Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rocková víla Patti Smithová

  11:49aktualizováno  11:49
Hypnotizující štíhlá žena, která seznámila rock s moderní poezií, punková hrdinka a legenda populární hudby Patti Smithová vystoupí 8. července ve Společenském sále pražského Kongresového centra. Smithová, v jejíž kapele hrál český emigrant Ivan Kral a která se dokázala načas vzdát kariéry kvůli rodině, má v Česku spoustu věrných posluchačů.
"Neměla jsem nic, co by fyzicky dávalo světu najevo, že jsem nějakým způsobem mimořádná, ale celou tu dobu jsem v sobě měla obrovskou víru a kuráž, která mě držela při životě bez ohledu na to, jak jsem na tom byla zle. Měla jsem v sobě takové světlo, které mě popohánělo dopředu," řekla Patti Smithová v jednom z prvních rozhovorů. ¨

Už v dětství, stráveném na jihu New Jersey, chtěla být zpěvačkou, ale také třeba hasičkou. Její tatínek byl továrním dělníkem a maminka servírkou, která kdysi zpívala v klubech. Rock´n´roll Patti okouzlil, když poprvé slyšela zpěváka Little Richarda. V období dospívání jej v rolích idolů vystřídali básníci Rimbaud, Baudelaire, Majkovskij nebo Newyorčan O´Hara.

Profil Patti Smithové

Zpěvačka, básnířka a punková šamanka se narodila 30. prosince 1946 v Chicagu. Ve třiadvaceti dala své dítě na adopci, aby se mohla věnovat umění. Od roku 1971 vystupovala v New Yorku, recitovala verše a kolem ní se postupně formovala skupina Patti Smith Group. V roce 1975 vyšlo debutové album Horses, které zasáhlo celou hudební branži jako bomba. Propojilo punkovou syrovost s intelektuální imaginativností textů. Tehdejší recenze přirovnávaly album k debutům Doors, Velvet Underground či Who. Koncerty Patti Smithové byly divoké. V Tampě zpěvačka spadla z pódia a zlomila si krční obratel. Zranění ji načas vyřadilo z koncertní činnosti. V roce 1978 měla Patti Smithová velký hit Because The Night, píseň vypůjčenou od Bruce Springsteena. V Británii to byl pátý největší hit komerčních žebříčků. O rok později se zpěvačka stáhla do ústraní. Na scénu se vrátila až po smrti svého manžela Freda Smithe. Od té doby vydala další tři alba včetně loňského titulu Gung Ho.
Smithová velmi toužila po uměleckém vyjádření a zpočátku jí bylo jedno, na kterou oblast se zaměří. "Když mi bylo osmnáct, začala jsem pracovat na rybím trhu. Tenkrát jsem chtěla být sochařkou. Do vší mé umělecké tvorby se táhl pach čerstvých ryb. Říkala jsem si: to je bezva, jak trpím," vzpomínala zpěvačka, která dříve než desky vydávala básnické sbírky.

Její život se však změnil, když se koncem šedesátých let přestěhovala do New Yorku, kde zapadla do rockové scény. Doprovázena kytaristou Lennym Kayem četla své divoké verše na vernisážích a v klubech. Jednou za nimi do zákulisí přišel neznámý šestadvacetiletý mladík: muzika se mu prý líbí, ale ještě lepší by to prý bylo s baskytarou a bubny. Ten mladík, Ivan Král z Prahy, už v kapele zůstal. Když Smithová v sedmdesátých letech protestovala proti věznění české skupiny The Plastic People Of The Universe, měla informace z první ruky.

Záměr, podle kterého by rock měl odhalit emoce na dřeň a připomenout lidem půvab jednoduchosti, naplnila Smithová a její kapela beze zbytku. Tehdy to byla mladá hrdinka, punková rebelka, která vydala významná alba Horses a Easter, jež ovlivnila celé zástupy rockerů. Když ji slyšel Michael Stipe, změnil se jeho život, a Smithová tak přispěla k založení skupiny R. E. M.

"Bez Patti Smithové by ženy v rocku byly jenom hopsalkami a ve stylech by zela obrovská propast mezi agresivitou a skromností. Punk by nenašel svou řeč, kytary by sloužily jenom k výuce akordů a zpívání by se omezilo na trefování správných not," napsal o Smithové týdeník Melody Maker.

Když se pak zamilovala do Freda Sonica Smithe, kytaristy kapely MC 5, stáhla se do ústraní. Díky tomu, že se necítila být jenom zpěvačkou nebo hudebnicí, nebylo to pro ni v roce 1979 tak těžké. Na její další úhledně zaranžované album Dream Of Life fanoušci čekali devět let. Mezitím Patti Smithová přivedla na svět syna Jacksona a dceru Jesse. Žili v ústraní v tiché oblasti St. Clair Shoes. Zpěvačka se starala o rodinu a pokračovala v psaní básní a prózy.

Z rovnováhy ji vytrhla ztráta manžela, který zemřel v roce 1994 na srdeční selhání. Patřili s Fredem k zcela výjimečným párům, jako by si byli souzeni. Jedině práce dokázala vytrhnout Patti Smithovou z krize. Vydala desku Gone Again, poklonu lásce a životu, kterým prošla ve vší jeho divokosti v pokoře. I v devětačtyřiceti zůstala hrdá a statečná, ovšem už nebyla tou rozhněvanou punkerkou.

"Zažila jsem mnoho těžkých chvil, nejtěžších ve svém životě. Ale chci, aby lidé věděli, že člověk může pokračovat v práci a necítí stud za to, že je dál schopen se radovat," říkala zpěvačka, která se domácím publiku představila poprvé v červenci 1996 na koncertu v pražském Kongresovém centru. Od té doby se do Česka vrací.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.

Americká zpěvačka a básnířka Patti Smithová.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz