RECENZE: Rickymu Martinovi nestačilo mrkání. Do své show dal všechno

  6:55aktualizováno  6:55
Koncert Rickyho Martina je přesně ten typ akce, který v mnohých vzbuzuje předsudky už dlouho předtím, než začne. První pražské vystoupení portorického zpěváka však ukázalo, že zbytečně. Byla to skvělá popová show, která pořád stavěla hlavně na hudbě.

„Chci, aby z mého koncertu každý odcházel domů šťastný, odpočinutý, ale taky unavený od tance a zpívání,“ vzkazoval Martin v tiskové zprávě pražským fanouškům. A jak řekl, tak učinil. Vybaven velkými hity hlavně z přelomu milénia vběhl na pódium s takovým elánem, že ročník narození 1971 se pro dalších zhruba sto minut stal skutečně jen nicneříkajícím číslem. Ne nadarmo v jednom z mála mluvených vstupů prohlásil, že na poslední zastávce svého evropského turné nechá duši.

Ricky Martin

Autor:

Místo konání: O2 arena, Praha

9. září 2018

Hodnocení­: 80 %

Sympatie sice nezískal zhruba o půl hodiny opožděným začátkem, vším ostatním však ano. S sebou přivezl sehranou kapelu, jejíž nezbytnou součástí byla i dechová sekce, a také spoustu tanečníků a tanečnic. Ze všech lidí na pódiu sršela obrovská profesionalita, ale i nezbytná vášeň pro věc. Není divu, že jí publikum, při první písničce María ještě spíš ztuhlé, v průběhu večera nakazili. Poslední třetinu koncertu už vestoje protančili i diváci na tribunách.

Martinovy písně vycházejí ze staré školy latino popu, a tak jim poctivé muzikantské podání s na dnešní dobu vlastně docela strohou doprovodnou show slušelo. I když se na pódiu tančilo ostošest, vybavení scény bylo poměrně konzervativní – kromě vyvýšené obdélníkové plošiny, na které se otec desetiletých dvojčat občas vlnil v bocích, zahrnovala ještě několik menších obrazovek. Na nich běžely fragmenty z videoklipů nebo abstraktní obrazce plné barev a různých křivek. A stačilo to – zpěvákovo přirozené showmanství i prostor, který občas ponechal hudebníkům či tanečníkům, daly koncertu větší grády, než by zvládlo tisíc okázalých rachejtlí.

S čím však držitel dvou Grammy nešetřil, byly kostýmy. Vystřídal jich hned několik, včetně zlatavého županu, který si oblékl před baladou Vuelve. Vyzývavě působily i další převleky – třeba přiléhavý nátělník nebo bunda svlečená pod ramena. Pokud došlo na srdceryvnou baladu, neodpustil si ani několik patetických gest. Přiznejme si však, že bez nich by latino pop nebyl latino popem.

Fotogalerie

Důležité bylo, že ať zrovna halou zněly romantické melodie, nebo jí otřásaly taneční rytmy, Martin pořád zůstával v úzkém kontaktu s fanoušky. Jednu divačku dokonce vytáhl na pódium, v polovině koncertu poprvé postavil na nohy i většinu tribun – to když překvapivě brzy zařadil svůj patrně největší hit Livin’ La Vida Loca. Podruhé se tančilo vestoje při dva roky staré spolupráci s Malumou Vente Pa’ Ca, jejíž sledovanost na YouTube brzy dosáhne půldruhé miliardy. A poté už si rozveselení diváci zpět na svá místa nesedli.

Při poslední písničce Por arriba, por abojo je dokonce zpěvák s úspěchem naučil jednoduchou choreografii, kterou po něm zdatně opakovali. V bundě na zádech zdobené vlajkou jeho rodného Portorika se poté ochotně vrátil na dva přídavky Pégate a The Cup Of Life. V tu chvíli ani nevadilo, že kapacita prostoru na stání zůstala nenaplněna, atmosféra totiž byla lepší než na kdejaké natřískané akci.

Ricky Martin, to je hlavně čirá popová zábava, pořád se však v jeho případě můžeme bavit o koncertu se vším, co k němu patří – včetně dobrého zpěvu. Tam, kde mnohé dnešní hvězdičky ztroskotávají pro přílišný chlad a kalkul, vytasil své největší trumfy – lidskost a entusiasmus. Možná díky tomu se pak dámy cestou domů v metru shodovaly, že oproti Enrique Iglesiasovi, který na stejném místě na jaře vystoupil hned dvakrát, „byl lepší úplně ve všem, protože Enrique jen hezky mrkal“.

Se zpěvákem jsme natáčeli ve Španělsku, krátce před koncertem v Praze:


Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Karel Gott zahájí příští rok v červenci festival Benátská! s Impulsem

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Úvodní den přehlídky Benátská! s Impulsem bude patřit oslavě osmdesátých narozenin Karla Gotta. Čtvrteční program...

Pražské jaro zahájí orchestr, který po válce utvořili vysídlení Němci

Dirigent Jakub Hrůša

Pražské jaro 2019 otevřou Bamberští symfonikové se svým českým šéfem Jakubem Hrůšou. Jejich provedení Smetanovy Mé...

Hudební ceny iDNES.cz: vyberte nejoblíbenější zpěvačku, zpěváka a kapelu

Ilustrační snímek

Anketa popularity Český slavík se letos neuskuteční. I nadále však chceme vědět, kdo se těší přízni fanoušků,...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz