V úterý soud zamítl Polnaského druhou žádost o propuštění z vazby.

V úterý soud zamítl Polnaského druhou žádost o propuštění z vazby. | foto: Profimedia.cz

Režiséra Polanského vlákali do zamřížované pasti sami Švýcaři

  • 20
Když si jel Roman Polanski do Švýcarska pro cenu za celoživotní přínos, netušil, že míří do perfektně připravené pasti. Podle agentury AP totiž sami Švýcaři upozornili USA na možnost režisérova zatčení. Vyplývá to z e-mailů, které zpravodajská kancelář získala.

Spojené státy oscarového tvůrce stíhají od roku 1977 kvůli obvinění ze znásilnění nezletilé dívky. Zadržen byl na konci září v Curychu na základě amerického mezinárodního zatykače.

Roman PolanskiZ dokumentů získaných AP vyplývá, že švýcarské ministerstvo spravedlnosti 22. září informovalo Američany, že Polanski je očekáván v Curychu. Na tamním mezinárodním filmovém festivalu měl obdržet cenu za celoživotní dílo. Švýcaři se amerických kolegů dotazovali, zda požádají o zatčení režiséra, na kterého vydali mezinárodní zatykač.

Švýcarské ministerstvo je přesvědčeno o tom, že jednalo správně. Jeho mluvčí Folco Galli ve středu AP řekl, že švýcarské úřady pouze chtěly vědět, zda je zatykač stále platný. Poté co jim to americká strana potvrdila, muselo Švýcarsko na základě smlouvy šestasedmdesátiletého Polanského zatknout, tvrdí Galli.

Když americké federální úřady dostaly upozornění na Polanského cestu do Švýcarska, zalarmovaly podle AP okresního prokurátora v Los Angeles, který začal okamžitě připravovat zatykač. Z e-mailů také vyplývá, že 23. září se americké orgány dověděly, že Polanski je v Rakousku. Nebyly si ale jisté, zda stihnou zatykač dát dohromady, než se režisér přesune do Švýcarska.

Polanski zůstane za mřížemi

Soud zamítl režisérovu druhou žádost o propuštění z vazby.

Tam byl Polanski zatčen 26. září, podle AP je ale otázkou, proč se k tomu Švýcaři "rozhoupali" až nyní. Tvůrce slavných snímků jako Rosemary má děťátko, Hořký měsíc nebo Ples upírů jezdil totiž do alpské republiky pravidelně a má zde i luxusní chatu, kterou nyní neúspěšně nabízí jako záruku za své propuštění z vazby. Galli tvrdí, že oproti předchozím návštěvám byla ta zářijová dopředu známá, a tak švýcarské úřady věděly, kdy a kam přijede.

Zatykač na Polanského USA vydaly kvůli znásilnění třináctileté Američanky před 32 lety. Režisér se tehdy k pohlavnímu styku s nezletilou dívkou přiznal, později ale ze Spojených států kvůli obavě z dlouholetého vězení uprchl a nikdy se tam už nevrátil.

Roman Polanski režíruje film The Ghost

USA mají nyní čas do konce listopadu, aby o vydání Polanského oficiálně zažádaly. Zatím tak podle jeho právníků neučinily. Do té doby filmař pravděpodobně zůstane v cele, neboť švýcarský soud i ministerstvo spravedlnosti jeho žádosti o propuštění na kauci zamítly kvůli obavě, že ze země uteče, než bude rozhodnuto o jeho vydání za oceán.

Američané s tím podle AP počítali předem. V jednom z e-mailů získaných v Los Angeles na základě amerického zákona o přístupu k úředním informacím se podle agentury píše: "Švýcarsko obecně nepropouští uprchlíky hledané kvůli vydání. Ve Švýcarsku platí, že uprchlík je zadržován, dokud není vydán nebo dokud vrchní švýcarský spolkový soud neurčí, že vydán být nesmí". Mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti Laura Sweeneyová odmítla okolnosti zatčení Polanského komentovat, dokud nebude na americké půdě.

,