Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisérka Eva Tálská si pohrává s podvrhy

  10:09aktualizováno  10:09
Nejslavnější falzum v dějinách české literatury ožije dnes při druhé premiéře na jevišti Divadla Husa na provázku. Inscenaci Rukopis královédvorský připravila jedna ze zakládajících osobností Provázku Eva Tálská.

Z inscenace Rukopis královédvorský | foto: Monika TomáškováMF DNES

Jde o středobod celoročních oslav 40. výročí založení legendární scény. "První premiéru jsme načasovali přímo na 15. března. V ten den roku 1968 divadlo prakticky vzniklo," uvedl umělecký šéf Vladimír Morávek.

Tálská se rozhodla inscenovat dva mýty z Rukopisu královédvorského. Jak říká, půjde zejména o lyrické zpěvy, ale i smyšlené bitvy. Ze známého podvrhu vybrala kupříkladu klání slovanského vojska vedeného Jaroslavem ze Šternberka s tatarskými nájezdníky.

"Jde o stěžejní mýtus Rukopisu královédvorského. Vnímám ho jako boj křesťanské Evropy a Východu, což je aktuální i dnes," poznamenala Tálská. Jednotlivé části představení jako Kytice, Záboj, Jahody, Jelen, Kruvoj, Ludiše a Jaroslav propojila vyprávěním chóru pěti stařen.

Tálská na velkém jevišti Divadla Husa na provázku spojí dva soubory - místní herce doplní mladými adepty herectví ze svého Studia Dům. Hudbu k inscenaci napsal Miloš Štědroň, který účinkujícím také podal výklad o historickém pozadí padělku.

"Evě jsem oba rukopisy už dávno doporučoval. Je to bomba, která způsobila, že jsme se stali českým národem," míní skladatel. Na vylhaných mýtech totiž vznikla novodobá česká kultura a nacionalita.

"Miloš měl původně vizi, že látka je velkolepá sranda. Já si řekla, že k textu přistoupím jako všichni badatelé typu Dobrovského, kteří chtěli zejména povzbudit národ," dodala Tálská.

Dobrovský přitom paradoxně záhy věděl, že rukopisy jsou falešné. Slavná je jeho věta, kterou mimořádný muž pronesl po tříhodinovém bádání na texty rukopisů: "To udělal buď Hanka, nebo Jungmann mně na potvoru!"

Autory Rukopisů, které byly "objeveny" v roce 1817, jsou pravděpodobně vlastenci Václav Hanka a Josef Linda. Chtěli prostřednictvím podvržených pramenů přispět k hrdosti Čechů na vlastní minulost. Královédvorský rukopis se hlásí do 13. století, nejznámějším textem je právě báseň o vítězství Jaroslava ze Šternberka u Olomouce.

Rukopis zelenohorský by v případě své pravosti byl nejstarší česky psanou památkou vůbec. Hlásí se dokonce do doby ještě před přijetím křesťanství.

"Dílo falzifikátorů dodalo českému národu v kritické chvíli jeho existence novou ideologii a filozofii. Rukopisy tak zachránily novodobý český národ," zdůrazňuje autor hudby a muzikolog Štědroň.

Lyrické pasáže Rukopisu královédvorského ho prý vedly k hudebnímu minimalismu. Na jevišti se objeví pětičlenný orchestr a ve zhudebněných básních budou znít dvě violoncella, housle, trubka a bicí. "Jako hudebník se vracím kamsi do české mytologie. Jdu cestou struktur i starých hlasových technik," uzavírá Štědroň.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Najdete na iDNES.cz