Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ringo Čech a Ivo Pešák vystavují obrazy

  9:01aktualizováno  9:01
Veselí nad Moravou - Dvě svérázné postavy českého zábavního průmyslu - František Ringo Čech a Ivo Pešák - vystavují ve veselské Městské galerii obrazy. "Obě jména lákají do galerie lidi, kteří normálně malbu nevyhledávají," přiznává ředitel galerie Milan Raška. Mluví o několikanásobku návštěvníků, přesné údaje o zvýšené návštěvnosti po týdenním trvání výstavy ještě nezná.

Plátna obou shrnují tvorbu posledních dvaceti let. Obrazy představitelů tuzemského šoubysnysu mají punc umění neškolených samouků. Jejich autoři sází na vyprávěné anekdoty, barevnou harmonii i nezastíranou neumělost. "Divák nemusí nic luštit. Vidí psa nebo ženskou v bizarní situaci a je spokojený," komentuje Raška, sám profesionální výtvarník.

Ringo Čech o sobě prozrazuje: "Mám španělského galeristu. Mé obrazy vlastní Arnold Schwarzeneger, Annie Girardotová, Franco Nero, Michel Piccoli nebo Martina Navrátilová."

Čech přivezl do Veselí na tři desítky obrazů, které dokumentují jeho osmadvacetileté výtvarné snažení. Všechny své práce sjednotil bílými rámy a mosaznými štítky s názvy a jménem autora. Vedle siluet pražských věží Čech neidylicky zachycuje pohádky a literární motivy. Jeho Šípková Růženka nabízí známou bytost spící po konzumaci laciného šípkového vína. Na jiném plátně zachytil hrob Franze Kafky, dílko V zámku a podzámčí  nabídne čtyři souložící páry v kýčově utěšené krajině.

Obrazy Ivo Pešáka
Ivo Pešák na sedmnácti plátnech představuje dva žánry: ženský akt a portréty. Popisnost jeho pláten podtrhují i názvy: Snídaně s trávou, Dobře vyvinutá Jarmila nebo dílo XXL předvádějící obrovské ženské poprsí. Jiné z Pešákových děl, Tři grácie, zachycuje trojici lehkých děv před podnikem Moulin Rouge.

Pešák je původním vzděláním hudebník. Proto si všímá také velikánů vážné hudby Beethovena nebo Dvořáka. "Pro vážnou hudbu nemám příliš vážný obličej," glosuje školený klarinetista Pešák. Svůj projev podle vlastních slov tříbí konzultacemi s absolventy výtvarné akademie. "Na nic si nehrají, což převažuje umělecké nedostaky," míní o Pešákovi Raška.

Dvě svérázné postavy českého zábavního průmyslu - František Ringo Čech a Ivo Pešák - vystavují ve veselské Městské galerii. Na snímku je obraz F. R. Čecha.

Malířský samouk František Ringo Čech používá na svých obrazech i drsný černý humor jako je tomu na obraze Smolný den z roku 1988. Svůj výtvarný rukopis komentuje prostě: "Mým nedostižným vzorem je Josef Lada."

Autoři:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

RECENZE: Veselé díky za Dabing Street, kde z vulgarit vytaví poezii

Tereza Voříšková v seriálu Dabing Street

Comeback, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda - a teď Dabing Street. V důstojně vážném roce „osmičkových“ výročí tvoří seriál...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz