Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 1998: film se točil kolem Titaniku, televize okolo majora Zemana

aktualizováno 
Praha - Brzy po Novém roce 1998 se na audiovizuální scéně zrodily dva symboly, které pak v podstatě určovaly hlavní proud loňských událostí. Filmovou sféru ovládl Titanic - absolutní rekordman, sběratel Zlatých globů, Oscarů a nejvyšších tržeb, jenž vítězil v kinech od Spojených států po Německo a od února až do prosince nezmizel ani z žebříčků tuzemské návštěvnosti. Televizní svět, jenž v Evropě debatoval o nutném posílení veřejnoprávních stanic, se u nás soustředil na Kavčí hory, kam hned v lednu přišlo devětadvacet přihlášek do konkursu na nového ředitele České televize. Iva Mathé vystřídal nakonec Jakub Puchalský a první kroky nového vedení, zejména nápad vrátit na obrazovky seriál Třicet případů majora Zemana, zaměstnávaly (nejen televizní) lid po celý rok.
Staly se nicméně i další věci. Televizi Prima vzala do ruky Prima Plus a slušně ji zviditelnila. Karlovarský filmový festival opět zabodoval. Krátký film prozatím odvrátil krach a první animované hříčky zkusily návrat do kin. Hrabalův Anglický král ještě pořád nenašel filmového režiséra, třebaže Jiří Menzel bičoval proutkem i slovy. Při udílení Oscarů zaznělo české jméno Jan Pinkava. Jinému oscarovému rodákovi Miloši Formanovi nepomohl ani čestný doktorát Univerzity Karlovy k tomu, aby směl v Národním divadle inscenovat Dalibora po svém.
Ministr kultury Martin Stropnický loni slíbil, že film k ledu neodloží, ale barrandovské dlužníky dal k soudu teprve jeho nástupce Pavel Dostál. Po Barrandovu pak převzal obchod se staršími filmy Bonton, navíc koupil Ateliéry Zlín a časopis Cinema. Teď straší televize, že ceny vybrakovaných národních děl konečně narovná, a strážci uměleckého odkazu bijí na poplach. Kde však byli, když pár tichých nadšenců oslavilo sté výročí české kinematografie. Lid mezitím zvolil veselohrou století komedii S tebou mě baví svět.
Audiovize jako by loni ještě více rozevřela nůžky mezi filmem a televizí, ale také mezi hlavním proudem a alternativou. Na jedné straně sbíral "nezávislý" Petr Zelenka ceny za předloňské Knoflíkáře, začalo se mluvit o "nové nové vlně" nad filmy Postel, Mrtvej brouk či Co chytneš v žitě; plánují se filmy rovnou v angličtině. Čtrnáct hraných novinek - ve srovnání s předchozími roky ubylo premiér asi o čtvrtinu - přineslo i klasičtější střed, snímek Je třeba zabít Sekala, ale žádný fenomén typu Kolji či Knoflíkářů. A na druhé straně většinový divácký vkus "vytáhl" nejvýše dvě politicky (roz)laděné komedie ženských režisérek, Pasti, pasti, pastičky a Čas dluhů.
Až se zdá, jestli se nějakým zázrakem počet obyvatelstva nezdvojnásobil. Vždyť akce výběrového typu jako Projekt 100, Letní filmové škola či Febiofest hlásily divácký nárůst - dokonce takový, že jejich otcové-zakladatelé ztráceli nervy. A současně se zdá, že celý národ zůstal přisát k televizi Nova, kde si může zatesknit po starých klidných časech: s Davidovou písničkou nebo s onou drobotinou z filmu S tebou mě baví svět.
Retrovlna možná pohoupá i majora Zemana: jen v dokumentu se nenosí. Rok 1998 totiž také vyvolal nechuť "odhalit" Fučíka či líčit na kameru, jací jsme byli v srpnu 1968.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz