Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rock for People a další si musí utáhnout opasek a upravit dramaturgii

  15:41aktualizováno  15:41
Šetřit na nákladech a upravovat dramaturgii kvůli novým tržním podmínkám musí pořadatelé některých zavedených kulturních akcí. I přesto se budou pro příští rok snažit udržet rozpočty na letošní úrovni.

Z festivalu Masters of Rock 2012 | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ačkoli působí v různých uměleckých oblastech a zaměřují se na různé cílové skupiny, shodují se, že diváci stále více zvažují, co si z jejich široké nabídky vyberou. Ovlivňuje to také zaplněnost sálů a prodej vstupenek.

Neúspěšný ročník kvůli špatnému počasí má za sebou hudební festival Rock for People, který hospodaří s rozpočtem v řádu desítek milionů korun. Tomu, aby neskončil v několikamilionové ztrátě, nezabránila ani rekordní třicetitisícová návštěvnost. "Jsme velmi uvážliví, vzhledem k ekonomické situaci si nemůžeme dovolit dělat nějaké riskantní akce," řekl spolupořadatel festivalu Rock for People Michal Thomes. Dramaturgie roku 2013 se tak bude odvíjet od podpory sponzorů. Festivalu ještě může pomoci milionová dotace Hradce Králové, o které budou na konci října rozhodovat zastupitelé.

Změny v chování diváků zaznamenal festival Tanec Praha, největší přehlídka svého druhu v Česku. "Není to nezájem, je to větší zvažování, co si ještě běžný divák 'může dovolit', na co ještě má, a na co už ne," uvedla zakladatelka Yvona Kreuzmannová. Přehlídka má akce dlouhodobě vyprodané, v posledních letech ale hůř získává sponzory. Podle Kreuzmannové nejde pouze o dopad krize, ale tanec jako takový, který je v Česku oproti evropským zemím stále menšinovým žánrem.

MFF Karlovy Vary je na tom dobře

Počty prodaných vstupenek okolo 130 tisíc kusů a zájem fanoušků se v posledních letech naopak nemění u karlovarského filmového festivalu. Ceny se podle mluvčí Uljany Donátové přes deset let daří držet na nejnižší možné hranici. Diváci, z nichž značnou část tvoří studenti, využívají zvýhodněné předplatné. Díky nákupu takzvaných "Festival Passů" pořídí jeden lístek i za 26 korun, což chce vedení přehlídky zachovat i v příštím roce.

Hledat umělecky hodnotné projekty ale menšího rozsahu musí festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu, i když má jeho vedení opačné představy. Jednotlivé ambasády a kulturní střediska totiž disponují stále menšími rozpočty, a jejich možnosti podpořit prezentaci umělců jsou proto omezené, tvrdí producentka Markéta Černá.

Už několik let nepřesahují ceny lístků 250 korun i přesto, že 90 procent produkcí pochází z ciziny. "Ano, dramaturgii upravujeme podle možností tak, abychom mohli divákům nabídnout evropské a světové trendy v taneční a divadelní sféře a současně nezbankrotovali," uvedla Černá.

Ceny vstupenek může ovlivnit zejména změna daně z přidané hodnoty, na což čeká i vedení Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Vláda ve stabilizačním balíčku navrhuje zvýšit obě sazby DPH o jeden bod na 15 a 21 procent. Pokud by návrh parlamentem neprošel, platil by dříve schválený zákon, který obě sazby od příštího roku sjednotí na 17,5 procenta. Změna DPH může cenu vstupného u dražších lístků výrazně ovlivnit a odrazit se i ve strategii prodeje.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz