Doporučujeme

Robin Sloan je hrdinou Twitteru i úspěšným spisovatelem.

Robin Sloan je hrdinou Twitteru i úspěšným spisovatelem. | foto: Profimedia.cz

Vychází už třetí kniha vizionáře, který kariéru začínal na Twitteru

  • 0
Americký ekonom Robin Sloan udělal kariéru na sociální síti Twitter, kde ho považují za geniálního vizionáře, už tři roky ho však celý svět zná také jako spisovatele. Debutoval románem Annabellino schéma, který kritika přirovnala k Sherlocku Holmesovi digitálního věku.

O rok později přišel s knihou Nonstop knihkupectví pana Penumbry, tentokrát ho srovnávali s raným Umbertem Ecem a nešetřili pěti hvězdičkami. Za týden má ve Spojených státech vyjít jeho třetí kniha. Ani čeští čtenáři se nemusí cítit ochuzeni. Host vydává Nonstop knihkupectví pana Penumbry.

Tištěný versus digitální

Kdo kdy viděl, aby mělo knihkupectví otevřeno čtyřiadvacet hodin denně? Byť by to bylo knihkupectví vedle striptýzového baru. Mladý webdesignér Clay nastoupí v podivném obchodě na noční směny. Brzy mu však dojde, že bibliofilové, kteří sem v noci chodí, si žádnou knížku nekoupí. Pak se objeví šifry, tajné kódy a indicie. Clay na jejich luštění naštěstí není sám, jeho parťáci pracují u Googlu i v Silicon Valley. Humor i napětí vznikají na místě střetu dvou světů - starého, tištěného, hmatatelného a nového, digitálního, reprezentovaného moderními médii.

Jak už to tak bývá u lidí, kteří jsou ve virtuálním prostoru jako doma, Robin Sloan se nejprve nezdržoval s papírovou knihou a Knihkupectví vydal jen elektronicky a svépomocí, od čtenářů chtěl devětadevadesát centů za stažení. Jenomže pak se kniha stala tak žádanou, že vyšla i klasickým nákladem. A stala se bestsellerem na prestižním žebříčku The New York Times.