Logo skupiny Rolling Stones k 50. výročí založení

Logo skupiny Rolling Stones k 50. výročí založení | foto: rollingstones.com

Stones mají logo k padesátinám. Nové album by mohl produkovat Jack White

  • 8
Rockoví veteráni Rolling Stones ve čtvrtek představili své známé logo s vyplazeným jazykem aktualizované k 50. výročí založení skupiny. Autorem nové verze je americký grafik Shepard Fairey, který se proslavil v roce 2008 plakátem pozdějšího amerického prezidenta Baracka Obamy.

Původní jazyk doplňuje kruhový nápis The Rolling Stones/Fifty Years (Rolling Stones/Padesát let). Fairey navrhl také řadu obalů rockových alb, například pro Toma Pettyho, Stone Temple Pilots, Smashing Pumpkins, Neila Younga a kompilaci Led Zeppelin.

Rolling Stones: Sticky Fingers (obal alba)

Původní logo s jazykem se poprvé objevilo v roce 1971 na albu Sticky Fingers. Autorství loga je mnoha fanoušky mylně připisováno Andymu Warholovi, ten je však pouze autorem návrhu obalu tohoto alba (s legendárním "skutečným" zipem na džínách).

Autorem samotného loga s jazykem je ve skutečnosti John Pasche, tehdejší student umělecké školy v Londýně. Pascheho oslovil frontman Rolling Stones Mick Jagger, který nebyl spokojen s grafickými návrhy, s nimiž přišla jejich nahrávací společnost Decca. "Záměrem pro logo s jazykem bylo vyjádřit protiautoritářské postoje skupiny, Mickova ústa a zjevné sexuální konotace," řekl později Pasche. "Navrhl jsem logo tak, aby se dalo snadno reprodukovat a aby pokud možno vydrželo zkoušku času."

Stouni zaplatili za jazyk jen 50 liber

Co řekl designér John Pasche MF DNES v roce 2007

Kdy a kde jste se poprvé setkal s Rolling Stones?
Tehdejší šéf týmu Rolling Stones Jo Bergman mě 29. dubna 1970 žádal, abych potvrdil, že pro kapelu navrhnu plakát evropského turné v roce 1970. Tehdy jsem byl v posledním ročníku londýnské univerzity Royal College of Art a byl jsem potěšen, když se Mick Jagger přišel podívat na moji závěrečnou prezentaci.

Vzpomenete si na první impulz při navrhování loga?
Krátce po mém absolutoriu mě Mick Jagger požádal, abych navrhl logo pro desku Rolling Stones. Mick mi ukázal obrázek bohyně Kali, která stála na začátku naší diskuse o budoucím logu.

Kolik peněz jste tehdy dostal za návrh, který se stal rockovou ikonou dvacátého století?
Dostal jsem padesát liber za týdenní práci na návrhu. V roce 1972 jsem dostal dalších dvě stě liber za úspěch loga na trhu. Poprvé se symbol oficiálně objevil na vnitřní přelepce desky Sticky Fingers. Vnější obal ale dělal Andy Warhol, tak si všichni mysleli, že i jazyk je jeho práce.

Sledoval jste další cestu rudých rtů a jazyka, která neskončila pouze na plakátech?
Logo začaly bez povolení používat nejrůznější dílny a fabriky na reklamní placky a trička, protože nebylo nikde oficiálně zaregistrované. Jedna německá firma na džíny jím zdobila své výrobky. Nedovoleným šířením se logo dostávalo čím dál tím více do povědomí nejen fanoušků kapely. Symbol měl značit postoj kapely, která se stavěla proti autoritám, samozřejmě i velká ústa Micka Jaggera a dále zřejmé sexuální konotace. Logo jsem záměrně navrhl tak jednoduše, aby bylo snadno reprodukovatelné a v obměnách bez problému prošlo časovou zkouškou. I díky této vzrůstající popularitě si Rolling Stones logo ponechali celá léta a já jsem na to samozřejmě pyšný. V současnosti kapela vlastní autorská práva a já původní kresbu rtů s vyplazeným jazykem.

jaz

Jack White a Mick Jagger ve filmu Shine A Light

V červenci se členové Rolling Stones sejdou v Londýně, aby mluvili o případném novém albu a turné k 50. výročí skupiny. V interview tento týden řekl kytarista Rolling Stones Keith Richards, že by jejich nové album mohl produkovat kytarista a zpěvák Jack White. Rolling Stones hráli v roce 2002 s tehdejší Whiteovou skupinou White Stripes a před třemi roky spolu sami nahrávali White s Richardsem. White byl také hostem koncertu Rolling Stones, z jehož záznamu vznikl film Martina Scorseseho Shine A Light.

, ,