Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Občanského průkazu: Převzetí občanky bylo dlouhé. A veskrze pitomé

  5:32aktualizováno  5:32
Vyjít si v sedmdesátých let ven bez občanského průkazu, zavánělo velkým průšvihem. Hrdinové z filmu Ondřeje Trojana, kterému název mu propůjčil právě tento doklad, si kvůli němu vytrpěli své. A to od prvního okamžiku od převzetí. Zeptali jsme se představitelů hlavních rolí a režiséra, zda si vybavují, kdy dostali svoji vlastní občanku.

Čtveřici kamarádů Petra, Aleše, Popelku a Míťu film zachycuje právě v období, kdy jejich konec dětství nadobro zpečetí převzetí knížečky s fotografií, tedy toho "nejdůležitějšího dokladu, který může socialistický stát propůjčit", jak zazní při aktu předávání. Fórky ze scénky slavnostního aktu, v níž se hlavní hrdinové po svém vzpouzejí husákovskému režimu, naznačuje už trailer k filmu.

Zeptali jsme se herců, zda si pamatují, jak sami dostali svůj první občanský průkaz. Svou vzpomínku přidal i režisér Trojan, jenž vyrůstal právě v době, kdy bylo tak snadné dostat pár facek od soudruha v uniformě i za natržený roh jedné ze stránek "OP".

Převzetí? U pultu byla babka s nuceným úsměvem

Libor Kovář v roli "Žáby"Libor Kovář
(ve filmu hraje ústředního vypravěče Petra "Žábu" Hájka)

Pamatuju si to, není to tak dávno. Dostal jsem ho asi tři měsíce po dovršení patnácti let, byl to docela vopruz a donutila mě tam jít mamka... V současné době OP nemám, taky docela vopruz. Po měsíci přemlouvání sebe sama jsem tam konečně zašel. Akt převzetí byl na rozdíl od filmu úplně jiný. Přišel jsem na úřad a taková poloplešatá babka za pultem se na mě usmála takovým tím nuceným nemilým a už vůbec ne roztomilým úsměvem, ve kterém chyběly tři zuby. Tak jsem jí dal papírek, ona mně občanku, já poděkoval a šel jsem domů. Jediné, co se změnilo od té doby, co mám občanku, je to, že jak jsme ve třídě všichni pomalu ale jistě dostávali tento velmi důležitý doklad, tak jsme si je navzájem ukazovali...

Na mé občance je podpis mámy

Výmyk v podání Jakuba ŠárkyJakub Šárka
(ve filmu hraje básníka Aleše Kovandu)

Bylo to čtyři měsíce po mých 15. narozeninách a já ji pořád neměl. Dozvěděl jsem se, že pojedu na turnaj na Slovensko a na to jsem občanku potřeboval. Bohužel jsem byl zrovna na soustředění, tak jsem nemohl podat žádost o občanku. Nakonec ji za mě vyplnila moje máma, včetně podpisu držitele občanky. Naštěstí vše prošlo, a tak na mé první občance je místo mého podpisu podpis mámy. Když si představím předávání občanky, tak se mi spíš vybaví nejistota z toho, jestli se podepíšu podobně jako moje máma a jestli mi paní u okýnka občanku dá. Doufám, že mi jí po této odpovědi neseberou.

Člověk má na chvíli pocit, že už je opravdu velký

Jan Vlček v úvodní scéně filmu Občanský průkazJan Vlček
(ve filmu hraje talentovaného Míťu Kubíčka)

Kdy jsem převzal svůj občanský průkaz si skutečně nepamatuju, ale vím jistě, že to bylo na úřadě. Žádný zvláštní pocit si nevybavuju, byla to pro mě pouze jedna z věcí, které je potřeba zařídit. Možná měl po tom člověk chvíli pocit, že už je opravdu velký.

Žádný pocit to ve mně nezanechalo

Matouš Vrba hraje Vencu JehličkuMatouš Vrba
(ve filmu hraje Vencu "Popelku" Jehličku)

Bylo to na Městském úřadu Černošice. Muselo se dlouho čekat, a pak mi ho ta paní u okýnka podala. Akt si vybavuju, ale žádný výrazný pocit ve mně nezanechal.

Výhoda převzetí občanky? Ulili jsme se ze školy

Ondřej Torjan při natáčení filmu Občanský průkazOndřej Trojan
(režisér)

Bylo to v kulturním domě Kosmos na Novodvorské, kam nás svezli z několika okolních škol, nemýlím-li se. Na prostranství před touto socialistickou panelákovou chloubou stála kachlíkovaná fontánka s plechovými otáčejícími se plachtami.

Fontánka nepřežila snad ani jednu zimu, zamrzla a stalo se z ní časem brouzdaliště se špinavou dešťovou vodou. Po revoluci jsem zaznamenal nějaké snahy fontánu opět oživit. Plechové plachetnice jsou dominantou tohoto prostranství dodnes. Pořizovali jsme na tomto místě fotografii do rodinného alba hlavního hrdiny našeho filmu Občanský průkaz, tak ji přikládám.

Z rodinného alba hlavního hrdiny filmu Občanský průkaz

Z rodinného alba hlavního hrdiny filmu Občanský průkaz

Mlhavě si vybavuji, že součástí celé taškařice bylo nejprve slavnostní šátkování některých pionýrů a jiskřiček, pak jakýsi umělecký přednes budovatelské poezie v podání Alfréda Strejčka za klavírního doprovodu. Nakonec před nás nastoupili policajti, četli jméno po jménu a my jsme si chodili pro občanky. Bylo to dlouhé, únavné a veskrze pitomé. Jediná výhoda spočívala ve faktu, že jsme se ulili z vyučování.

Občanský průkaz

Z filmu Občanský průkazRežie: Ondřej Trojan
Hrají: L. Kovář, M. Vrba, J. Vlček, J. Šárka, A. Geislerová, M. Myšička, M. Taclík, K. Liška-Boková, M. Sidonová, J. Šulcová, J. Dulava, J. Macháček a další.

O čem film vypráví Hořká komedie na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů. Od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku.
Premiéra: 21.10. 2010
Předpremiéra pro čtenáře iDNES.cz: 19.10. 2010

Vše o filmu Občanský průkaz

Autor:Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

Eddie Murphy jásá. Napsal jsem Cestu do Ameriky 2, říká scenárista

Americký scenárista a filmový režisér Barry W. Blaustein

Podle jména jej v Česku pozná málokdo. Americký scenárista Barry W. Blaustein však stojí za kultovními hity našich...

RECENZE: Herecká krize středního věku nosí krycí jméno Rock’n Roll

Marion Cotillardová a Guillaume Canet ve filmu Rock’n Roll

Není to hudební film, ač má název Rock’n Roll. Ve francouzské komedii však znamená krycí jméno touhy „být rocker“ –...

Když zpíval Rock Me Baby, dívky šílely. Zemřel herec David Cassidy

David Cassidy

Americký herec a zpěvák David Cassidy, který byl generačním idolem 70. let, zemřel v 67 letech. Proslavil se v seriálu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz