Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roden a Němec, filmoví pašeráci mezi tanky

  9:34aktualizováno  9:34
Tak zvláštní roli Karel Roden ještě neměl. V režii Jana Němce totiž hraje Jana Němce: z dob, kdy režisér krkolomně pašoval své záběry z 21. srpna 1968 za hranice.

Režisér Jan Němec | foto: Monika TomáškováMF DNES

Neobvyklý film bude mít i neobvyklou premiéru. Němec totiž nesnáší slavnostní premiéry s jejich oficiálním řečněním a hodováním; navíc už se mu zajídají masové letošní hrátky s "magickými osmičkami" směrované ke čtyřicátému výročí invaze.

Takže svou novinku neuvede stylově v srpnu, nýbrž v červnu a její světovou premiéru svěří internetu: jmenovitě iDNES.cz. "Baví mě nové způsoby komunikace," vysvětlil jedenasedmdesátiletý filmař, který na iDNES.cz před časem pustil i premiéru svých Nočních hovorů s matkou.

Dino Ferrari, symbol svobody
Nový film má zatím pracovní název Holka Ferrari Dino - ze dvou důvodů. S pašováním tajných záběrů totiž pomáhala "italská spojka", jak říká režisér svým přátelům, italskému kolegovi z branže a novinářce.

"Itala hraje Jan Budař, jen pořád nevypadá jako Ital," směje se režisér. Pro roli dívky měl vyhlédnutou Scarlett Johanssonovou. "Ale nabídka se k ní nějak nedostala, takže klíčovou hrdinku, hrající si na Italku, zosobňuje osmnáctiletá Tammy Sundquist, Češka žijící ve Španělsku - a zároveň dcera představitelky Nastěnky v mém filmu Mučedníci lásky. Vlastně se ten příběh mohl klidně stát i její matce," líčí Němec.

Druhou příčinou pro italsky znějící titul filmu je slavný pamětnický symbol. Ferrari Dino, zvláštní série sportovního vozu, kterou dal Enzo Ferrari vytvořit na počest svého mrtvého syna Dina, se zrodila právě roku 1968 a pro mladé z tehdejšího Československa zosobňovala podle Němce "to úplně nejvíc", co si představovali v západním světě svobody za železnou oponou. Mimochodem, značka Ferrari Dino se zrovna letos vrací v upravené moderní podobě.

Z materiálu, jejž Němec pořídil 21. srpna 1968 v pražských ulicích přímo na místech největších střetů, pak sestřihal své Oratorium pro Prahu, jež získalo cenu mezinárodní kritiky na festivalu v Mannheimu. "Jednotlivé záběry prošly snad třemi stovkami filmů na celém světě, ale teď se použije původních šestnáct minut v celku. Kopii negativu jsem objevil v archivu rakouské televize," slibuje Němec, že film obsáhne i osud Rakušana, jenž dobový negativ zachránil a uchoval.

Jiným pomohl k Oscarovi
V hraném příběhu se prý vyskytnou "veškerá místa činu" Němcovy dobrodružné cesty - Praha, hranice, Vídeň i New York. Tím spíše překvapí, že rozpočet snímku včetně DVD a kopie, z nichž se bude také promítat, činí pouze 6,4 milionu korun; polovinu poskytl státní fond kinematografie. Němec tvrdí, že to úplně stačí: "Naopak, každý český film od kohokoli o čemkoli s náklady nad deset milionů korun je zbytečné rozhazování peněz!"

Původně chtěl režisér pro kameru "zopakovat" sovětskou invazi ve stopách dějin: loni 21. srpna měly vyjet tanky Prahou přesně stejnou trasou jako tehdy. Ale nakonec jednání s městem vzdal a scény s vojenskou technikou natočil v Milovicích.

"Není to dokument," upozorňuje, "ale ani plně věrná rekonstrukce." Postavu krásné dívky si upravil, ve skutečnosti to prý byla "dost příšerná novinářka". Ale co je pravda, vzpomínka, fabulace, to už dnes v paměti těžko rozliší. Ani Rodenovi se nepodobal: "Ale měl jsem jeho hnací sílu, energii, vztek."

Stoprocentně autentické tak budou v novém filmu jen dochované záběry. Prošly i oscarovým dokumentem Československo 1968, za nějž získali jeho tvůrci Robert M. Fresco a Denis Sanders zlatou sošku Oscara. "Použil je kdekdo, ale já jsem za ně nikdy nedostal ani zaplaceno," směje se Němec, jenž nakonec musel emigrovat. A jak skončili jeho "spolupašeráci"? Jejich další osudy shrnou závěrečné titulky.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz