Herec Karel Roden

Herec Karel Roden | foto: MF DNES

Roden bude točit s Renčem

  • 3
Během půl roku natočí režisér Filip Renč dva celovečerní filmy pro kina: Na vlastní nebezpečí a Hlídač č. 47.

V létě ještě Filip Renč stál v divoké balkánské řece, kde vznikalo akční drama Na vlastní nebezpečí; nyní od 3. listopadu do Vánoc bude režírovat u nás nezvyklý typ filmu: remake čili novou verzi českého díla Hlídač č. 47, v níž dal hlavní roli Karlu Rodenovi. "Jsou to naprosté protipóly," srovnává režisér oba projekty.

Po sedmdesáti letech
Zatímco ve filmu Na vlastní nebezpečí Renč slibuje "chlapskou podívanou s jednoduchým, ale silným a dojemným příběhem" a je už zvědav, jak zaboduje mezi vesměs laskavými domácími komediemi, v Hlídači č. 47 vidí hozenou rukavici dalšího žánru, ve kterém se cítí jako panic.

"V té látce přímo vidím filmařinu, kde se dají zúročit minulé zkušenosti. Spojuje pevnou stavbu, epický způsob vyprávění, výtvarně zajímavé období 20. let a sílu emocí," věří.

Prvního Hlídače č. 47 natočil před sedmdesáti lety režisér Josef Rovenský podle románu Josefa Kopty a scénáře, na němž se podílel Otakar Vávra. Národní umělec Jaroslav Průcha tu zazářil v hlavní roli starého traťového hlídače, který dočasně ohluchne, ale předstírá ztrátu sluchu i po uzdravení, aby zjistil pravdu o vztahu své mladé ženy k vesnickému floutkovi.

"Česká televize se ujala látky, která má k lacinosti hodně daleko," uznává Renč. Navíc jde po dlouhé době o film, který ČT zaplatí a uvede do kin sama, bez sponzorů a koproducentů; dokonce zvolila širokoúhlý formát, takže na obrazovce pak obstojí ve formátu 16:9.

Nejen technickými parametry se remake, jehož scénář Renč upravil se Zdeňkem Zelenkou, bude lišit od původního snímku. "Je to ryzí psychothriller, jenom potřeboval zmodernizovat a zjednodušit pro jiný styl vyprávění, aby byl napínavější.

Ale podstata zůstává: muž se rve s vlastní osudem, nad nímž nelze vyhrát, byť prošel válkou. Je to příběh plný vášně, žárlivosti, pocitu osamění i hrůzných vzpomínek z války, spojující tragédii první lásky s nenaplněností lásky druhé; film živočišný a vyloženě herecký," zdůrazňuje režisér.

Na takové látce prý nemůže zkoušet nováčky, potřebuje profesionály. Hlavní čtveřici spolu s Rodenem vytvoří Vladimír Dlouhý, Václav Jiráček a Lucie Šipošová, podle tradice vzájemného hereckého hostování ve filmu, jejž ten druhý právě režíruje, se u Renče mihne Jan Svěrák coby válečný invalida.

V plné polní
S Rodenem pracuje režisér poprvé: "Vážím si toho, že si našel čas, ačkoli hodně točí v zahraničí." Za kamerou debutuje Karel Fairaizl, s nímž Renč zatím točil spoty a tvrdí o něm, že prý má originální vidění.

"Čekají nás válečné scény, které chci udělat hodně naturalisticky, s plnou výbavou včetně zákopů. Všechno vznikne mimo ateliéry v reálném prostředí, domek i koleje, převážně ve smutné krajině na severu Čech," plánuje režisér.

Diváci rozhodně nemají čekat kopii původního Hlídače č. 47. "Rovenského verzi jsem viděl dvakrát a na svou éru je to dobrá práce. Ale vytáhla z Koptova románu méně, okleštila ho o některé postavy a samozřejmě obsahuje dobovou patetičnost, vážnost za každou cenu ve stylu: Pozor, točíme umění! Tohle určitě nechceme. Náš Hlídač č. 47 je prostě drsný příběh z drsné vesnice, která s hrdinou nemá slitování," shrnuje Renč. Obě jeho novinky se do kin dostanou v roce 2008.