Jiří Kovanda se dostal do čela žebříčku výtvarníků založeném na indexu J&T Banka Art.

Jiří Kovanda se dostal do čela žebříčku výtvarníků založeném na indexu J&T Banka Art. | foto: 2media

Českému umění loni vládli klasik Emil Filla a současník Jiří Kovanda

  • 1
Co mají společného Alfons Mucha, Václav Špála, Josef Mánes nebo třeba Theodor Pištěk? Kromě toho, že jde o naše přední a uznávané výtvarníky, patří mezi nejméně pět desítek tvůrců, jejichž díla loni na tuzemských aukcích dosáhla na autorské rekordy.

Jinak byl loňský dražební trh třetí nejlepší v novodobé české historii. Vyplývá to z údajů, které vyšly v aktuálně zveřejněné Ročence Art+.

Deset nejdražších děl roku 2014

Emil Filla, Hlava muže s dýmkou

1. Emil Filla: Hlava muže s dýmkou (16,8)

2. Toyen: Sen (16,32)

3. Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana (12,4)

4. Čchi-Paj-Š’: Šest krevet (11,53)

5. Emil Filla: Zátiší se sokolem (10,8)

6. Alfons Mucha: Pano ze Světové výstavy v Paříži (9,6)

7. Čchi Paj-Š’: Sedící rybář (9,42)

8. Jan Preisler: Jaro (8,87)

9. Emil Filla: Holandské zátiší (8,76)

10. Emil Filla: Zátiší (8,4)

V číslech to znamená, že aukce loni nabídly přes 22 tisíc děl a nové majitele našlo deset tisíc z nich. Sběratelé a investoři za ně zaplatili 854 milionů korun, což oproti dosud nejúspěšnějšímu roku 2013 znamená propad asi o deset procent.

Pro lepší orientaci tvůrci ročenky dělí aukční trh na tři základní segmenty. Prvním jsou díla, jež se prodají za více než milion korun. To jsou nejatraktivnější a nejsledovanější položky, kterým vévodí Fillův obraz Hlava muže s dýmkou prodaný v květnu za 16,8 milionu korun. Přes milion se vydražilo 136 děl, průměrná cena činí tři miliony. Na opačné straně je umění prodané do jednoho sta tisíc, kde průměrná cena za dílo je 17 tisíc korun. Úplně nejlépe se vedlo střední hladině. Za částky nad sto tisíc korun se vydražilo 891 položek, o 109 více než v předchozím roce a průměrná cena vychází na 314 tisíc korun.

Nejvíc malířů

Součástí ročenky je i zpráva o stavu současného umění, který druhým rokem sleduje a do čísel převádí J&T Banka Art Index. Ten zohledňuje činnost tvůrců narozených po roce 1950 na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu a měl by být jakýmsi návodem pro potenciální sběratele.

Do jeho čela se letos dostal Jiří Kovanda (1953) známý tím, že do malby začleňuje různé nalezené věci. Vůbec „čistý“ malíř se do top 10 nedostal žádný, ač v první stovce jsou malířů čtyři desítky a jde tak o nejzastoupenější médium.

Za Kovandou se umístili Kateřina Šedá, Eva Koťátková, Zbyněk Baladrán, zesnulý Ján Mančuška, Krištof Kintera, Dominik Lang, Tomáš Vaněk, Markéta Othová a Jiří David.