Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Robinzonáda o tom, že přirozenost vždy zvítězí nad sebesvůdnější iluzí

aktualizováno 
- Ostrovy a pláže patří do archetypální výbavy britské literatury. Od Robinsona Crusoea přes utopickou komunitu v Huxleyově Ostrově a zkažený Ráj Goldingova Pána much až třeba k Ballardovu existenciálnímu trosečnictví Betonového ostrova; ostatně domov hrdiny Banksovy Vosí továrny je vlastně také ostrovem. Ostrovy jsou připomínkou britské koloniální slávy, metaforou odloučenosti a izolace jak britského ostrovního království, tak jednotlivce.

Román mladého britského autora Alexe Garlanda Pláž na tradici všech uvedených titulů organicky navazuje - a posunuje ji k současnosti. Hrdina příběhu Richard je jedním z mnoha Angličanů, jimž učarovalo bezstarostné potulování po exotických zemích. Patří do oné zvláštní mezinárodní komunity mladých lidí s batůžky, kteří zaplňují levné hotely v asijských přímořských městech a sbírají zkušenosti nebo zážitky, či prostě jen zabíjejí nudu. Richard však na rozdíl od těch ostatních získá tajnou informaci: společně s dvěma francouzskými přáteli objeví zapadlý ostrůvek u thajského pobřeží, nenápadný kousek země kontrolovaný mafií pěstitelů konopí. Zde, na území nikoho, žije skupina lidí ze všech koutů světa, kteří se rozhodli vzdát se výhod civilizace a vytvořit takřka utopickou komunitu založenou na přátelském soužití a dobrovolné spolupráci. Jako každý pokus o utopii, i tento je ve své statičnosti nestabilní, zranitelný libovolným novým prvkem. A je to právě příchod Richarda a jeho přátel, co bezděky přispěje poslední kapkou k tomu, aby se nad umělým rájem zatáhly stíny a uspíšily jeho konec.
Zatímco například román Pán much je zasazen do jakéhosi bezčasí a jen podle jednoho detailu se dozvídáme, že se snad odehrává v blízké budoucnosti, Garlandova Pláž je naopak nesčíslnými úponky spjata se současností (originál vyšel v roce 1996). Moderní mediální doba a životní styl se obtiskly do autora i jeho hrdiny. Richard řeší některé zapeklité situace po vzoru hrdinů z oblíbených akčních filmů. Rád se stylizuje do průzkumníka z války ve Vietnamu, kterou sám nezažil. Vypjatou životní situaci přirovnává k jedné z fází počítačové hry, dny si zpříjemňuje kouřením marihuany, hodiny tráví u bateriového gameboye.
Jistě i tato věrnost duchu doby přispěla k nesmírné popularitě románu. Richard žije stejnými problémy jako kterýkoliv jiný mladý Angličan. Snadné ztotožnění se s hrdinou, které bývá zárukou úspěchu, autor ještě pojistil tím, že Richard je inteligentní, duchapřítomný a dělá ve správnou chvíli správná rozhodnutí, aniž ztrácí tvář obyčejného člověka.
Garland se zaměřuje na vztahy uvnitř skupiny obyvatel pláže, méně přesvědčivý je v psychologii jednotlivců. Ty by bez vlastních jmen nebylo možné podle dialogů či jednání téměř rozeznat. Čtenář také musí potlačit nedůvěru ve věrohodnost popisovaného o něco víc, než bývá zvykem. Řada věcí není dořečena, spisovatel vynáší na světlo útržky příběhu, v několika vstupech se Richard-autor dokonce jakoby ospravedlňuje, že už si všechno nepamatuje, ale v celkové mozaice chybí příliš mnoho kousků.
Pokud si čtenář chce příběh užít, musí pravděpodobnost chování hrdinů a vůbec možnost existence takového společenství přijmout tak, jak jsou nabídnuty.
Neučesanost či nedotaženost však může mít i své kouzlo, příběh vyznívá velmi osobně a bezprostředně. Kromě toho Garland disponuje nepopiratelným vypravěčským darem a dobře využívá detailů a postřehů k iluminaci celého plátna. Richard, jenž na ostrov utekl od reality, nakonec musel té nejtvrdší realitě pohlédnout do očí právě zde a zjistit, že lidská přirozenost vždy zvítězí nad sebesvůdnější iluzí.

Alex Garland: Pláž. Přeložil David Záleský. Volvox Globator, Praha 1999. 352 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz