Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xindl X píše hudbu a texty k filmu, v němž o lásku bojuje „raportér“

  16:54aktualizováno  16:54
Režisér Jakub Sommer se pustil do příprav filmového muzikálu RAP.orter s hudbou a texty Ondřeje Ládka, známého pod pseudonymem Xindl X. Dvojice sestavila námět romantické komedie se zhruba deseti písněmi. "Snímek by měl být v distribuci v roce 2013," řekl na festivalu filmů Finále debutující režisér.

Xindl X na hudebních cenách televize Óčko (archivní snímek 2009). | foto: Dalibor Puchta, Óčko TV

Se známým zpěvákem, absolventem scenáristiky na FAMU, spolupracuje na čtyřech projektech. "Tento muzikál bude složitější projekt se spoustou muziky, kterou musí Xindl X teprve napsat," řekl Sommer. Hotová už je čtvrtá verze scénáře, který píše Tomáš Holeček. Celovečerní film z prostředí českého showbusinessu bude využívat hravý styl vyprávění.

Režisér Jakub Sommer

Režisér Jakub Sommer

"Jde o moderní městský polomuzikál na půdorysu romantické komedie. Těží z nejlepších tradic muzikálu a pokouší se o nový náhled na něj," uvedl producent Pavel Berčík, který má peníze na film již ze 60 procent, na zbylé hledá komerční partnery".

"Stále jsem ještě nenatočil film, tak jsem se letos rozhodl natočit dva (druhý je Česko-slovenská filmová romance). Trochu se toho bojím, ale doufám, že se to podaří vyladit tak, abych mohl natočit oba," řekl Sommer, který absolvoval FAMU v roce 2004. "Ale poslední mé 'famácké' filmy byly z let 2001 a 2002 a musím říci, že to s psychikou mladého muže trochu zacvičí. Pořád jsem si myslel, že to přijde nějak za mnou, ale až nedávno jsem pochopil, že za tím musím jít já. Tak snad to ještě stihnu," dodal.

O lásce krasavice a „rosničáka“

Z muzikálu RAP.orter

Hlavní hrdina Vašek, obyčejný kluk z vesnice, přihlásí svou dívku do soutěže krásy. Zuzana se stane Miss a Vaška okamžitě odkopne. Václavovi nezbývá než opustit kariéru druhého prodavače v krámku s počítači. Chce se také stát slavným a získat tak Zuzanu zpátky. V televizní stanici, kde Zuzana pracuje jako hlasatelka zpráv, přijme místo uklízeče. Pirátsky pak pod zprávami odvysílá rapované hudební video jako vyznání lásky a hrozí mu vězení, z něhož ho dostane ředitel televize, který mu díky umění rapovat nabídne místo moderátora počasí. "Vašek se tak stane televizní hvězdou a stane se 'raportérem'," uvedl Sommer.

Sommer má velmi rád žánr zpívaných romantických komedií. "Kdy najednou někdo přejde do árie a pak se zase vrátí k mluvenému textu. Písní by tam mělo být asi deset. Budou to i depresivnější texty, protože to Xindlovi nikdo neodpáře. Navíc chceme, aby každá árie byla zaranžovaná v jiném hudební stylu. Takže 'xindlovina' by měla být obsažena hlavně v textech a v muzice, ale ty aranže by měly být opravdu muzikálové, tedy jedna árie bude jazzová, druhá bluesová a další taneční," vysvětlil.

Také producenti jsou Sommerovi přátelé, s nimiž "je na stejné vlně". "Oba filmy by měly být hodně s humorem, já ani jiné nedělám, protože se mi to do toho humoru vždycky nějak zvrtne, dodal.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Najdete na iDNES.cz