Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Robin Hood na točně: dobrá letní atrakce

  0:01aktualizováno  0:01
Divadlo pod potemnělým širým nebem disponuje zvláštní alchymií, která obyčejné kovy transmutuje ve zlato. Pochopitelně za předpokladu, že režisér umí své řemeslo.

Z inscenace Robin Hood - Jihočeské divadlo - otáčivé hlediště Český Krumlov | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Jihočeské divadlo, které obhospodařuje otáčivé hlediště v zahradě zámku v Českém Krumlově, letos vsadilo na příběh sherwoodského zbojníka. Robina Hooda inscenuje ve velkém, romantickém duchu, s početným komparzem, šermíři, kaskadéry a živými koňmi.

Na jevišti by z takto pojatého konceptu nejspíš vyšla kašírovaná rytírna, na trávníku anglického parku efektní podívaná, která si nezadá s kdejakým filmovým zpracováním zbojnické legendy. Krumlovský Robin Hood je dobře zvládnutou pohádkou pro dospělé, oddychovým představením, které neurazí.

Režisér Martin Glaser používá filmové principy, pracuje šikovně se střihem, respektive "pootočením jeviště". Rychle střídá prostředí a záběry nabízí opulentní, včetně hořících kulis, psanců spouštějících se z korun stromů nebo průvodu s loučemi.

Přestože park sám poskytuje patřičné dekorace, na výpravě se nešetřilo, "neviditelní" kulisáci mezi jednotlivými pootočeními zvládají nainstalovat třeba chatrč vědmy, zbojnické ležení či hradní bránu. Glaser také dobře pochopil pravidla žánru, příběh vypráví bez naschválů nebo přílišné paradoxnosti.

Šerif z Nottinghamu je ukázkový zločinec, Robinova milá Mariana zase snoubí dívčí půvab se statečností Amazonky, zbojnická parta pak představuje známé a oblíbené typy včetně rázné táborové "markytánky". Komických prvků stavějících na lehce dětinském humoru je tak akorát. Dějová linka, obsahující všechny nezbytné atributy, se sděluje srozumitelně.

Hercům dá jistě větší práci zvládat rychle přesuny (někdy i s převleky) kolem točny a dobrou výslovnost než zahrát své charaktery. Nejtěžší to má představitel Robina Hooda Ondřej Veselý.

Jeho hrdina je tak skrz naskrz kladný, že popírá i pravidla zbojnického povolání. S nechutí totiž bere i bohatým. Již rytířskou výstrojí dává najevo, že je zapuzeným šlechticem, který se sloganem "noblesse oblige" řídí i při přepadání cestujících.

Pro Veselého je to ovšem značně nevděčná úloha, a tak je jeho Robin přece jen poněkud panákovitý. Ondřej Volejník jako Šerif či Princ Jan Tomáše Drápely se drží v mantinelech vymezených svým padoušstvím, o typově přesných zbojnících již byla řeč.

Největší příležitost má Taťána Kupcová jako šerifova sestra, zamilovaná do Robina. Její Eleanor je "správná mrcha" i svým způsobem oběť - škoda, že právě její příběh tvůrci nedokázali nějak zakončit.

MARTIN GLASER, OLGA ŠUBRTOVÁ - Robin Hood
Otáčivé hlediště Český Krumlov, Jihočeské divadlo, režie Martin Glaser, hrají Ondřej Veselý, Dana Verzichová, Ondřej Volejník, Taťána Kupcová a další. Délka 90 minut.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz