Jednou z hlavních postav chystaného historického dramatu Lidice bude Karel Roden, který letos získal sošku Českého lva za výkon v Renčově filmu Hlídač č. 47.

Jednou z hlavních postav chystaného historického dramatu Lidice bude Karel Roden, který letos získal sošku Českého lva za výkon v Renčově filmu Hlídač č. 47. | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Roden hraje v Lidicích, drama za sedmdesát milionů začne v září točit Alice Nellis

  • 11
Karel Roden a Martha Issová. Před pár dny se setkali ve finále Českých lvů a od září budou společně natáčet historické drama Lidice. Film, který díky scénáři Zdeňka Mahlera dostal od státního fondu kinematografie rekordní příspěvek dvacet milionů korun, bude stát ještě o padesát milionů více a natočí jej režisérka Alice Nellis.

"Záměrně jsem chtěl kombinaci mužského a ženského pohledu," vysvětluje svou volbu producent snímku Adam Dvořák. K výrobě Lidic se kromě tuzemské společnosti AQS připojí rovněž polský koproducent Darius Jablonski z firmy Apple Film, který se podílel už na "selském westernu" Je třeba zabít Sekala.

Láska a vražda

Na konečné podobě Mahlerova scénáře, který pod svým původním názvem Nokturno vyhrál loni cenu Sazky, pracuje režisérka měsíce. Na rozdíl od uznávaného historika, jenž loni oslavil osmdesátku, patří osmatřicetiletá Nellis ke generaci, která zná vypálení Lidic jen ze školního dějepisu. Přesto má k látce soukromý vztah.

Český lev 2008 - Lenka Termerová a Martha IssováZ filmu Normal - Milan Kňažko

"V dětství jsem trávila prázdniny v ateliéru akademické sochařky Marie Uchytilové, která velkou část svého života věnovala právě pomníku lidických dětí. Znala jsem tedy příběh zničené vesnice už odmala a díky tomu pro mě Lidice zůstávají nejživějším obrazem války, ke kterému jsem se osobně přiblížila," říká režisérka.

Tvůrci však zdůrazňují, že nepůjde o tradiční válečný film postavený na pyrotechnických efektech. Filmové Lidice odhalí lidské osudy, které opravdu stály v pozadí krvavé odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Málo se ví, že k nacistické pomstě posloužilo milostné psaní prolhaného záletníka. Jistý ženatý muž se zamiloval do Aničky, dívky ze Sudet, kterou bude hrát Issová. Jenže měl doma manželku, která čekala dítě. Aby se z nemanželské aféry vyvlékl a přitom v milenčiných očích získal svatozář hrdiny, napsal Aničce, že prý musí zmizet rychle do ústraní, protože "jsem udělal, co jsem udělal... už se neuvidíme".

Český lev - Zdeněk Mahler

Dopis se dostal do rukou majitele továrny, kde dívka pracovala; předal jej četnictvu, odkud putoval na gestapo. A protože Anna Marusczáková, jak se dívka jmenovala, při výslechu zmínila, že měla od milence pozdravovat jistou rodinu v Lidicích, smyšlenka o odboji se stala pro Němce záminkou k vyhlazení vsi – i když kladenské gestapo brzy zjistilo, že dotyčný nevěrník neměl s atentátem na Heydricha nic společného.

"Neměla jsem ani tušení o tom, že podstatnou roli v lidické tragédii sehrál milostný dopis. Když jsem chodila do školy, byl případ Lidice ještě poznamenán výkladem komunistické propagandy," přiznává Issová, která v neděli oslaví osmadvacáté narozeniny.

Také příběh Rodenova hrdiny vychází ze skutečnosti. Vypráví o lidickém občanovi Františku Šímovi, který nešťastnou náhodou při opilecké rvačce zabije svého syna a putuje za mříže. Vyhlazení Lidic tudíž přežije bezpečně ve vězení, aniž cokoli tuší, a po válce se vrací do míst, kde ho místo domova vítá pustá planina.

Unikátní snímky z Lidic zůstaly schované 65 let

Pětašedesát let ležely unikátní snímky z likvidace Lidic v krabici. Teprve před dvěma lety se dostaly do rukou historikům. Podle nich jsou velmi cenné. Díky nim například teprve teď zjistili, kde tábořili němečtí "brigádníci" z Říšské pracovní služby, kteří vesnici v roce 1942 srovnávali se zemí.

Jediným mužem, který přežil tamní masakr, se tak paradoxně stal právě člověk s cejchem vraha, o nějž nikdo nestojí. Ostatní muži byli 10. června 1942 postříleni. Další lidé ze vsi zemřeli šest dní poté na střelnici v pražských Kobylisích, část dětí putovala k převýchově, část spolu s ženami do vyhlazovacích táborů. Celkem nacisté připravili o život 340 místních obyvatel.

Postaví vesnici?

Náročný dobový film za sedmdesát milionů korun, v němž si zahrají ještě Milan Kňažko nebo Sabina Remundová, počítá rovněž s německy mluvícími herci pro role Heydricha a jeho ženy. Nyní producent přemýšlí, zda najde vhodné místo k natáčení.

Premiéra

Do do kin uvede Lidice distribuční společnost Bioscop na podzim 2010.

"Objevit historicky odpovídající domy, které bychom mohli srovnat se zemí, není snadné. Zvažujeme také, že necháme část Lidic vystavět jako dekoraci, ale to je zase velmi drahé," vysvětluje Dvořák. V každém případě se musí rozhodnout do září, kdy padne první klapka.

Jak slibuje režisérka, nebude to film jen pro milovníky historických válečných dramat. Příběh Lidic je podle ní příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní náhodou připletli do cesty dějinám. "A to se může přihodit každému," vysvětluje Nellis, proč staví snímek na osobních osudech jednotlivých hrdinů, blízkých každému divákovi.