Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeznickej kluk vedený vidinou pomerančový oblohy

aktualizováno 
- Na záložce českého vydání románu Patricka McCabea Řeznickej kluk je hlavní hrdina nazván irským Huckleberrym Finnem, který by mohl být mladým Jackem Rozparovačem. S první částí hodnocení, převzatého z periodika The Evening Standard, se lze ztotožnit jen velmi zhruba. I Francis Brady je vypravěčem svého příběhu, a to vypravěčem dětským, jenž pochází ze sociálně slabé rodiny a nakonec zůstane sirotkem.

Stejně jako americký Huck má nejlepšího kamaráda, jistého Joea Purcella, který podobně jako Tom Sawyer - vyrůstá v takzvané slušné rodině, byť povahou je spíše rošťák. A rovněž tady se, jako ostatně ve všech "dobrodružných čteních pro kluky", vyskytuje postava typu maminčin mazánek a šprt, to jest Philip Nugent. Zde však veškeré shody končí.
Řeznickej kluk není ani náhodou knihou pro mládež, kterou si se zalíbením a nostalgií prolistují i dospělí. Hrdina Francis nepatří mezi spolehlivé vypravěče, třebaže by jím chtěl být; sám říká, že "němý lidi mají na dně břicha díru, a přesně tak jsem se teď cítil i já". Jeho narušená mysl není schopna rozlišovat snové, či naopak strašlivé vidiny od reality.
Jeho vyprávění je roztříštěno do nespočtu fragmentů, přičemž se často - tak, jak to odpovídá protagonistově trysku v mysli - rozbíjí i uvnitř odstavců. Na rozdíl od Hucka nepopisuje skutečnost tak, jak ji vidí oči nezatížené dobovými předsudky a konvencemi, nýbrž tak, jak ji vnímá, nebo si dokonce představuje "šílený básník". Nepokouší se sám sebe ani okolí pochopit či vysvětlit; od chvíle, kdy do jeho života vpadne paní Nugentová, stane se pro něj ztělesněním všeho zla a ostatní obyvatelé městečka pak jen o něco pasivnějšími účastníky spiknutí. Mladý Brady už stačil projít snad všemi hrůzami, které život skýtá, a tak není divu, že mezi "krásný věci" řadí kromě hrajících si dětí jen pomerančovou oblohu.
Paralelně s vlastním dějem, jenž se odvíjí od matčina pokusu o sebevraždu přes její následnou sebezáhubu, otcovu smrt způsobenou alkoholem, práci na jatkách, pobyt v polepšovně vedené duchovními, opakované útěky a ztrátu posledního blízkého člověka, přítele Joea, až po vraždu paní Nugentové a uvěznění v blázinci, paralelně s tím vším probíhá jakýsi děj vnitřní. Ten se odehrává uvnitř Francisových myšlenek a vizí a je samozřejmě do značné míry určující. Francis totiž neobyčejně ostře vnímá a jeho fantazie se spádem událostí uvolňuje - klevetící skupinku dam nejprve humorně vidí jako "ženskou se třema hlavama", nicméně později dokáže číst i za zády vyřčené či vůbec nevyřčené názory pokrytců v městečku. Ty nejvýrazněji zastupuje právě paní Nugentová. V momentě, kdy Francis nabude přesvědčení, že celou Bradyovic rodinu označuje Nugentová za prasata, a navíc to byla právě ona, kdo mu odlákal přítele Joea, tehdy ztrácí Francisova divoká imaginace, přiživovaná komiksy a televizí, jakoukoliv kontrolu. A jeho konání je otřesné.
Zůstává jen zčásti zodpověditelnou otázkou - a to nejen díky úmyslně nejasným přechodům mezi "bděním a sněním" hlavního hrdiny -, nakolik je tento vývoj hlavního hrdiny determinován nepřátelským prostředím a nakolik obrazy, které si sám vytváří. Ale určitě o něco lépe mu porozumíme, položíme-li se do hrdinova proudu vědomí. Právě jím jsou filtrovány i veškeré časové a místní reálie, jež slouží coby znepokojivé matné pozadí: komunisti, Chruščov, kubánská krize, nejrůznější narážky na význačné irské revolucionáře a politiky... A obdobně zamlžený je i finální obraz románu: nachází si Francis konečně nového kamaráda, anebo je to jen další toužebná vidina? Obálkou jsme začali a jí také skončeme. Cituje též Neila Jordana, režiséra filmu Hry na pláč.
Jordan nedávno McCabeův román kongeniálně zfilmoval; do role zjevující se Panenky Marie obsadil kontroverzní zpěvačku Sinnead O'Connorovou, čímž v katolických kruzích vzbudil značnou nelibost. Nelze však popřít, že Jordanova verze Řeznickýho kluka si zaslouží tutéž mimořádnou pozornost jako McCabeova předloha.

Patrick McCabe: Řeznickej kluk. Přeložila Sylva Ficová. Host, Brno 1999, 190 stran, náklad neuveden, cena 209 korun.

Autor:


Témata: Alkohol

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz