Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Román o ďábelském holiči vyšel česky

  3:21aktualizováno  3:21
Do českých kin právě vstupuje vychvalovaný filmový muzikál Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street s Johnnym Deppem. Takřka současně, jen nenápadněji, vplula na český trh i jeho knižní předloha – vynikající viktoriánský horor Šňůra perel.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street - Helena Bonham Carter a Johhny Depp - snímek z filmu | foto: Warner Bros

Okolnosti vzniku díla jsou stejně záhadné jako jeho "hrdina" Sweeney Todd, holič, který se nad strašlivými zločiny chladnokrevně chechtá.

Existoval tedy masový vrah Todd, předchůdce sadistických monster Londýna, nebo je jen legendou? Předmluva k vydání z roku 1850 tvrdí, že žil a doklady o jeho činech se nacházejí v policejních archivech.

Lze však věřit vydavatelům krvákové literatury, kterým toto tvrzení mohlo zvýšit prodejnost? Ani historici nejsou zajedno: jedni (zejména autor Toddovy monografie Peter Haining) odkazují na novinové články o vraždícím holiči ze sklonku 18. století, jiní tyto zprávy považují za přibarvené a upozorňují, že podobný příběh koloval i v pařížské variantě.

Stejně není dodnes jasné, kdo Toddův příběh vlastně sepsal. Podle obálky nakladatelství Domino, které Šňůru perel přineslo v překladu Dagmar Kalové, by se mohlo zdát, že autorem románu je sám vrah, což nezní pravděpodobně. Ledaže by uměl psát jako Charles Dickens – styl příběhu, alespoň v nejlepších částech, je překvapivě oslnivý.

Autor stále neznámý
"Pravda je, že nevíme," píše k otázce autorství editor současného anglického vydání Dick Collins. Příběh původně vycházel na týdenní pokračování v listu, který vlastnil král laciných krváků Edward Lloyd.

Ten nakupoval "za babku" drastické příběhy od různých autorů a nechával je svými věrnými spolupracovníky dopracovat k dokonalosti. I na Šňůře perel je chvílemi znát, že se na ní vyřádilo více tvůrců, pravděpodobně James Rymer a Thomas Prest.

Seriál začal vycházet v listopadu 1846 a skončil v březnu 1847. Úspěch byl takový, že se ho jedno divadlo zmocnilo dříve, než novinový příběh dospěl ke konci.

I proto se  o tři roky později objevil ještě jednou, v pečlivě rozšířené, podstatně rozmělněné a nikterak lepší verzi: původních osmnáct dílů nakynulo na 170. V originální podobě vyšla Šňůra perel, která inspirovala i Brahama Stokera k napsání Draculy, poprvé knižně až po bezmála 160 letech od svého vzniku.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Najdete na iDNES.cz