Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Máme papeže. A díky Morettimu i komedii roku

  1:22aktualizováno  1:22
V Posledním pokušení Krista zapochyboval o své úloze sám Ježíš, a církev se vzbouřila. Takřka čtvrt století poté ve filmu Máme papeže obdobně váhá čerstvě vybraný pozemský zástupce nebes - a Vatikán se tváří zdrženlivě.

Nanni Moretti při natáčení svého filmu Máme papeže! | foto: italish.blogspot.com

Možná už nahlédl marnost bojů s filmaři, možná slabost lidí, ač vyvolených, bere vstřícněji. A možná jenom neví, jak se ohradit proti smíchu.

Nanni Moretti totiž natočil komedii, a ne ledajakou: sdělnou, vkusnou, chytrou, břitce jízlivou, ale také laskavě shovívavou vůči pošetilostem institucí i jednotlivců. Odehrává se během pár dní pouze na vatikánské půdě a vesměs mezi muži, převážně důstojnými kmety v kardinálských hábitech; přesto ani na okamžik nenudí.

Nápadu s velkým N, jejž režisér rozmarně rozvíjí až k omračující pointě, která pozvedne průběžné hodnocení rázem o deset procent. Svaté město za volby nového papeže působí věrněji než v dokumentu: se vznešenými rituály, náladou čekajícího náměstí, postřehy televizních štábů. Uvnitř však už Moretti vytváří vlastní Vatikán s nádechem grotesky, kde si kardinálové večer zajdou na rotoped či na cigaretu a při sčítání hlasů se tiše modlí - Bože, jen ať to nejsem já.

Načež vítěz, dokonale nenápadný a nenápadně dokonalý Michel Piccoli, nedovede vyjít na balkon a pozdravit věřící; není si jist sám sebou. Nezlomí ho ani přizvaný psychoanalytik. A zatímco papež uteče z paláce jako kluk za školu, aby si v anonymitě davu vše promyslel, zhrozený Vatikán navenek drží fasádu; dokonce najme za zmizelého "záskok". Papež je lehce nemocen, papež dlí na modlitbách, nalhává médiím mluvčí, kterého skvěle hraje Jerzy Stuhr - a v soukromí si jadrně uleví mateřštinou.

Dvoukolejné vyprávění snímku maličko ubližuje, neboť papežovy něžně zábavné toulky ústící s okatou symbolikou v divadle nemají takovou výbušnost jako vatikánské zákulisí, kde se znuděný lékař duší zpovídá z vlastních manželských traumat užaslým kardinálům, hraje s nimi karty, probírá jim léky a nakonec je zapojí do volejbalového turnaje světadílů, což je podívaná vážně jedinečná a k popukání. Zároveň tu přijde druhá "bodová srážka", protože herecky sebestředný Moretti se své vděčné role nemůže nabažit a ukrajuje prostor ostatním postavám.

Zato coby režisér se chová ukázněně; nepředvádí se, nevymýšlí zbytečné okrasy. Vede příběh pevně a bez kazatelských vysvětlivek k věcnému rozuzlení i tichému poznání, že pochyby značí velikost, že před vlastní zodpovědností člověk neuteče a že jednou beztak musí říci rozhodné ano - ne. A hlavně Moretti film řídí otěžemi humoru, jemuž sice nic není svaté, ale nemyslí to ve zlém.

Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Najdete na iDNES.cz