Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Nickyho rodiny: Těším se na odvrácenou stranu slz, točím komedii

  1:20aktualizováno  14:46
Režisér Matej Mináč s filmem Nickyho rodina sbírá ceny po celém světě. Po příběhu Nicholase Wintona, který zachránil 669 převážně židovských dětí, chystá komedii. "Humor a slzy jsou vlastně jedna mince, jen na odvrácených stranách. Takže se těším na odvrácenou stranu slz," řekl v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Odpovědi Mateje Mináče najdete ZDE

Režisér oceňovaného filmu Nickyho rodina odpovídal on-line čtenářům iDNES.cz.

Scenárista, producent a režisér v jedné osobě se Wintonově životu věnoval již třikrát. Nejprve v hraném filmu, tedy biografickém příběhu jeho vlastní rodiny. "Moje maminka je židovka (fotografka Zuzana Mináčová, pozn. red.)  a podle její bláznivé rodiny jsem natočil film Všichni moji blízcí. Scénář k filmu napsal Jirka Hubač a nádherně tak přetvořil její příběh do uměleckého díla," prozradil Mináč v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Nicholas Winton (vlevo) a Matej Mináč

Nicholas Winton (vlevo) a Matej Mináč

Následně se k tématu vrátil v dokumentu Síla lidskosti, který v roce 2002 získal televizního Oscara. Prestižní cenu Emmy mu předala Samantha ze Sexu ve městě, respektive herečka Kim  Cattrallová. Jako poslední pak měli Wintonovi příznivci možnost zhlédnout dokument s hranými pasážemi Nickyho rodina.

"Nicky mi jednou řekl, že na stáří je nejstrašnější to, že když se člověk dožije takového věku jako on, všichni blízcí, přátelé, vrstevníci i manželka jsou po smrti. A on je přešťastný, že se k němu díky mým filmům hlásí zachráněné děti z celého světa. A že má na stará kolena ohromně zpestřený život. Našel nádhernou rodinu a je mi vděčný za to, že mu mé filmy asi prodloužily život," dodal tvůrce.

Nickyho rodina v televizi

Z archivu Nicholase Wintona

Z archivu Nicholase Wintona

Sir Nicholas Winton. (20. ledna 2011)

Sir Nicholas Winton (20. ledna 2011)

Středa 14. 3., ČT2, 20:00
Úterý 20. 3., ČT2, 1:10
Středa 21. 3., ČT2, 9:20

Právě poslední titul sbírá na nejrůznějších festivalech a přehlídkách ceny doslova jak na běžícím pásu.  Celovečerní snímek vypráví nejen o dětech zachráněných před koncentračními tábory, odhaluje navíc i nová fakta. Wintona, který o svém činu léta mlčel (a dokonce se nesvěřil ani své manželce), totiž začaly následovat tisíce lidí a po jeho vzoru "konají dobro". I díky tomu se objevily nové příběhy a další "Wintonovy děti".

Nickyho rodina připomíná i sté narozeniny hlavního hrdiny či cestu "Winton Train", tedy vlak se zachráněnými vypravený po sedmdesáti letech.

"Nicky se nyní chystá, že se na své 103. narozeniny proletí ultralehkým letadlem. Ptal jsem se ho: 'Nicky, nebojíte se létat na něčem tak vratkém, vždyť je to jen rogalo s motorem. Já bych na nic takového nikdy nevlezl.' A on mi odpověděl: 'Mateji, až ti bude 103 let, také se nebudeš bát. A navíc jsem v té Guinessově knize rekordů zapsaný jako nejstarší člověk, který s něčím takovým létá, a nechci, aby mi to prvenství nějaký jiný stařík vyfouknul, a tak si ho každá rok musím pojistit a létám'," dodal Mináč.

Jen pro upřesnění: Wintona si zahrál Michal Slaný. Filmem provádí Joe Schlesinger, reportér stanice CBC Kanada a zároveň jedno z "Wintonových dětí". Film míří do kin ve Velké Británii, Německu a Francii. Již nyní je ale v severoamerické i australské distribuci. Viděli jej i návštěvníci více než 60 festivalů.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz