Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Nickyho rodiny: Těším se na odvrácenou stranu slz, točím komedii

  1:20aktualizováno  14:46
Režisér Matej Mináč s filmem Nickyho rodina sbírá ceny po celém světě. Po příběhu Nicholase Wintona, který zachránil 669 převážně židovských dětí, chystá komedii. "Humor a slzy jsou vlastně jedna mince, jen na odvrácených stranách. Takže se těším na odvrácenou stranu slz," řekl v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Odpovědi Mateje Mináče najdete ZDE

Režisér oceňovaného filmu Nickyho rodina odpovídal on-line čtenářům iDNES.cz.

Scenárista, producent a režisér v jedné osobě se Wintonově životu věnoval již třikrát. Nejprve v hraném filmu, tedy biografickém příběhu jeho vlastní rodiny. "Moje maminka je židovka (fotografka Zuzana Mináčová, pozn. red.)  a podle její bláznivé rodiny jsem natočil film Všichni moji blízcí. Scénář k filmu napsal Jirka Hubač a nádherně tak přetvořil její příběh do uměleckého díla," prozradil Mináč v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Nicholas Winton (vlevo) a Matej Mináč

Nicholas Winton (vlevo) a Matej Mináč

Následně se k tématu vrátil v dokumentu Síla lidskosti, který v roce 2002 získal televizního Oscara. Prestižní cenu Emmy mu předala Samantha ze Sexu ve městě, respektive herečka Kim  Cattrallová. Jako poslední pak měli Wintonovi příznivci možnost zhlédnout dokument s hranými pasážemi Nickyho rodina.

"Nicky mi jednou řekl, že na stáří je nejstrašnější to, že když se člověk dožije takového věku jako on, všichni blízcí, přátelé, vrstevníci i manželka jsou po smrti. A on je přešťastný, že se k němu díky mým filmům hlásí zachráněné děti z celého světa. A že má na stará kolena ohromně zpestřený život. Našel nádhernou rodinu a je mi vděčný za to, že mu mé filmy asi prodloužily život," dodal tvůrce.

Nickyho rodina v televizi

Z archivu Nicholase Wintona

Z archivu Nicholase Wintona

Sir Nicholas Winton. (20. ledna 2011)

Sir Nicholas Winton (20. ledna 2011)

Středa 14. 3., ČT2, 20:00
Úterý 20. 3., ČT2, 1:10
Středa 21. 3., ČT2, 9:20

Právě poslední titul sbírá na nejrůznějších festivalech a přehlídkách ceny doslova jak na běžícím pásu.  Celovečerní snímek vypráví nejen o dětech zachráněných před koncentračními tábory, odhaluje navíc i nová fakta. Wintona, který o svém činu léta mlčel (a dokonce se nesvěřil ani své manželce), totiž začaly následovat tisíce lidí a po jeho vzoru "konají dobro". I díky tomu se objevily nové příběhy a další "Wintonovy děti".

Nickyho rodina připomíná i sté narozeniny hlavního hrdiny či cestu "Winton Train", tedy vlak se zachráněnými vypravený po sedmdesáti letech.

"Nicky se nyní chystá, že se na své 103. narozeniny proletí ultralehkým letadlem. Ptal jsem se ho: 'Nicky, nebojíte se létat na něčem tak vratkém, vždyť je to jen rogalo s motorem. Já bych na nic takového nikdy nevlezl.' A on mi odpověděl: 'Mateji, až ti bude 103 let, také se nebudeš bát. A navíc jsem v té Guinessově knize rekordů zapsaný jako nejstarší člověk, který s něčím takovým létá, a nechci, aby mi to prvenství nějaký jiný stařík vyfouknul, a tak si ho každá rok musím pojistit a létám'," dodal Mináč.

Jen pro upřesnění: Wintona si zahrál Michal Slaný. Filmem provádí Joe Schlesinger, reportér stanice CBC Kanada a zároveň jedno z "Wintonových dětí". Film míří do kin ve Velké Británii, Německu a Francii. Již nyní je ale v severoamerické i australské distribuci. Viděli jej i návštěvníci více než 60 festivalů.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz