Richard Gere

Richard Gere | foto: Profimedia.cz

Richard Gere sám přiveze film o podvodníkovi

  • 2
Do Varů nepřijel, ale na Prahu si hollywoodský herec Richard Gere nakonec zřejmě najde čas.

„Jednání o jeho návštěvě sice ještě neskončila, nicméně jsou v plném proudu a vše směřuje k tomu, že 13. září na premiéru filmu Skandál, v němž má hlavní roli, Gere do Slovanského domu opravdu dorazí,“ stvrdila včera Petra Wágnerová z distribuční společnosti Bioscop.

Právě Bioscop si Gerea v podstatě vyžádal. „Věděli jsme, že byl ve hře jeho příjezd na karlovarský festival. Když to nevyšlo, obrátili jsme se na majitele práv k filmu Skandál a jeho prostřednictvím jsme získali příslib, že Gere přijede,“ vysvětlil Adam Dvořák z vedení Bioscopu.

Protože herec má letět vlastním letadlem, nedovedou hostitelé zatím říci, zda Gere „sveze“ i někoho jiného, třeba režiséra snímku Lasseho Hallströma. Platí jen, že za dvoudenního pobytu by rád mluvil s pražským primátorem Pavlem Bémem, s exprezidentem Václavem Havlem a s Miss Taťánou Kuchařovou.

O volném prodeji vstupenek na slavnostní premiéru se neuvažuje, do sálu tak stěží proniknou fanynky, které Gerea znají jako svůdného představitele romantických milovníků z Pretty Woman, Smím prosit či Mrazivé vášně, případně z aféry kvůli polibkům, jimiž veřejně častoval indickou herečku Shilpu Shetty.

Ale ve Skandálu by ho možná nepoznaly. V přepisu skutečného případu hraje podvodníka – Clifforda Irvinga, který před pětatřiceti lety vydal „osobní paměti“ světoznámého milionáře a dobrodruha Howarda Hughese, hrdiny filmu Letec.

Jenže se ukázalo, že sepsal podvrh, Irving s Hughesem nikdy nemluvil, všechno si s pomocí manželky a přítele vymyslel, takže celá trojice skončila na dva roky ve vězení. Po návratu na svobodu sepsal Irving vlastní vzpomínky nazvané Skandál – a teď nad filmem o sobě pociťuje možná podobné rozhořčení jako kdysi Hughes nad jeho knihou.

Tvrdí, že Gere ho ztvárnil „jako pytel s...k“ a že kdyby byl ve skutečnosti takový jako ve filmu, zastřelil by se. Gere naopak film chválí za to, jak líčí dobovou Ameriku, jmenovitě „moc médií, aféru Watergate, Nixona, válku ve Vietnamu či pop-art.“

Nicméně ve Státech se Skandálu příliš nevedlo. Od dubna do začátku léta tam titul za pětadvacet milionů dolarů utržil sedm milionů dolarů; teď cestuje dalšími zeměmi – a Gere mezitím dokončil další čtyři filmy.