Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Román o ďábelském holiči vyšel česky

  3:21aktualizováno  3:21
Do českých kin právě vstupuje vychvalovaný filmový muzikál Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street s Johnnym Deppem. Takřka současně, jen nenápadněji, vplula na český trh i jeho knižní předloha – vynikající viktoriánský horor Šňůra perel.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street - Helena Bonham Carter a Johhny Depp - snímek z filmu | foto: Warner Bros

Okolnosti vzniku díla jsou stejně záhadné jako jeho "hrdina" Sweeney Todd, holič, který se nad strašlivými zločiny chladnokrevně chechtá.

Existoval tedy masový vrah Todd, předchůdce sadistických monster Londýna, nebo je jen legendou? Předmluva k vydání z roku 1850 tvrdí, že žil a doklady o jeho činech se nacházejí v policejních archivech.

Lze však věřit vydavatelům krvákové literatury, kterým toto tvrzení mohlo zvýšit prodejnost? Ani historici nejsou zajedno: jedni (zejména autor Toddovy monografie Peter Haining) odkazují na novinové články o vraždícím holiči ze sklonku 18. století, jiní tyto zprávy považují za přibarvené a upozorňují, že podobný příběh koloval i v pařížské variantě.

Stejně není dodnes jasné, kdo Toddův příběh vlastně sepsal. Podle obálky nakladatelství Domino, které Šňůru perel přineslo v překladu Dagmar Kalové, by se mohlo zdát, že autorem románu je sám vrah, což nezní pravděpodobně. Ledaže by uměl psát jako Charles Dickens – styl příběhu, alespoň v nejlepších částech, je překvapivě oslnivý.

Autor stále neznámý
"Pravda je, že nevíme," píše k otázce autorství editor současného anglického vydání Dick Collins. Příběh původně vycházel na týdenní pokračování v listu, který vlastnil král laciných krváků Edward Lloyd.

Ten nakupoval "za babku" drastické příběhy od různých autorů a nechával je svými věrnými spolupracovníky dopracovat k dokonalosti. I na Šňůře perel je chvílemi znát, že se na ní vyřádilo více tvůrců, pravděpodobně James Rymer a Thomas Prest.

Seriál začal vycházet v listopadu 1846 a skončil v březnu 1847. Úspěch byl takový, že se ho jedno divadlo zmocnilo dříve, než novinový příběh dospěl ke konci.

I proto se  o tři roky později objevil ještě jednou, v pečlivě rozšířené, podstatně rozmělněné a nikterak lepší verzi: původních osmnáct dílů nakynulo na 170. V originální podobě vyšla Šňůra perel, která inspirovala i Brahama Stokera k napsání Draculy, poprvé knižně až po bezmála 160 letech od svého vzniku.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz