Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Máme papeže. A díky Morettimu i komedii roku

  1:22aktualizováno  1:22
V Posledním pokušení Krista zapochyboval o své úloze sám Ježíš, a církev se vzbouřila. Takřka čtvrt století poté ve filmu Máme papeže obdobně váhá čerstvě vybraný pozemský zástupce nebes - a Vatikán se tváří zdrženlivě.

Nanni Moretti při natáčení svého filmu Máme papeže! | foto: italish.blogspot.com

Možná už nahlédl marnost bojů s filmaři, možná slabost lidí, ač vyvolených, bere vstřícněji. A možná jenom neví, jak se ohradit proti smíchu.

Nanni Moretti totiž natočil komedii, a ne ledajakou: sdělnou, vkusnou, chytrou, břitce jízlivou, ale také laskavě shovívavou vůči pošetilostem institucí i jednotlivců. Odehrává se během pár dní pouze na vatikánské půdě a vesměs mezi muži, převážně důstojnými kmety v kardinálských hábitech; přesto ani na okamžik nenudí.

Nápadu s velkým N, jejž režisér rozmarně rozvíjí až k omračující pointě, která pozvedne průběžné hodnocení rázem o deset procent. Svaté město za volby nového papeže působí věrněji než v dokumentu: se vznešenými rituály, náladou čekajícího náměstí, postřehy televizních štábů. Uvnitř však už Moretti vytváří vlastní Vatikán s nádechem grotesky, kde si kardinálové večer zajdou na rotoped či na cigaretu a při sčítání hlasů se tiše modlí - Bože, jen ať to nejsem já.

Načež vítěz, dokonale nenápadný a nenápadně dokonalý Michel Piccoli, nedovede vyjít na balkon a pozdravit věřící; není si jist sám sebou. Nezlomí ho ani přizvaný psychoanalytik. A zatímco papež uteče z paláce jako kluk za školu, aby si v anonymitě davu vše promyslel, zhrozený Vatikán navenek drží fasádu; dokonce najme za zmizelého "záskok". Papež je lehce nemocen, papež dlí na modlitbách, nalhává médiím mluvčí, kterého skvěle hraje Jerzy Stuhr - a v soukromí si jadrně uleví mateřštinou.

Dvoukolejné vyprávění snímku maličko ubližuje, neboť papežovy něžně zábavné toulky ústící s okatou symbolikou v divadle nemají takovou výbušnost jako vatikánské zákulisí, kde se znuděný lékař duší zpovídá z vlastních manželských traumat užaslým kardinálům, hraje s nimi karty, probírá jim léky a nakonec je zapojí do volejbalového turnaje světadílů, což je podívaná vážně jedinečná a k popukání. Zároveň tu přijde druhá "bodová srážka", protože herecky sebestředný Moretti se své vděčné role nemůže nabažit a ukrajuje prostor ostatním postavám.

Zato coby režisér se chová ukázněně; nepředvádí se, nevymýšlí zbytečné okrasy. Vede příběh pevně a bez kazatelských vysvětlivek k věcnému rozuzlení i tichému poznání, že pochyby značí velikost, že před vlastní zodpovědností člověk neuteče a že jednou beztak musí říci rozhodné ano - ne. A hlavně Moretti film řídí otěžemi humoru, jemuž sice nic není svaté, ale nemyslí to ve zlém.

Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz