Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Robert Ludlum byl vypravěč, ne špion

  10:23aktualizováno  10:23
"Všechno, co se dozvíš, je lež. Všechno, co děláš, vidí. Všechno, čeho se bojíš, je skutečné." Tak pravil Robert Ludlum. Americký spisovatel, mistr špionážního žánru, jenž zemřel v pondělí na srdeční záchvat ve věku třiasedmdesáti let. Ludlum psal o agentech a tajných službách tak věrohodně, že se o něj začala zajímat CIA. Všech jeho dvaadvacet politických thrillerů se stalo bestsellery: prodalo se jich dohromady 220 milionů výtisků ve čtyřiceti zemích světa.

Československo, to komunistické, mezi nimi fakticky nebylo, jeho knihy se pašovaly. "Z Francie jsem si vezl asi sto dvacet paperbacků a mezi nimi i Ludlumovu Mozaiku Parsifal," popisuje publicista a autorův fanda Roman Lipčík a dodává: "Ludlum často zasazuje své knihy do střední Evropy. Naneštěstí v Mozaice Parsifal hned první věta byla v češtině: Proboha, něco se stalo. Celníky to nesmírně zaujalo a na hranicích jsem strávil několik hodin vysvětlováním, že ve skutečnosti jde o pokrokový román."

Oficiálně komunistický režim povolil jedinou, prý nejnevinnější Ludlumovu prózu, která vyšla roku 1983 ve slovenštině pod názvem Chancellerov rukopis. Po roce 1989 Ludlumovy prózy tiskl Talpress, v roce 1998 se populárního autora ujalo ostravské nakladatelství Domino. Zaoceánští kritici Ludlumovi sice vytýkali neohrabaná klišé a směšné dialogy, smáli se jeho všudypřítomným vykřičníkům a kurzivou zdůrazněným pasážím, nicméně i oni se nechávali strhnout. "Je to všivý román. Četl jsem, četl a skončil až ve tři v noci," poznamenal o jednom Ludlumově románu recenzent listu The Washington Post.

Na literární pole Ludlum vstoupil až ve čtyřiceti; za sebou měl dvacetiletou zkušenost divadelního producenta a herce menších rolí. Bývalá profese ho prý naučila umění show - a kritikové sarkasticky dodávali, že jeho zápletky jsou stejně nakroucené jako divadelní scénáře. Zúročil také rodinné zázemí: polská manželka Mary, již znal už ze studií na Wesleyanské univerzitě, dodávala reálie ke středoevropské tematice.

Hned Ludlumův debut z roku 1971, román Dědictví Scarlattiů, bodoval. "Pro Američany byl objevem: bezstarostnou, konzumní literaturu rozčísl znepokojivými otázkami, které se týkaly celého světa. Otevřel dveře geopolitickému románu, upozornil na moc vysoce organizovaných skupin, ať už jsou to teroristé nebo neonacisté. Integroval do děje vrcholnou techniku. To všechno kloubil do složitých, někdy až přetažených schémat, většinou na úkor psychologického prokreslení jedinců.

Ale o to vůbec nešlo. Důležité bylo odhalit nedostatky systémů, politické machinace, zákulisí," vypočítává autorovy klady Roman Lipčík. S každou vydanou knížkou Ludlumův nejen obchodní kredit vzrůstal. Jeho poslední román Prométheova lest, jehož překlad k vydání připravuje nakladatelství Domino, se dlouhodobě drží na předních příčkách amerických bestsellerů. Za jeden titul prý Ludlum dostával až čtyři miliony dolarů. Špion Jason Bourne, který neustále mění svoji totožnost a prolíná několika Ludlumovými romány, se stal pojmem: v právě natáčeném filmu společnosti Universal Pictures by ho měl sehrát oscarový laureát a miláček žen Matt Damon.

Ludlumovy prózy však vyvolávaly řadu otázek: "Odkud berete své prominentní informace? Jak to, že tak přesně popisujete taktiky CIA, FBI, MI5, MI6? Kdo jste Roberte Ludlume? Jste špion?" dramaticky se ptali čtenáři v on-line rozhovorech. Taková podezření Ludlum striktně vyvracel: "Bože ne! Nejsem blázen, abych fušoval tajným agentům do řemesla. Jednou jsem měl na telefonu odposlech a podruhé se mě ptali, co vím. Občas si s nimi dám panáka - ale stačí mi výlučně má fantazie a schopnost vytvořit příběh, který nebude čtenářům připadat jako vycucaný z prstu."

Robert Ludlum tedy zřejmě nebyl špion, ale vypravěč se srdcem špiona. Než se pustil do díla, několik měsíců sbíral informace. Inspirovaly ho noviny a magazíny, technické detaily si prý většinou vymýšlel. Jeho denní režim měl k dobrodružství vskutku daleko: vstával o půl páté ráno, pracoval tři čtyři hodiny, pak přestávka na jídlo a tisk, a zase práce. Jeho romány vznikaly na stránkách žlutých bloků, které nikdy nevyměnil za modernější počítač. Podle svých slov neustále škrtal a někdy byla výsledkem celodenního snažení jediná stránka. "Nepříliš vzrušující život, což?" poznamenal v roce 1990 autor vzrušujících příběhů, po němž zbyly tři dosud nevydané romány.

Robert Ludlum.

Robert Ludlum.

Robert Ludlum.

Robert Ludlum.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Ferrari F12 Berlinetta 6,3...
Ferrari F12 Berlinetta 6,3...

r.v. 2016, naj. 7 500 km, benzín, 1. majitel
6 650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz