlna, hnutí free cinema a z našich klasiků Passer a Forman," říká Roman Vávra. "Celková přirozenost, inspirace prostředím, v němž se příběh odehrává, ale i uvolněná, trochu absurdní legrace, jsou věci, které se mi ve filmech vždycky ohromně líbily."

Uvedené charakteristiky lze ostatně bezezbytku vztáhnout i na jeho hranou prvotinu. Povídkový film Co chytneš v žitě vznikl na základě úspěšného školního cvičení Osina, k němuž časem přibyly epizody Stoh a Cesta. Výsledkem byla zábavná povídková trilogie o poli v různé roční době a lásce v každém věku.

Odpovědi Romana Vávry naleznete ZDE

"Původně jsme chtěli natočit jenom takovou pytlovinu, nezávazný malý filmeček, který nás bude bavit. S tím, že by se to mohlo rozrůst v celovečerní film, jsme vůbec nepočítali: jenže jak naznačuje úvodní povídka, nikdy nevíš, co chytneš v žitě. Když Osina začala vyhrávat různé ceny a nám přišla nabídka od Čestmíra Kopeckého, dali jsme se do toho."

Tři "polní povídky" vyprávějí tři příběhy o milostných vztazích mužů a žen: v první (Osina) si vyrazí na výlet mladá dvojice, ve druhé (Stoh) si parta kluků vybuduje v balících slámy doupě, do něhož se jim nastěhuje zvláštní nájemnice, a ve třetí (Cesta) se postarší nevěsta s ženichem vydávají přes bahnitý lán. Všechna mikrodramata spojuje prostor pole, které se podobá zvlněnému moři, poušti s tajemnou pyramidou, ale i mokrému hrobu. "Pole je z hlediska obrazu i příběhu ohromně vděčný prostor," potvrzuje Roman Vávra. "Právě kvůli dojmu z volného, dalekého horizontu jsme také zvolili širokoúhlý formát." Film, za nímž stojí producent Richard Němec, dostal grant Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a kromě Andrey Elsnerové, Ladislava Freje ml. a Kláry Issové se v něm objeví také Iva Janžurová, která se tak po dlouholeté pauze opět vrátila před filmovou kameru.

Druhým filmem, pod kterým je režisér Roman Vávra podepsán, je celovečerní snímek ze současnosti, který se natočil za spolupráce tří režisérů, Bitva o život. Měl být nejprve filmem o jedné zvláštní události v obci Bystré v Orlických horách, brzy však spontánně přerostl v celoroční sledování života zdejší výjimečné komunity. Nečiní už tak rozdíl mezi skutečností a karnevalem, jež se na sklonku tisíciletí přibližují až na dotek objektivu, byť - tak jako vždycky - stále jde o život.    

Režisér Roman Vávra při práci na filmu Bitva o život.

Režisér Roman Vávra během natáčení filmu Bitva o život.

Režisér Roman Vávra při práci na filmu Co chytneš v žitě.

Režisér Roman Vávra při práci na filmu Co chytneš v žitě.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Režisér Roman Vávra během on-line rozhovoru z 36. MFF Karlovy Vary.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Najdete na iDNES.cz