Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodí se film Román pro ženy

aktualizováno 
Jakmile v sobotu režisér Filip Renč poprvé zavelel "Akce!", začal se knižní hit Michala Viewegha Román pro ženy měnit ve stejnojmenný film s hvězdným obsazením. "Vypráví o nevěře, o lásce, o trochu jiných Vánocích a milostném dopise v metru," shrnuje režisér.

"Nemáme vedlejší úmysly. Natočíme film, jenž bude bavit nás i diváky." Viewegh u toho nebude chybět. "Nevím, jestli stihnu první klapku, ale na natáčení budu chodit," říká spisovatel.

Na počátku stála ojedinělá reklamní akce s milostnými dopisy v metru, na níž se Viewegh autorsky podílel. Stala se odrazovým můstkem pro vznik jeho knihy a stejný motiv rámuje i filmový scénář příběhu o matce, dceři a muži, který obě miloval.

"Důvod, proč jsem obsadil do role matky Jany Simonu Stašovou, do postavy dcery Laury Zuzanu Kanoczovou a do úlohy Olivera Marka Vašuta, je prostý. Zapadali zcela přesně do charakteristik postav a byli nejlepší na hereckých zkouškách," vysvětluje Renč. Jeho obsazení schválila i televize Nova, která je tu poprvé hlavním producentem českého filmu pro kina.

Ústřední trojici doplní další zajímavá jména. Miroslav Donutil má prý "krásnou smutnou" roli souseda Žemly, který tajně miluje svou sousedku Janu. Prochází celým příběhem - ale téměř výhradně na balkoně sídlištního bytu. Vlaďka Něrgešová hraje kamarádku Laury Ingrid.

"Ale ne proto, že moderovala SuperStar nebo že by mi ji někdo z producentů nutil. Je to vystudovaná herečka a také prošla konkurzem na jedničku," tvrdí Renč. Mimořádně se těší na natáčení se Stellou Zázvorkovou.

Ambice Románu pro ženy jsou prý jasné - zachovat styl, humor, obsah i drobnokresbu vztahů z knihy a vytvořit nostalgickou komedii se šachově rozehranou partií milostného života hrdinů.

"Hovořím o Románu pro ženy jako o romantické komedii pro muže. Líbí se mi ta slovní hříčka i skutečnost, že nic není na světě jen pro ženy nebo pro muže. Naše světy jsou neoddělitelně propojeny," věří Renč.

Ačkoliv se mistrovství úsměvných romancí připisuje angloamerické tvorbě, režisér namítá, že česká filmová škola je založena právě na vynikajících komediích - ať se jim říká crazy, společenské či romantické.

"Humor by neměl chybět ani v takzvaně vážných filmech, je součástí života i kořením filmu. Navíc si nemyslím, že národní kinematografie mají žánrová specifika. Vznikají jen filmy dobré a špatné, chytré nebo hloupé. Kdekoliv na světě," uvažuje Renč.

Autoři: ,Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz