Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rock for People a další si musí utáhnout opasek a upravit dramaturgii

  15:41aktualizováno  15:41
Šetřit na nákladech a upravovat dramaturgii kvůli novým tržním podmínkám musí pořadatelé některých zavedených kulturních akcí. I přesto se budou pro příští rok snažit udržet rozpočty na letošní úrovni.

Z festivalu Masters of Rock 2012 | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ačkoli působí v různých uměleckých oblastech a zaměřují se na různé cílové skupiny, shodují se, že diváci stále více zvažují, co si z jejich široké nabídky vyberou. Ovlivňuje to také zaplněnost sálů a prodej vstupenek.

Neúspěšný ročník kvůli špatnému počasí má za sebou hudební festival Rock for People, který hospodaří s rozpočtem v řádu desítek milionů korun. Tomu, aby neskončil v několikamilionové ztrátě, nezabránila ani rekordní třicetitisícová návštěvnost. "Jsme velmi uvážliví, vzhledem k ekonomické situaci si nemůžeme dovolit dělat nějaké riskantní akce," řekl spolupořadatel festivalu Rock for People Michal Thomes. Dramaturgie roku 2013 se tak bude odvíjet od podpory sponzorů. Festivalu ještě může pomoci milionová dotace Hradce Králové, o které budou na konci října rozhodovat zastupitelé.

Změny v chování diváků zaznamenal festival Tanec Praha, největší přehlídka svého druhu v Česku. "Není to nezájem, je to větší zvažování, co si ještě běžný divák 'může dovolit', na co ještě má, a na co už ne," uvedla zakladatelka Yvona Kreuzmannová. Přehlídka má akce dlouhodobě vyprodané, v posledních letech ale hůř získává sponzory. Podle Kreuzmannové nejde pouze o dopad krize, ale tanec jako takový, který je v Česku oproti evropským zemím stále menšinovým žánrem.

MFF Karlovy Vary je na tom dobře

Počty prodaných vstupenek okolo 130 tisíc kusů a zájem fanoušků se v posledních letech naopak nemění u karlovarského filmového festivalu. Ceny se podle mluvčí Uljany Donátové přes deset let daří držet na nejnižší možné hranici. Diváci, z nichž značnou část tvoří studenti, využívají zvýhodněné předplatné. Díky nákupu takzvaných "Festival Passů" pořídí jeden lístek i za 26 korun, což chce vedení přehlídky zachovat i v příštím roce.

Hledat umělecky hodnotné projekty ale menšího rozsahu musí festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu, i když má jeho vedení opačné představy. Jednotlivé ambasády a kulturní střediska totiž disponují stále menšími rozpočty, a jejich možnosti podpořit prezentaci umělců jsou proto omezené, tvrdí producentka Markéta Černá.

Už několik let nepřesahují ceny lístků 250 korun i přesto, že 90 procent produkcí pochází z ciziny. "Ano, dramaturgii upravujeme podle možností tak, abychom mohli divákům nabídnout evropské a světové trendy v taneční a divadelní sféře a současně nezbankrotovali," uvedla Černá.

Ceny vstupenek může ovlivnit zejména změna daně z přidané hodnoty, na což čeká i vedení Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Vláda ve stabilizačním balíčku navrhuje zvýšit obě sazby DPH o jeden bod na 15 a 21 procent. Pokud by návrh parlamentem neprošel, platil by dříve schválený zákon, který obě sazby od příštího roku sjednotí na 17,5 procenta. Změna DPH může cenu vstupného u dražších lístků výrazně ovlivnit a odrazit se i ve strategii prodeje.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz