Arnošt Lustig

Arnošt Lustig | foto: Jan Karásek, MAFRA

Rodina pohřbila Arnošta Lustiga. Jeho ctitelé mají přispět na charitu

  • 13
Nejbližší členové rodiny se v pondělí na Novém židovském hřbitově v Praze rozloučili s Arnoštem Lustigem. Novinář a spisovatel zemřel v sobotu nad ránem ve věku čtyřiaosmdesáti let. Obřad vedl vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon.
Ceny Franze Kafky - Arnošt Lustig (Praha, 26. října 2010)

Rodina si přála soukromý obřad bez hostů. Dcera Eva a syn Josef se rozhodli spolu se Židovskou obcí v Praze pozvat Lustigovy přátele a ctitele na modlitbu za zemřelého v sobotu 5. března ve 14 hodin do Španělské synagogy. S ohledem na šabat by měli lidé do synagogy přijít s pokrývkou hlavy a s vypnutými fotoaparáty a telefony.

Rodina uvítá, pokud lidé spíše než květiny a věnce zašlou příspěvek na konto Nadačního fondu Janele (číslo konta: 285 608 369/0800). Pomohou tím lidem s krevními chorobami, například s rakovinou mízních uzlin, kterou Lustig v posledních letech trpěl. Nadační fond založil zdravotnický tým klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který se o Lustiga staral.

Vzpomínkové setkání k uctění památky Arnošta Lustiga organizuje také Společnost Franze Kafky, a to v úterý 1. března v 15 hodin na Novém židovském hřbitově.

Arnošt Lustig

Rodině Arnošta Lustiga dnes poslal kondolenční dopis prezident republiky Václav Klaus. "Ve Vašem otci jsem viděl člověka, který se celý život poctivě snažil najít si své místo v pohnutém světě druhé poloviny dvacátého století, místo na straně spravedlnosti, svobody a základních lidských hodnot," napsal Klaus Lustigovu synu Josefovi. "Osobnost jeho talentu a jeho osobních i uměleckých kvalit bude chybět nám všem," dodal prezident. Kondolenční list uveřejnil na webových stránkách www.klaus.cz.

Arnošt Lustig se narodil v Praze 21. prosince 1926. Jako dospívající prošel ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Zážitky z té doby představují těžiště jeho tvorby. K nejznámějším jeho dílům patří Démanty noci, Dita Saxová či Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou.

Arnošt Lustig s Cenou Franze Kafky - Praha (23. října 2008)

Lustigovy literární příběhy vyzdvihují vnitřní síly člověka, které mu umožňují čelit ponížení a uchovat si lidskou důstojnost i v situacích krajního ohrožení. Po válce vystudoval novinařinu a pracoval v několika denících a rozhlase; mimo jiné byl i zpravodajem z izraelsko-arabské války.

Poté pracoval jako reportér a režisér Československého rozhlasu, redaktor týdeníku Mladý svět a scenárista na Barrandově. V roce 1968 emigroval. Nejprve žil krátce v Izraeli, potom v Jugoslávii a od roku 1970 v USA. Do Česka se vracel pravidelně v posledních dvaceti letech.

,