Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisérka Eva Tálská si pohrává s podvrhy

  10:09aktualizováno  10:09
Nejslavnější falzum v dějinách české literatury ožije dnes při druhé premiéře na jevišti Divadla Husa na provázku. Inscenaci Rukopis královédvorský připravila jedna ze zakládajících osobností Provázku Eva Tálská.

Z inscenace Rukopis královédvorský | foto: Monika TomáškováMF DNES

Jde o středobod celoročních oslav 40. výročí založení legendární scény. "První premiéru jsme načasovali přímo na 15. března. V ten den roku 1968 divadlo prakticky vzniklo," uvedl umělecký šéf Vladimír Morávek.

Tálská se rozhodla inscenovat dva mýty z Rukopisu královédvorského. Jak říká, půjde zejména o lyrické zpěvy, ale i smyšlené bitvy. Ze známého podvrhu vybrala kupříkladu klání slovanského vojska vedeného Jaroslavem ze Šternberka s tatarskými nájezdníky.

"Jde o stěžejní mýtus Rukopisu královédvorského. Vnímám ho jako boj křesťanské Evropy a Východu, což je aktuální i dnes," poznamenala Tálská. Jednotlivé části představení jako Kytice, Záboj, Jahody, Jelen, Kruvoj, Ludiše a Jaroslav propojila vyprávěním chóru pěti stařen.

Tálská na velkém jevišti Divadla Husa na provázku spojí dva soubory - místní herce doplní mladými adepty herectví ze svého Studia Dům. Hudbu k inscenaci napsal Miloš Štědroň, který účinkujícím také podal výklad o historickém pozadí padělku.

"Evě jsem oba rukopisy už dávno doporučoval. Je to bomba, která způsobila, že jsme se stali českým národem," míní skladatel. Na vylhaných mýtech totiž vznikla novodobá česká kultura a nacionalita.

"Miloš měl původně vizi, že látka je velkolepá sranda. Já si řekla, že k textu přistoupím jako všichni badatelé typu Dobrovského, kteří chtěli zejména povzbudit národ," dodala Tálská.

Dobrovský přitom paradoxně záhy věděl, že rukopisy jsou falešné. Slavná je jeho věta, kterou mimořádný muž pronesl po tříhodinovém bádání na texty rukopisů: "To udělal buď Hanka, nebo Jungmann mně na potvoru!"

Autory Rukopisů, které byly "objeveny" v roce 1817, jsou pravděpodobně vlastenci Václav Hanka a Josef Linda. Chtěli prostřednictvím podvržených pramenů přispět k hrdosti Čechů na vlastní minulost. Královédvorský rukopis se hlásí do 13. století, nejznámějším textem je právě báseň o vítězství Jaroslava ze Šternberka u Olomouce.

Rukopis zelenohorský by v případě své pravosti byl nejstarší česky psanou památkou vůbec. Hlásí se dokonce do doby ještě před přijetím křesťanství.

"Dílo falzifikátorů dodalo českému národu v kritické chvíli jeho existence novou ideologii a filozofii. Rukopisy tak zachránily novodobý český národ," zdůrazňuje autor hudby a muzikolog Štědroň.

Lyrické pasáže Rukopisu královédvorského ho prý vedly k hudebnímu minimalismu. Na jevišti se objeví pětičlenný orchestr a ve zhudebněných básních budou znít dvě violoncella, housle, trubka a bicí. "Jako hudebník se vracím kamsi do české mytologie. Jdu cestou struktur i starých hlasových technik," uzavírá Štědroň.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Najdete na iDNES.cz