Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeznickej kluk vedený vidinou pomerančový oblohy

aktualizováno 
- Na záložce českého vydání románu Patricka McCabea Řeznickej kluk je hlavní hrdina nazván irským Huckleberrym Finnem, který by mohl být mladým Jackem Rozparovačem. S první částí hodnocení, převzatého z periodika The Evening Standard, se lze ztotožnit jen velmi zhruba. I Francis Brady je vypravěčem svého příběhu, a to vypravěčem dětským, jenž pochází ze sociálně slabé rodiny a nakonec zůstane sirotkem.

Stejně jako americký Huck má nejlepšího kamaráda, jistého Joea Purcella, který podobně jako Tom Sawyer - vyrůstá v takzvané slušné rodině, byť povahou je spíše rošťák. A rovněž tady se, jako ostatně ve všech "dobrodružných čteních pro kluky", vyskytuje postava typu maminčin mazánek a šprt, to jest Philip Nugent. Zde však veškeré shody končí.
Řeznickej kluk není ani náhodou knihou pro mládež, kterou si se zalíbením a nostalgií prolistují i dospělí. Hrdina Francis nepatří mezi spolehlivé vypravěče, třebaže by jím chtěl být; sám říká, že "němý lidi mají na dně břicha díru, a přesně tak jsem se teď cítil i já". Jeho narušená mysl není schopna rozlišovat snové, či naopak strašlivé vidiny od reality.
Jeho vyprávění je roztříštěno do nespočtu fragmentů, přičemž se často - tak, jak to odpovídá protagonistově trysku v mysli - rozbíjí i uvnitř odstavců. Na rozdíl od Hucka nepopisuje skutečnost tak, jak ji vidí oči nezatížené dobovými předsudky a konvencemi, nýbrž tak, jak ji vnímá, nebo si dokonce představuje "šílený básník". Nepokouší se sám sebe ani okolí pochopit či vysvětlit; od chvíle, kdy do jeho života vpadne paní Nugentová, stane se pro něj ztělesněním všeho zla a ostatní obyvatelé městečka pak jen o něco pasivnějšími účastníky spiknutí. Mladý Brady už stačil projít snad všemi hrůzami, které život skýtá, a tak není divu, že mezi "krásný věci" řadí kromě hrajících si dětí jen pomerančovou oblohu.
Paralelně s vlastním dějem, jenž se odvíjí od matčina pokusu o sebevraždu přes její následnou sebezáhubu, otcovu smrt způsobenou alkoholem, práci na jatkách, pobyt v polepšovně vedené duchovními, opakované útěky a ztrátu posledního blízkého člověka, přítele Joea, až po vraždu paní Nugentové a uvěznění v blázinci, paralelně s tím vším probíhá jakýsi děj vnitřní. Ten se odehrává uvnitř Francisových myšlenek a vizí a je samozřejmě do značné míry určující. Francis totiž neobyčejně ostře vnímá a jeho fantazie se spádem událostí uvolňuje - klevetící skupinku dam nejprve humorně vidí jako "ženskou se třema hlavama", nicméně později dokáže číst i za zády vyřčené či vůbec nevyřčené názory pokrytců v městečku. Ty nejvýrazněji zastupuje právě paní Nugentová. V momentě, kdy Francis nabude přesvědčení, že celou Bradyovic rodinu označuje Nugentová za prasata, a navíc to byla právě ona, kdo mu odlákal přítele Joea, tehdy ztrácí Francisova divoká imaginace, přiživovaná komiksy a televizí, jakoukoliv kontrolu. A jeho konání je otřesné.
Zůstává jen zčásti zodpověditelnou otázkou - a to nejen díky úmyslně nejasným přechodům mezi "bděním a sněním" hlavního hrdiny -, nakolik je tento vývoj hlavního hrdiny determinován nepřátelským prostředím a nakolik obrazy, které si sám vytváří. Ale určitě o něco lépe mu porozumíme, položíme-li se do hrdinova proudu vědomí. Právě jím jsou filtrovány i veškeré časové a místní reálie, jež slouží coby znepokojivé matné pozadí: komunisti, Chruščov, kubánská krize, nejrůznější narážky na význačné irské revolucionáře a politiky... A obdobně zamlžený je i finální obraz románu: nachází si Francis konečně nového kamaráda, anebo je to jen další toužebná vidina? Obálkou jsme začali a jí také skončeme. Cituje též Neila Jordana, režiséra filmu Hry na pláč.
Jordan nedávno McCabeův román kongeniálně zfilmoval; do role zjevující se Panenky Marie obsadil kontroverzní zpěvačku Sinnead O'Connorovou, čímž v katolických kruzích vzbudil značnou nelibost. Nelze však popřít, že Jordanova verze Řeznickýho kluka si zaslouží tutéž mimořádnou pozornost jako McCabeova předloha.

Patrick McCabe: Řeznickej kluk. Přeložila Sylva Ficová. Host, Brno 1999, 190 stran, náklad neuveden, cena 209 korun.

Autor:


Témata: Alkohol

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz