Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Chci, abyste se z Promethea podělali strachy, říká Ridley Scott

  14:40aktualizováno  14:40
Nejdřív to vypadalo, že se Ridley Scott po více než třiceti letech vrací k slizu a tlamičce plné ostrých zubů. Nakonec se jeho nový film Prometheus o Vetřelce jen otře. Vazké hmoty a šíleného strachu ale bude podle nestora sci-fi dost a dost.

Když se v roce 1979 poprvé promítalo jeho hororové sci-fi Alien (Vetřelec), utíkali diváci s řevem z kina. Pro ty, kdo zůstali sedět, se stal film o krvelačných mimozemských zrůdách kultem a špatně si nevedla ani další pokračování, kterých se chopili ti nejlepší – James Cameron, David Fincher a Jean-Pierre Jeunet.

Promethea scénárista Jon Spaihts původně koncipoval jako film o událostech, které předcházely prvnímu kontaktu s prvním Vetřelcem. Ridley Scott později změnil názor s tím, že se nechce opakovat. Na dalším scénáři začal pracovat i Damon Lindelof. Vznikl tak příběh s novou mytologií. "Horlivý fanoušek pozná řetězce DNA Vetřelců, ale myšlenky řešené v tomto filmu jsou jedinečné, dalekosáhlé a provokativní. Prometheus je pozoruhodný způsobem vyprávění, který jsem dlouho hledal" říká Ridley Scott.

Z filmu Prometheus

Z filmu Prometheus

Z filmu Prometheus, Michael Fassbender v roli Davida

Z filmu Prometheus, Michael Fassbender v roli Davida

I když, jistá podobnost s "vetřeleckými" předchůdci tu je. I tentokrát vyplouvá pozemská loď s týmem průzkumníků do nejtemnějších koutů vesmíru. Průzkumníci narazí na něco, co opravdu nečekali. Posádka se pokusí přijít na kloub tomu, odkud se vzal Homo sapiens na Zemi. Na jednom z měsíců Jupiteru se vesmírní tuláci pokusí vybojovat děsivou bitvu o záchranu budoucnosti lidské rasy.

V hlavní roli se po archetypu divno-ženy v propoceném nátělníku, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnila Sigourney Weaverová, objeví Noomi Rapaceová jako věřící badatelka Elisabeth Shawová. Jejím racionálním protipólem je vědec Charlie Holloway (Logan Marshall-Green). Na palubě cestuje také android jménem David. Vzhledem k jeho nadlidským schopnostem mu práce holky pro všechno příliš nesedí. Charlize Theronová v roli studené Meredith Vickersové zastupuje zájmy korporací, které cestu do vzdáleného světa financují.

A proč se Ridley Scott po třech dekádách rozhodl vrátit k science fiction? "Další sci-fi film jsem nenatočil tak dlouho, protože jsem byl zaneprázdněný natáčením jiných filmů a objevováním dalších žánrů. A upřímně řečeno jsem nenarazil na něco hodnotného, originálního a silného. V tomto filmu se spojují všechny tři věci."

Chuť natočit Promethea dostal slavný režisér po náhodném zhlédnutí jedné scény z filmu Vetřelec. "Něco mi od Vetřelce nedalo spát," říká Scott. "Kde se vzal? Jaké bylo jeho poslání? Jaké technologie jeho druh vlastní? Tyto otázky byly jen odrazovým můstkem."

Fotogalerie

"Centrální metaforou filmu je báje o řeckém titánovi Prométheovi, který se vzepře bohům tím, že dá lidem oheň, a je za to potrestán," vysvětluje Scott. "Když mluvíte o mýtu, po kterém je film pojmenován, máte co do činění s bohy – s bytostmi, které nás stvořily – a co se stane, když jimi opovrhujeme."

Prometheus slibuje, že bude nejen hereckou podívanou, ale zapůsobí i svou výjimečnou vizualitou, která podle tvůrců působí nesmírně reálně. Nemůže za to jen 3D. Většina scén, rekvizit a kaskadérských kousků je totiž skutečná. Jak říká jeden člen týmu: Ridley postavil největší hřiště pro mimozemšťany na světě.

Jestli se Ridleymu Scottovi návrat ke sci-fi podařil, budou moci zhodnotit diváci v kinech už 7. června.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz