Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Robin Hood na točně: dobrá letní atrakce

  0:01aktualizováno  0:01
Divadlo pod potemnělým širým nebem disponuje zvláštní alchymií, která obyčejné kovy transmutuje ve zlato. Pochopitelně za předpokladu, že režisér umí své řemeslo.

Z inscenace Robin Hood - Jihočeské divadlo - otáčivé hlediště Český Krumlov | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Jihočeské divadlo, které obhospodařuje otáčivé hlediště v zahradě zámku v Českém Krumlově, letos vsadilo na příběh sherwoodského zbojníka. Robina Hooda inscenuje ve velkém, romantickém duchu, s početným komparzem, šermíři, kaskadéry a živými koňmi.

Na jevišti by z takto pojatého konceptu nejspíš vyšla kašírovaná rytírna, na trávníku anglického parku efektní podívaná, která si nezadá s kdejakým filmovým zpracováním zbojnické legendy. Krumlovský Robin Hood je dobře zvládnutou pohádkou pro dospělé, oddychovým představením, které neurazí.

Režisér Martin Glaser používá filmové principy, pracuje šikovně se střihem, respektive "pootočením jeviště". Rychle střídá prostředí a záběry nabízí opulentní, včetně hořících kulis, psanců spouštějících se z korun stromů nebo průvodu s loučemi.

Přestože park sám poskytuje patřičné dekorace, na výpravě se nešetřilo, "neviditelní" kulisáci mezi jednotlivými pootočeními zvládají nainstalovat třeba chatrč vědmy, zbojnické ležení či hradní bránu. Glaser také dobře pochopil pravidla žánru, příběh vypráví bez naschválů nebo přílišné paradoxnosti.

Šerif z Nottinghamu je ukázkový zločinec, Robinova milá Mariana zase snoubí dívčí půvab se statečností Amazonky, zbojnická parta pak představuje známé a oblíbené typy včetně rázné táborové "markytánky". Komických prvků stavějících na lehce dětinském humoru je tak akorát. Dějová linka, obsahující všechny nezbytné atributy, se sděluje srozumitelně.

Hercům dá jistě větší práci zvládat rychle přesuny (někdy i s převleky) kolem točny a dobrou výslovnost než zahrát své charaktery. Nejtěžší to má představitel Robina Hooda Ondřej Veselý.

Jeho hrdina je tak skrz naskrz kladný, že popírá i pravidla zbojnického povolání. S nechutí totiž bere i bohatým. Již rytířskou výstrojí dává najevo, že je zapuzeným šlechticem, který se sloganem "noblesse oblige" řídí i při přepadání cestujících.

Pro Veselého je to ovšem značně nevděčná úloha, a tak je jeho Robin přece jen poněkud panákovitý. Ondřej Volejník jako Šerif či Princ Jan Tomáše Drápely se drží v mantinelech vymezených svým padoušstvím, o typově přesných zbojnících již byla řeč.

Největší příležitost má Taťána Kupcová jako šerifova sestra, zamilovaná do Robina. Její Eleanor je "správná mrcha" i svým způsobem oběť - škoda, že právě její příběh tvůrci nedokázali nějak zakončit.

MARTIN GLASER, OLGA ŠUBRTOVÁ - Robin Hood
Otáčivé hlediště Český Krumlov, Jihočeské divadlo, režie Martin Glaser, hrají Ondřej Veselý, Dana Verzichová, Ondřej Volejník, Taťána Kupcová a další. Délka 90 minut.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz