Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ringo Čech a Ivo Pešák vystavují obrazy

  9:01aktualizováno  9:01
Veselí nad Moravou - Dvě svérázné postavy českého zábavního průmyslu - František Ringo Čech a Ivo Pešák - vystavují ve veselské Městské galerii obrazy. "Obě jména lákají do galerie lidi, kteří normálně malbu nevyhledávají," přiznává ředitel galerie Milan Raška. Mluví o několikanásobku návštěvníků, přesné údaje o zvýšené návštěvnosti po týdenním trvání výstavy ještě nezná.

Plátna obou shrnují tvorbu posledních dvaceti let. Obrazy představitelů tuzemského šoubysnysu mají punc umění neškolených samouků. Jejich autoři sází na vyprávěné anekdoty, barevnou harmonii i nezastíranou neumělost. "Divák nemusí nic luštit. Vidí psa nebo ženskou v bizarní situaci a je spokojený," komentuje Raška, sám profesionální výtvarník.

Ringo Čech o sobě prozrazuje: "Mám španělského galeristu. Mé obrazy vlastní Arnold Schwarzeneger, Annie Girardotová, Franco Nero, Michel Piccoli nebo Martina Navrátilová."

Čech přivezl do Veselí na tři desítky obrazů, které dokumentují jeho osmadvacetileté výtvarné snažení. Všechny své práce sjednotil bílými rámy a mosaznými štítky s názvy a jménem autora. Vedle siluet pražských věží Čech neidylicky zachycuje pohádky a literární motivy. Jeho Šípková Růženka nabízí známou bytost spící po konzumaci laciného šípkového vína. Na jiném plátně zachytil hrob Franze Kafky, dílko V zámku a podzámčí  nabídne čtyři souložící páry v kýčově utěšené krajině.

Obrazy Ivo Pešáka
Ivo Pešák na sedmnácti plátnech představuje dva žánry: ženský akt a portréty. Popisnost jeho pláten podtrhují i názvy: Snídaně s trávou, Dobře vyvinutá Jarmila nebo dílo XXL předvádějící obrovské ženské poprsí. Jiné z Pešákových děl, Tři grácie, zachycuje trojici lehkých děv před podnikem Moulin Rouge.

Pešák je původním vzděláním hudebník. Proto si všímá také velikánů vážné hudby Beethovena nebo Dvořáka. "Pro vážnou hudbu nemám příliš vážný obličej," glosuje školený klarinetista Pešák. Svůj projev podle vlastních slov tříbí konzultacemi s absolventy výtvarné akademie. "Na nic si nehrají, což převažuje umělecké nedostaky," míní o Pešákovi Raška.

Dvě svérázné postavy českého zábavního průmyslu - František Ringo Čech a Ivo Pešák - vystavují ve veselské Městské galerii. Na snímku je obraz F. R. Čecha.

Malířský samouk František Ringo Čech používá na svých obrazech i drsný černý humor jako je tomu na obraze Smolný den z roku 1988. Svůj výtvarný rukopis komentuje prostě: "Mým nedostižným vzorem je Josef Lada."

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz