Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok bez Magora je druhý, ale jiný film na téma Ivan M. Jirous

  7:21aktualizováno  7:21
Jako vzpomínka na roční výročí smrti Ivana M. Jirouse vznikl už druhý film. Nese název Rok bez Magora a poprvé bude uveden v sobotu ve veřejné předpremiéře v pražském Divadle Archa na akci Pocta českému undergroundu II.

Ivan Martin Jirous při svém posledním veřejném vystoupení na Poctě českému undergroundu v Divadle Archa v roce 2011. | foto: Guerilla

Zhruba před týdnem měl televizní premiéru hodinový dokument Moniky Le Fay 04826 Jirous. Více o něm zde. Rok bez Magora režiséra Olivera Maliny Morgensterna má dvojnásobnou délku. Lze těžko říct, že o Ivanu Martinu Jirousovi říká dvakrát tolik. Vypráví totiž vlastně o něčem jiném.

Zatímco nejsilnější linií velmi intimního filmu Moniky Le Fay byla protagonistova rodina a jeho de facto hlavní postavou Jirousova manželka Juliána, Morgensternův snímek vypráví mnohem obecněji o Jirousovi jako "oficiální" osobnosti.

Básník, publicista a kritik Ivan Martin Jirous (na snímku z 25. května 2011)

Vlastně by se dal promítat středoškolákům jako solidní úvod do tématu underground, disent a počátky Charty 77 v hodinách občanské nauky. Čímž nemá být řečeno, že by se jednalo o snímek školometsky nezáživný nebo snad "přehnaně výchovný".

Jirous a jeho okolí jsou v něm ztvárněni objektivně, tedy nejen jako mimořádně talentovaní umělci a nepochybní  hrdinové odporu proti totalitní moci, ale i jako lidé se svými slabostmi a chybami.

Morgenstern, který má na kontě například filmový dokument o trutnovském hudebním festivalu nebo videoklipy některých současných kapel, vypráví v první části o "svém Jirousovi" zejména prostřednictvím vývoje Plastic People Of The Universe.

Ten je jednak dokumentován dobovými filmovými záběry a hudebními nahrávkami, jednak čtením z Jirousovy knihy Pravdivý příběh Plastic People v původně rozhlasovém podání autora a herce Oldřicha Kaisera.

Druhá polovina snímku pak klade důraz především na vyprávění kamarádů o Jirousovi a sestřih dalších dokumentárních záběrů hlavně z pozdějšího, porevolučního období. Mezi lidmi, kteří na Ivana Martina Jirouse vzpomínají, jsou osobnosti nejrůznějších profesí, generací i společenského postavení.

Písničkářka Dáša Vokatá hrála při křtu knihy o Ivanu M. Jirousovi Aby radost

Dáša Vokatá

Od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga přes současné kulturní celebrity Davida Kollera či Davida Černého až po hudebníky, literáty a výtvarníky z "androše". Velké slovo má na plátně spoluautorka námětu a Jirousova životní partnerka v posledních bezmála dvaceti letech života, písničkářka Dáša Vokatá. Druhý autor námětu František Stárek, řečený Čuňas, se naopak na plátně víceméně jen mihne.

Film Rok bez Magora má vročení 2013 a režisér se s ním příští rok plánuje zúčastnit festivalů a poslat jej do soutěží. Jeho veřejnou předpremiéru však budou moci zhlédnout návštěvníci večera Pocta českému undergroundu II.

Ten proběhne v sobotu 24. listopadu od 17 hodin v pražském Divadle Archa. Kromě Morgensternova snímku návštěvníci uslyší premiérové provedení skladby Josefa Klíče Requiem pro Magora a zahrají skupiny Psí vojáci (v obnovené sestavě), DG 307 s novým programem a Plastic People of The Universe.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz