Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ringo Čech a Ivo Pešák vystavují obrazy

  9:01aktualizováno  9:01
Veselí nad Moravou - Dvě svérázné postavy českého zábavního průmyslu - František Ringo Čech a Ivo Pešák - vystavují ve veselské Městské galerii obrazy. "Obě jména lákají do galerie lidi, kteří normálně malbu nevyhledávají," přiznává ředitel galerie Milan Raška. Mluví o několikanásobku návštěvníků, přesné údaje o zvýšené návštěvnosti po týdenním trvání výstavy ještě nezná.

Plátna obou shrnují tvorbu posledních dvaceti let. Obrazy představitelů tuzemského šoubysnysu mají punc umění neškolených samouků. Jejich autoři sází na vyprávěné anekdoty, barevnou harmonii i nezastíranou neumělost. "Divák nemusí nic luštit. Vidí psa nebo ženskou v bizarní situaci a je spokojený," komentuje Raška, sám profesionální výtvarník.

Ringo Čech o sobě prozrazuje: "Mám španělského galeristu. Mé obrazy vlastní Arnold Schwarzeneger, Annie Girardotová, Franco Nero, Michel Piccoli nebo Martina Navrátilová."

Čech přivezl do Veselí na tři desítky obrazů, které dokumentují jeho osmadvacetileté výtvarné snažení. Všechny své práce sjednotil bílými rámy a mosaznými štítky s názvy a jménem autora. Vedle siluet pražských věží Čech neidylicky zachycuje pohádky a literární motivy. Jeho Šípková Růženka nabízí známou bytost spící po konzumaci laciného šípkového vína. Na jiném plátně zachytil hrob Franze Kafky, dílko V zámku a podzámčí  nabídne čtyři souložící páry v kýčově utěšené krajině.

Obrazy Ivo Pešáka
Ivo Pešák na sedmnácti plátnech představuje dva žánry: ženský akt a portréty. Popisnost jeho pláten podtrhují i názvy: Snídaně s trávou, Dobře vyvinutá Jarmila nebo dílo XXL předvádějící obrovské ženské poprsí. Jiné z Pešákových děl, Tři grácie, zachycuje trojici lehkých děv před podnikem Moulin Rouge.

Pešák je původním vzděláním hudebník. Proto si všímá také velikánů vážné hudby Beethovena nebo Dvořáka. "Pro vážnou hudbu nemám příliš vážný obličej," glosuje školený klarinetista Pešák. Svůj projev podle vlastních slov tříbí konzultacemi s absolventy výtvarné akademie. "Na nic si nehrají, což převažuje umělecké nedostaky," míní o Pešákovi Raška.

Dvě svérázné postavy českého zábavního průmyslu - František Ringo Čech a Ivo Pešák - vystavují ve veselské Městské galerii. Na snímku je obraz F. R. Čecha.

Malířský samouk František Ringo Čech používá na svých obrazech i drsný černý humor jako je tomu na obraze Smolný den z roku 1988. Svůj výtvarný rukopis komentuje prostě: "Mým nedostižným vzorem je Josef Lada."

Autoři:Nejčtenější

Zemřel herec Václav Glazar, proslavil se v kostýmu jeptišky v Kameňáku

Z filmu Kameňák

Václav Glazar zemřel ve středu, bylo mu 65 let. Informaci přinesl režisér Zdeněk Troška, jehož série filmových Kameňáků...

Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

RECENZE: Utoya, 22. července je přímý přenos masakru. Ale proč?

Z filmu Utoya, 22. července

Nic než strach. Cílený, přiživovaný, stupňovaný strach o děti. To je norský film Utoya, 22. července, který se po sedmi...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz