Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2000 byl ve znamení čaroděje Pottera

  12:23aktualizováno  12:23
Na počátku ledna se objevily na literárních stránkách britských deníků desítky analýz renomovaných literárních recenzentů a kritiků, kteří se pustili do hodnocení knižní produkce posledního roku skončeného milénia. Jak je u ostrovních literárních žurnalistů zvykem, shodli se více méně na jediném: rok dva tisíce opět nepřinesl v anglicky psané - míněno angloamerické - literatuře nic mimořádného.

MILUJEME HARRYHO
Povinnou skepsi profesionálních odborníků týkající se budoucnosti knižní produkce nicméně loni do značné míry zpochybnil jediný hrdina knížek pro děti - Harry Potter, s jehož příběhy se nyní můžeme postupně seznámit i u nás. Autorka tohoto slavného malého čaroděje J. K. Rowlingová vydala už čtvrtý díl jeho dobrodružství - Harry Potter a Ohnivý pohár a potteromanie dosáhla v Británii nové nebývalé intenzity.

Rowlingová nyní za své knihy vydělává 40 tisíc liber týdně a všechna její dílka se prozatím nastálo usadila na nejvyšších místech žebříčků nejprodávanějších knih. O Vánocích vysílala jedna z rozhlasových stanic BBC o Potterovi pořad, který trval neuvěřitelných osm hodin, a fanoušci se pochopitelně brzy dočkají i velkolepé filmové verze.

Chladní k novému dětskému hrdinovi nezůstávají ani dospělí - a to včetně literárních kritiků, kteří už o něm knižně vydávají první teoretické práce. Vůdce britských konzervativců William Hague označil poslední opus Rowlingové za "jednu ze svých knih roku" a sklidil za to od svých politických oponentů-labouristů obvinění z oportunismu. Také učitelé se nechávají Potterovými příběhy inspirovat: celých jedenáct procent ředitelů britských škol si bere za vzor šéfa čarodějnické školy Albuse Dumbledora.

Za celým "potterovským" humbukem se však zřetelně ozývá jednotný pozitivně laděný hlas. V posledních letech je to vůbec poprvé, co nějaká kniha u dětí vítězí na celé čáře nad počítačovými hrami či televizní obrazovkou! Podle mnohých tedy existuje určitá naděje, že knihy se budou číst i v budoucnu.

CO STOJÍ ZA TO
Ani "vážná literatura" vydaná v angličtině nevypadá při bližším pohledu tak chmurně, jak o ní hovoří někteří britští kritici. Všeobecné nadšení loni vzbudila v Británii prvotina autorky Zadie Smithové White Teeth, v níž se prolínají osudy několika etnicky rozdílných rodin v dnešním Londýně. Román White Teeth byl nadšenějšími recenzenty označován za podobný "příjemný" šok, jakým se svého času staly Děti půlnoci Salmana Rushdieho.

Bez ohlasu nezůstal ani další nováček, Američan Dave Egger, který svůj debut nazval přímo geniálně - A Heartbreaking Work of Staggering Genius (Srdcervoucí dílo závratného génia).

Je nicméně pravdou, že velké literární hvězdy loni svými novinkami spíše zklamaly. Ať to byl Brit japonského původu Kazuo Ishiguro či Michael Ondaatje (autor Anglického pacienta) se svým románem Anil's Ghost. Ani další slavná jména, jakými jsou Muriel Sparková, Jeanette Wintersonová, Julian Barnes či J. G. Ballard, podle britského tisku nepředvedla ve svých nových knihách to, co se od nich očekávalo. U kritiků to vyhrála spíše méně známá britská jména - především Matthew Kneale, který se svými English Passengers získal knižní Whitbreadovu cenu za nejlepší britský román.

Příjemně naopak překvapili - alespoň ostrovní scénu - ostřílení američtí veteráni. Philip Roth vydal román Human Stain a John Updike si "střihl" zcela nekonvenční hříčku s hamletovskými postavami. Kanaďanka Margaret Atwoodová se pak vítězstvím v prestižní Booker Prize "posunula mezi klasiky" a Malcolm Bradbury, který loni zemřel, po sobě zanechal skvělý román To the Hermitage.

A TI DALŠÍ
Mezi ostatními díly si největší pozornost získaly lyrické memoáry Lorny Sage Bad Blood, nový Hitlerův životopis z pera historika Iana Kershawa a deníky Sylvie Plathové. Nadšení vyvolala nerománová díla tří anglických romanopisců - Peter Acroyd vydal  invenční "životopis" Londýna a vysloužil si od britských kritiků samou chválu; Martin Amis sepsal "mistrovským stylem" své vzpomínky a sekundoval tak svému zesnulému otci, přeslavnému Kingsleymu Amisovi, jemuž vyšla kniha dopisů, která ukazuje jeho životní cestu od "rozhněvaného mladého spisovatele ke kovanému thatcheristovi".

Podle britského tisku se i tento rok mohou čtenáři i kritici těšit na příval nových děl už více méně zavedených autorů - své další romány chystají například Robert DeLillo, V. S. Naipaul, Terry Pratchett i Salman Rushdie.

Obálka druhé knihy o čaroději Harrym Potterovi, jehož příběhy jsou knižním hitem na obou stranách Atlantiku.

Hlavním hrdinou nočního čtení v čerčanské knihovně bude Harry Potter.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz