Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rocková víla Patti Smithová

  11:49aktualizováno  11:49
Hypnotizující štíhlá žena, která seznámila rock s moderní poezií, punková hrdinka a legenda populární hudby Patti Smithová vystoupí 8. července ve Společenském sále pražského Kongresového centra. Smithová, v jejíž kapele hrál český emigrant Ivan Kral a která se dokázala načas vzdát kariéry kvůli rodině, má v Česku spoustu věrných posluchačů.
"Neměla jsem nic, co by fyzicky dávalo světu najevo, že jsem nějakým způsobem mimořádná, ale celou tu dobu jsem v sobě měla obrovskou víru a kuráž, která mě držela při životě bez ohledu na to, jak jsem na tom byla zle. Měla jsem v sobě takové světlo, které mě popohánělo dopředu," řekla Patti Smithová v jednom z prvních rozhovorů. ¨

Už v dětství, stráveném na jihu New Jersey, chtěla být zpěvačkou, ale také třeba hasičkou. Její tatínek byl továrním dělníkem a maminka servírkou, která kdysi zpívala v klubech. Rock´n´roll Patti okouzlil, když poprvé slyšela zpěváka Little Richarda. V období dospívání jej v rolích idolů vystřídali básníci Rimbaud, Baudelaire, Majkovskij nebo Newyorčan O´Hara.

Profil Patti Smithové

Zpěvačka, básnířka a punková šamanka se narodila 30. prosince 1946 v Chicagu. Ve třiadvaceti dala své dítě na adopci, aby se mohla věnovat umění. Od roku 1971 vystupovala v New Yorku, recitovala verše a kolem ní se postupně formovala skupina Patti Smith Group. V roce 1975 vyšlo debutové album Horses, které zasáhlo celou hudební branži jako bomba. Propojilo punkovou syrovost s intelektuální imaginativností textů. Tehdejší recenze přirovnávaly album k debutům Doors, Velvet Underground či Who. Koncerty Patti Smithové byly divoké. V Tampě zpěvačka spadla z pódia a zlomila si krční obratel. Zranění ji načas vyřadilo z koncertní činnosti. V roce 1978 měla Patti Smithová velký hit Because The Night, píseň vypůjčenou od Bruce Springsteena. V Británii to byl pátý největší hit komerčních žebříčků. O rok později se zpěvačka stáhla do ústraní. Na scénu se vrátila až po smrti svého manžela Freda Smithe. Od té doby vydala další tři alba včetně loňského titulu Gung Ho.
Smithová velmi toužila po uměleckém vyjádření a zpočátku jí bylo jedno, na kterou oblast se zaměří. "Když mi bylo osmnáct, začala jsem pracovat na rybím trhu. Tenkrát jsem chtěla být sochařkou. Do vší mé umělecké tvorby se táhl pach čerstvých ryb. Říkala jsem si: to je bezva, jak trpím," vzpomínala zpěvačka, která dříve než desky vydávala básnické sbírky.

Její život se však změnil, když se koncem šedesátých let přestěhovala do New Yorku, kde zapadla do rockové scény. Doprovázena kytaristou Lennym Kayem četla své divoké verše na vernisážích a v klubech. Jednou za nimi do zákulisí přišel neznámý šestadvacetiletý mladík: muzika se mu prý líbí, ale ještě lepší by to prý bylo s baskytarou a bubny. Ten mladík, Ivan Král z Prahy, už v kapele zůstal. Když Smithová v sedmdesátých letech protestovala proti věznění české skupiny The Plastic People Of The Universe, měla informace z první ruky.

Záměr, podle kterého by rock měl odhalit emoce na dřeň a připomenout lidem půvab jednoduchosti, naplnila Smithová a její kapela beze zbytku. Tehdy to byla mladá hrdinka, punková rebelka, která vydala významná alba Horses a Easter, jež ovlivnila celé zástupy rockerů. Když ji slyšel Michael Stipe, změnil se jeho život, a Smithová tak přispěla k založení skupiny R. E. M.

"Bez Patti Smithové by ženy v rocku byly jenom hopsalkami a ve stylech by zela obrovská propast mezi agresivitou a skromností. Punk by nenašel svou řeč, kytary by sloužily jenom k výuce akordů a zpívání by se omezilo na trefování správných not," napsal o Smithové týdeník Melody Maker.

Když se pak zamilovala do Freda Sonica Smithe, kytaristy kapely MC 5, stáhla se do ústraní. Díky tomu, že se necítila být jenom zpěvačkou nebo hudebnicí, nebylo to pro ni v roce 1979 tak těžké. Na její další úhledně zaranžované album Dream Of Life fanoušci čekali devět let. Mezitím Patti Smithová přivedla na svět syna Jacksona a dceru Jesse. Žili v ústraní v tiché oblasti St. Clair Shoes. Zpěvačka se starala o rodinu a pokračovala v psaní básní a prózy.

Z rovnováhy ji vytrhla ztráta manžela, který zemřel v roce 1994 na srdeční selhání. Patřili s Fredem k zcela výjimečným párům, jako by si byli souzeni. Jedině práce dokázala vytrhnout Patti Smithovou z krize. Vydala desku Gone Again, poklonu lásce a životu, kterým prošla ve vší jeho divokosti v pokoře. I v devětačtyřiceti zůstala hrdá a statečná, ovšem už nebyla tou rozhněvanou punkerkou.

"Zažila jsem mnoho těžkých chvil, nejtěžších ve svém životě. Ale chci, aby lidé věděli, že člověk může pokračovat v práci a necítí stud za to, že je dál schopen se radovat," říkala zpěvačka, která se domácím publiku představila poprvé v červenci 1996 na koncertu v pražském Kongresovém centru. Od té doby se do Česka vrací.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Najdete na iDNES.cz